Vatikán. Internetová edice vatikánského deníku Osservatore Romano je poměrně dobře využívána, což potvrzuje počet přístupů na webové stránky, uvedl jeho šéfredaktor Andrea Monda pro list Süddeutsche Zeiutung . Tisk deníku Svatého stolce se kvůli pandemii zastavil v březnu, ačkoli deset každodenních výtisků se nadále doručuje papeži Františkovi, emeritnímu papeži Benediktovi XVI. a několika dalším vysokým představitelům římské kurie.
„Chtěli jsme v každém případě znásobit naši viditelnost na sociálních sítích a současná situace to jen urychlila“, sdělil šéfredaktor. Kromě každodenního digitálního vydání v italštině a týdeníků v několika jazycích začala redakce v newsletteru upozorňovat na aktuální novinky. „Reakce některých čtenářů byly poněkud emotivní a nechyběly stížnosti“, nezastírá Monda. „Nesmíme zapomínat, že nás – jako mnohé tištěné deníky – čtou lidé určitého věku, kterým digitální edice působí potíže“.
Podle nynějšího šéfredaktora vatikánského listu, založeného roku 1861, se jeho tisk v dějinách přerušil již dvakrát. V roce 1870, za sjednocování Itálie, nevycházel jeden týden, když královské vojsko dobylo Řím a vyhnalo papeže. „Podruhé to bylo v roce 1919, kdy se Osservatore ještě netiskl ve Vatikánu. Tehdy byla na vině měsíční stávka tiskařů“, vysvětluje Monda. Během obou světových válek nicméně noviny Svatého stolce vycházely bez přerušení.
(jag)