Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   16. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

3.4.2020 

Kardinál Parolin: Krize vyzývá k překonání egoismu

Vatikán. Jak se daří vatikánským zaměstnancům, infikovaným koronavirem, a jak církev ve světě pomáhá v souvislosti s pandemií? Jak by se nyní měli zachovat politici? Na tyto a další otázky odpovídá kardinál Pietro Parolin, v rozhovoru pro vatikánské sdělovací prostředky. Mezinárodní solidarita by v současném kontextu neměla selhávat, varuje státní sekretář Svatého stolce, a vybízí farnosti po celém světě k polednímu vyzvánění, které by zvalo k modlitbě.

Katolická církev je “nablízku všem, kteří trpí a ocitli se v nouzi”, ujišťuje vatikánský kardinál a naléhá na odpovědné jednání:

“Je skutečně zapotřebí modlitby a úsilí o to, aby se nepřerušila mezinárodní solidarita. Navzdory krizi a strachu se nesmíme uzavírat sami do sebe. V těchto dnech totiž bohužel na naše dveře klepou problémy a dramata, které jsme považovali za zcela vzdálené”,

apeluje kard. Parolin na smysl pro společenství. Jde o to, abychom současnou situaci využili k prokazování solidarity ve světovém rámci a přispívali k jejímu dalšímu růstu:

“Krize vyvolá obtíže a hluboké změny. Z toho důvodu by se nositelé politické odpovědnosti měli svého úřadu zhostit nesobecky a odhlédnout od osobních, skupinových a národních zájmů”.

Hlava vatikánské diplomacie doporučuje politikům “moudré a odpovědné jednání, zacílené na obecné dobro a souznící s hodnotami svobody a spravedlnosti”. Tentýž postoj si samozřejmě zachovává Svatý stolec v kontaktu s místními církvemi, které postiženému obyvatelstvu “pomáhají nezávisle na náboženské či etnické příslušnosti, jak to církev odjakživa činila”. Kardinál Parolin upozorňuje na konkrétní pomoc papeže Františka, adresovanou nejvíce postiženým zemím (Číně, diecézi Hongkong, Íránu, Itálii a Španělsku), avšak především na mravní podporu:

“Svatý otec se všemožně snaží být nablízku lidem po celém světě, protože osobní kontakt pro něj má zasadní význam. Proto si ho chce udržet, byť naprosto novým a dosud neslýchaným způsobem. Každodenní přenos bohoslužby z Domu sv. Marty to konkrétně dokládá. Dalším konkrétním znamením je ustavičná modlitba za oběti, jejich rodiny, zdravotníky, dobrovolníky, kněze, pracující a rodiny. Jako jeho nejbližší spolupracovníci se snažíme, aby byl ve stálém styku s místními církvemi po celém světě.”

Vatikánu se pandemie dotkla pouze okrajově, dosavadních sedm případů pozitivních na koronavirus již prodělalo kritickou fázi a jejich zdravotní stav se postupně zlepšuje. Zato ve světovém měřítku opatření bránící nákaze podstatně omezují práci katolické církve:

“Připravujeme se na Svatý týden po neobvyklé postní době. Zmrtvýchvstalý Ježíš ale vítězí nad smrtí a dává život. Vírá nám pomáhá, abychom v tomto těžkém čase stále více spoléhali na Boha a vytrvalou modlitbou se dovolávali ukrácení nynější zkoušky.”

Přitom pomáhá, když se zaměříme na mnohé dobro, které vychází najevo, poukazuje kardinál Parolin na pastorační vynalézavost biskupů, kněží, řeholníků i laiků:

“Také za současné pandemie existuje mnoho možností, jak se vyjádřit a být spolu – například prostřednictvím hudby a zpěvu. Přál bych si, aby se to dělo také v našich společenstvích. Bylo by pěkné, kdyby se ve všech kostelích společně, například v poledne, rozezněly zvon a jejich hlas zval ke společné modlitbě všechny věřící, byť jsou fyzicky vzdáleni…”, navrhuje státní sekretář Svatého stolce v rozhovoru pro vatikánská média.

 (jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.2.21 Kardinál Parolin v Kamerunu vybízel k trpělivé cestě dialogu
1.2.21 Kardinál Parolin: Kurie musí být transparentní
9.12.20 Kardinál Parolin hospitalizován kvůli plánovanému zákroku
14.11.20 Kardinál Parolin: Šest pravd prospěšných Evropě i světu
4.9.20 Kardinál Parolin v Libanonu: Žádejme více než pouhou materiální obnovuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti