Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

3.4.2020 

O sedmibolestné Matce a učednici

Vatikán. K rozjímání o bolestné Matce církvi vybídnul Petrův nástupce při ranní mši v kapli Domu sv. Marty. Liturgii z pátku před Květnou nedělí, v přímém přenosu, uvedl Svatý otec následující intencí:

Jsou lidé, kteří nyní začínají přemýšlet o tom, co bude potom, po pandemii. O všech těch problémech, které přijdou: chudobě, práci, hladu... Modleme se za všechny lidi, kteří dnes poskytují pomoc, ale myslí i na zítřek, aby pomohli nám všem.

Ve svém kázání papež tentokrát nekomentoval liturgická čtení a věnoval jej rozjímání o Matce Boží pod křížem.

Tento pátek, den Umučení, pamatuje církev na Mariiny bolesti, Matku bolestnou. Tuto úctu chová Boží lid po staletí. Ke cti Matky Bolestné, stojící pod křížem, byly napsány hymny, které o jejím utrpení rozjímají. Křesťanská zbožnost vypočítává bolesti Madony a mluví o sedmibolestné Matce. První [bolestí] bylo po 40 dnech od Ježíšova narození Simeonovo proroctví, jež mluví o meči, který pronikne její srdce (srov. Lk 2,35). Druhou bolestí byl útěk do Egypta, aby zachránila život svému Synu (srov. Mt 2,13-23). Třetí bolestí byly tři dny úzkosti, kdy chlapec Ježíš zůstal v jeruzalémském chrámu (srov. Lk 2,41-50). Čtvrtou bolestí bylo setkání Madony s Ježíšem cestou na Kalvárii (srov. Jan 19,25). Pátou bolestí je Ježíšova smrt, pohled na nahého, Ukřižovaného Syna, který umírá. Šestou bolestí bylo snětí Ježíše z kříže, kdy jej drží v náruči podobně jako poprvé, před více než třiceti lety v Betlémě. Sedmou bolestí byl Ježíšův pohřeb. Takto se křesťanská zbožnost ubírá cestou, na níž Madona provázela Ježíše. Dělá mi dobře, když večer při modlitbě Anděl Páně rozjímám o těchto sedmi bolestech ve vzpomínce na Matku církev, která s velkou bolestí porodila nás všechny.

Madona nikdy nežádala nic pro sebe. Pro druhé ano. Pomysleme na Kánu, když jde promluvit s Ježíšem. Nikdy neřekla: „Já jsem matka, hleďte si mne. Budu královnou matkou.“ Nikdy tak nemluvila. Nepožaduje pro sebe ve sboru apoštolů čestné místo. Pouze souhlasila, že bude Matkou. Provázela Ježíše jako učednice. Evangelium ji totiž ukazuje, jak doprovází Ježíše spolu s kamarádkami, zbožnými ženami. Následovala Ježíše a naslouchala Mu. Jednou ji někdo poznal a řekl: „Hleďte matka“, »Tvoje matka« (Mk 3,31). Šla za Ježíšem až na Kalvárii. A tam stála. Lidé si určitě říkali: „Ubožačka, jak musí trpět!“ a ti zlí říkali: „Je to ale také její vina, protože kdyby jej dobře vychovala, neskončil by takto.“ Byla tam se Synem, s poníženým Synem.

Ctěme Madonu a říkejme: „To je má Matka, protože Ona je Matka. A tento titul obdržela od Ježíše právě tam, ve chvíli Ukřižování (srov. Jan 19,26-27). To jsou tvoji synové. To je Matka. Neučinil z ní premiérku, ani funkcionářku. Jedině Matku. A Skutky apoštolů ji potom ukazují, jak se modlí spolu s apoštoly jako Matka (srov. Sk 1,14). Madona nechtěla odejmout Ježíšovi nějaký titul. Obdržela dar být Jeho Matkou a povinnost provázet nás jako Matka, být naší Matkou. Nežádala si být skoro-vykupitelkou nebo spoluvykupitelkou. Nikoli, Vykupitel je pouze jeden a tento titul se nezdvojuje. Je pouze učednicí a Matkou. A takto o ní máme smýšlet, vyhledávat ji a prosit. Je Matkou v Matce církvi. V mateřství Madony vidíme mateřství církve, která přijímá všechny, dobré i zlé.

Dnes nám prospěje, zastavíme-li se trochu a budeme přemýšlet o bolestech Madony,  naší Matky, a jak je snášela. Nesla je správně, v síle a pláči. Nebyl to předstíraný pláč. Vycházel z jejího rozdrásaného srdce. Prospěje nám trochu se pozastavit a říci Madoně: „Děkujeme, že jsi svolila být Matkou, když Ti to oznámil anděl, a děkujeme, že jsi svolila být Matkou, když to od Tebe chtěl Ježíš.

Kázal dnes papež František při ranní mši svaté a na závěr jejího přímém přenosu, při adoraci vystavené Nejsvětější svátosti, pronesl modlitbu k duchovnímu přijímání svátostného Krista. Bohoslužbu z Domu sv. Marty v kapli, dedikované Duchu svatému, zakončil zpěv hymnu Ave Regina Caelorum.Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zadHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti