Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   3. 7. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

10.3.2020 

Čas k odvaze

Vincenzo Bassi

Kolik z nás se v hovoru s kolegy, klienty, či prostě známými neprohlásí za katolíky?, ptá se v deníku Svatého stolce (L´Osservatore Romano, 4.3.2020) italský právník Vincenzo Bassi. Tento otec tří dětí, profesor na papežské univerzitě LUMSA a člen správní rady Svazu italských katolických právníků v říjnu loňského roku nastoupil do čela Federace katolických rodinných svazů, sídlící v Bruselu, k níž náleží rovněž česká Asociace center pro rodinu.

Tato zdráhavost, pokračuje Bassi ve vatikánském listě, není jenom známkou strachu ze svědectví o vlastní víře. Mnohdy se spíše než o váhavost jedná o oprávněnou obezřetnost – deklarovaná víra by mezi lidmi mohla vystavět nepřekonatelnou bariéru.

Proč pouhým přiznáním k víře riskujeme, že se mezi námi vztyčí hradby?, dotazuje se dále italský jurista, aby sám přiznal: Nedávné zkušenosti mi pomohly k tomu, abych se pokusil o odpověď na tuto nelehkou otázku. Při bližším pohledu totiž zjistíme, že lidé, kteří se oddálili od víry či náboženské praxe – nehledě na případy apriorní ideologické zaujatosti – dříve pociťovali určitou nelibost, stud a často i strach z toho, že by je snad katolík mohl soudit a uplatnit svou (neodůvodněnou) mravní nadřazenost. Konkrétně řečeno nebyl katolík, včetně laiků, leckdy vnímán jako nositel radostné zvěsti a Kristovy lásky, nýbrž jako soudce, který dbá na dodržování pravidel, sice správných, avšak bohužel obtížně respektovatelných. Tento nepříjemný pocit vlastní nepřiměřenosti nutil řadu lidí, vzdálených církvi, aby nadále zůstávali venku, zatímco církevní společenství se stále více uzavíralo a mnohdy měnilo na „přírodní rezervace“, obývané elitami vyvolených.

Dnes naopak, jako federace katolických rodinných sdružení v Evropě, můžeme vyprávět o tom, že u lidí, s nimiž se denně setkáváme, dochází ke změně zorného úhlu. Jde o zcela novou zkušenost, a to zejména ve složitém prostředí, jakým jsou jisté mezinárodní instituce. Jinými slovy, titíž partneři, kteří by se ještě před časem nepochybně zatvrdili, nyní díky poselství o milosrdenství, které papež František s nezměrnou odvahou neustále prosazuje, ztrácejí obavy z možného soudu. Snáze se s nimi dohovoříme a konfrontujeme, počínaje vlastními omyly, poklesky a omezením. Kdo stojí mimo církev, lehčeji dnes pochopí, že její úloha spočívá v doprovázení každého člověka k tomu, aby pěstoval lásku ke Kristu a učil se žít ctnostně.

Papež František klade důraz na tento přijímající rozměr církve, a to ku prospěchu mnoha lidí, kteří tak v současném světě dokáží sebrat odvahu k tomu, aby vypovídali o své pochybnosti a slabosti. Pokud se tedy na jedné straně snáze prohlásíme za katolíky, na druhé straně je třeba pochopit úlohu, kterou s sebou nese toto vyznání katolické totožnosti. Dnes totiž, více než kdy jindy, jsou katoličtí laici povoláni k autentické misii, která by vydávala ovoce v jejich prostředí – rodině, práci, volném čase. Neznamená to, že by milosrdenství vůči druhému člověku zbavilo církevní nauku smyslu – naopak, právě milosrdenství přece katolickým laikům předkládá možnost hluboké existenciální proměny a povzbuzuje, aby hlásali krásu (a nikoli sklíčenost) naší víry a jejího učení.

Papež nám pomáhá v tom, abychom otevřeli brány svých společenství (a svých srdcí) a bez ostychu vyšli ven. Taková změna ovšem obnáší obrovskou odpovědnost – nestačí totiž nauku hlásat, ale též podle ní žít, nebýt pouhými učiteli, nýbrž také svědky. Na tomto místě proto vyvstává jiná otázka – jsou dnes katolíci, a především laici, schopni dostát tomuto misionářskému poslání? Dokážeme nejenom opustit svou „přírodní rezervaci“ a otevřít druhým dveře svých společenství, ale také je svým příkladem přesvědčit o tom, že následování Krista propůjčuje smysl našemu bytí?,

Táže se předseda bruselské Federace katolických rodinných svazů v listě L´Osservatore Romano.

Připravila Jana GruberováDalší články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
11.11.20 FAFCE: Rodina má být jádrem postpandemické obnovy
14.9.20 Navázat přerušený vztah s rodinou
14.9.20 Bude z rodiny ilegál na okraji společnosti?, ptá se předseda bruselské Fafce
1.7.20 Obrodit Evropu skrze investice do rodiny
16.10.19 Demografické investice jsou investicí do společnosti, říká nový předseda Federace evropských katolických rodinHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 22
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti