Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

21.1.2020 

Mějte na zřeteli svou vysokou mravní odpovědnost, píše papež do Davosu

Vatikán/Švýcarsko. V Davosu dnes začíná každoroční setkání Světového ekonomického fóra, jehož zakladatele a výkonného ředitele, profesora Klause Schwaba, papež František pozdravil poselstvím, datovaným 15. ledna t.r. Římský biskup v něm děkuje za pozvání na letošní jubilejní, padesátý ročník Fóra, na něž jako zástupce Svatého stolce vysílá kard. Petera Turksona, prefekta Úřadu pro službu integrálnímu lidskému rozvoji. Připomíná výsledky minulých davoských schůzek, na které míří špičky byznysu a politiky a které „zkoumaly inovativní a účinné způsoby k budování lepšího světa“. Zároveň, dodává papež, se staly „arénou, v níž politická vůle a vzájemná spolupráce mohou vést k překonání izolacionismu, individualismu a ideologické kolonizace, jíž se bohužel až příliš vyznačuje současná debata“, popisuje František a zamýšlí se nad letošním tématem Fóra: „Soudržný a udržitelný svět“.

Z hlediska stále silnější vnitřní provázanosti současného světa, podotýká papež, toto téma vyzývá k intenzivnějšímu úsilí na všech úrovních a hledání řešení na nejrůznější otázky, s nimiž se dnes lidstvo vyrovnává. V posledních pěti desetiletích jsme byli svědky geopolitických transformací a významných změn počínaje hospodářstvím a trhem práce po digitální technologii a životní prostředí. Zatímco určitý rozvoj s nimi spojený byl lidstvu prospěšný, jiné jeho aspekty měly negativní dopad. Dnešní výzvy tedy nejsou stejné jako před půl stoletím, avšak také na počátku nového desetiletí zůstávají neměnné některé jejich základní charakteristiky, píše papež.

„První z nich je zásadní úvaha, že všichni lidé patří do jediné lidské rodiny“, zdůrazňuje. „Z této skutečnosti vyplývá mravní povinnost pečovat o druhého člověka a postavit jej, a „nikoli pouhé hledání zisku či moci, do středu veřejné politiky. Tato povinnost přísluší jak ekonomickým sektorům, tak vládám, a je nepostradatelná při hledání rovných řešení na výzvy, kterým jsme nuceni čelit“. Kromě krátkodobých technologických a ekonomických hledisek je tudíž nezbytné přihlížet k etickému rozměru navrhovaných iniciativ, reagujících na existující problémy, vybízí František.

„Materialistické a utilitaristické vize, někdy skryté, jindy zjevně vyvyšované, totiž vedou k vnitřnímu uspořádání i praxi, které jsou z větší části, a někdy též výlučně motivovány osobním zájmem“, pokračuje papež v poselství do Davosu. Druzí lidé jsou považováni za čirý prostředek k dosažení cíle, což s sebou obnáší naprostou absenci solidarity a lásky a vytváří hlubokou nespravedlnost. „Nezapomínejme, že pošlapáváním důstojnosti druhého člověka de facto oslabujeme svou vlastní hodnotu“, upozorňuje František.

Římský biskup poté poukazuje na důležitost integrální ekologie, která nezbytně předpokládá humanismus, schopný propojit různá odvětví lidského poznání v celistvější a začleňující vizi (srov. Laudato si´, 141), a která přihlíží k veškeré složitosti a provázanosti našeho společného domova. V závěru poselství do Davosu papež naléhá na účastníky Světového ekonomického fóra, aby měli na zřeteli vysokou mravní odpovědnost za hledání všestranného rozvoje pro všechny jejich bližní, včetně těch z budoucích pokolení. Kéž závěry vašeho jednání přispějí k růstu solidarity, přeje si František, určené zejména nejpotřebnějším lidem, kteří trpí sociální a ekonomickou nespravedlností a dokonce též ohrožením samotného života.

 

 

 (jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
13.2.21 Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina
9.2.21 Papež se připojí apoštolským listem k dantovským oslavám
2.2.21 Papež: Globalizace není uniformita
30.1.21 Papež o bezdomovcích: Poslední na žebříčku tohoto světa, první podle evangelia
29.1.21 Chudoba je nepřijatelná, píše František dvěma belgickým sdruženímHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti