Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

21.12.2019 

Svatý otec: Změna se zakládá na věrnosti pokladu víry a Tradici

Vatikán. Reforma římské kurie byla tématem dnešní papežovy promluvy k jeho nejbližším spolupracovníkům v rámci společného setkání, které se pravidelně koná těsně před Vánocemi. Mimo jiné papež František zdůraznil, že tuto reformu nikdy nepojímal tak, jako by dříve nic neexistovalo; přiznal, že během ní nelze nepočítat s chybami, protože je dělá každý, a vyjádřil spokojenost s jejím průběhem.

Petrův nástupce si ve svém obsáhlém, půlhodinovém expozé na závěr kalendářního roku vzal jako leitmotiv postavu a dílo sv. Johna H. Newmana a uvedl několik citátů z různých jeho spisů. „Tady na zemi – píše tento svatý kardinál (Essay on the Development of Christian Doctrine - 1845) – je životem změna a dokonalost je výsledkem mnoha přeměn.“

Nejde samozřejmě o hledání změny pro změnu anebo hovění módám, nýbrž o přesvědčení, že rozvoj a růst jsou vlastností lidského a pozemského života, a z hlediska věřícího je středem všeho Boží stálost. Změnou je pro Newmana konverze, tedy vnitřní proměna.

Křesťanský život je pouť – pokračoval papež. Celé biblické dějiny jsou cestou, která zjevně není záležitostí zeměpisnou, nýbrž především symbolickou, »musí začínat, aby mohla zůstat, a měnit se, aby zachovala věrnost« (Jorge M. Bergoglio, Poselství kněžím a zasvěceným osobám k postní době, 21. února 2007; in Nei tuoi occhi e la mia parola, Milano, 2016, 501).

Žijeme v době, která není jen epochou změn, nýbrž změnou epochy. Ocitli jsme se v jednom z momentů, ve kterých změny už nejsou lineární, nýbrž epochální; jsou tvořeny volbami, které okamžitě mění způsob života, vztahů, komunikace a myšlení, mezigenerační vztahy, chápání i život víry i vědy. Často dochází k tomu, že se změna redukuje na výměnu oděvu, ale ve skutečnosti zůstává všechno jako dřív. Vybavuje se mi jedna tajemná věta ze slavného italského románu (Gepard od Giuseppe Tomasi di Lampedusa): »Chceme-li, aby všechno zůstalo tak, jak je, musíme změnit všechno«.“

Zdravým postojem je připustit si otázky, kladené nynější dobou, a uchopit je rozlišováním za pomoci ctností odhodlanosti  (parrhesia) a trpělivosti (hypomoné), pokračoval papež a zmínil nezbytnost antropologické konverze, kterou míní apoštolská konstituce Veritatis gaudium (č.3) »změnu globálního modelu rozvoje a redefinici pokroku«; »problémem je však to, že pro vyrovnání se s touto krizí nám chybí potřebná kulturu«. Papež v této souvislosti citoval ze svého rozhovoru s P. Antonio Spadarem z roku 2013 a z Listu putujícímu Boží lidu v Německu z června t.r.

V souvislosti s dnešní analýzou změny, jež se principiálně zakládá na věrnosti depositum fidei a Tradici, bych se rád vrátil k realizaci reformy římské kurie a zdůraznil, že tato reforma nikdy neměla v úmyslu si počínat tak, jako by neexistovalo nic před tím, nýbrž naopak docenit, co bylo ve složitých dějinách kurie dobrého. Je nezbytné vyhodnocovat dějiny při vytváření budoucnosti, aby měla pevné základy a kořeny a přinášela plody. Odvolat se k paměti neznamená zakotvit v sebezáchově, nýbrž dovolávat se života a životnosti neustálého rozvoje.“

Je tu také dimenze času a lidského pochybení, s nimiž není možné, ani správné nepočítat, protože jsou součástí dějin každého. Nedbat na ně znamená postupovat bez ohledu na lidské dějiny, pokračoval papež.

Bratři a sestry, nežijeme už v křesťanstvu! Už nejsme jediní, kdo produkují kulturu, ani první, ani nejvíce poslouchaní  (Promluva k účastníkům mezinárodního kongresu o velkoměstské pastoraci, 27. listopadu 2014). Potřebujeme proto změnu pastorační mentality, což neznamená přejít k relativistické pastoraci. Nikoli. Nejsme už v křesťanském režimu protože víra – zejména v Evropě, ale i na Západě vůbec – už netvoří zřejmý předpoklad běžného života, ba dokonce je popírána, vysmívána, marginalizována a zesměšňována, jak na to poukázal Benedikt XVI. v roce 2012 (Porta fidei, 2).“

K tomuto nynějšímu  nesnadnému historickému procesu se pojí neustálé pokušení uzavírat se - někdy pomocí nových formulací - do minulosti,  protože je bezpečnější, známá a méně konfliktní. Takové je ovšem riziko zahajování významných změn.

Tady je třeba varovat před tendencí zaujímat rigidní postoje. Rigidnost se rodí ze strachu před změnou a vede k zavádění závor a překážek na poli obecného dobra, čímž z něj činí minové pole neshod a nevraživostí. Pamatujme, že v pozadí každé rigidnosti je nějaká vyšinutost. Rigidnost a vyšinutost se vzájemně posilují v jakémsi bludném kruhu, a dnes je pokušení rigidnosti velice aktuální.“

Papež František pak přešel k závěru:

Drazí bratři a sestry, římská kurie není těleso odtržené od reality, i když toto riziko zde vždycky je, ale musí být chápána a prožívána na každodenní pouti všech mužů a žen v logice změny epochy. Římská kurie není palác nebo skříň plná šatů, jejichž nošení ospravedlňuje změnu. Římská kurie je živým tělem a to tím více, čím více prožívá celistvost evangelia.

Kardinál Martini v posledním rozhovoru pár dnů před svojí smrtí v roce 2012 vyslovil otázky, které bychom si měli připouštět: »Církev zůstala pozadu o 200 let. Proč s ní nic nezatřáslo? Máme strach? Strach místo odvahy? V každém případě víra je základem církve. Víra, důvěra, odvaha. [...] Jen láska přemáhá únavu.« 

Vánoce jsou svátky Boží lásky k nám. Boží Láska, která inspiruje, řídí a koriguje změny, zahání lidský strach před opuštěním „bezpečí“, abychom se vrhli do „tajemství“. Požehnané Vánoce vám všem.“

Končil Petrův nástupce svoji bilanční promluvu ke svým spolupracovníkům z římské kurie, které pak během osobní výměny vánočních blahopřání, podaroval dvěma knižními tituly. Prvním je letošní knižní rozhovor papeže s Giannim Valentem Bez něho nemůžeme dělat nic a druhý pojednává o spiritualitě svědectví od mladého italského teologa a filosofa P. Luigi Maria Epicoco (Qualcuno a cui guardare. Per una spiritualità della testimonianza. Citta Nuova, 219, 156).



(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
21.12.20 Nezpěčujme se krizi, přijměme ji jako čas milosti
21.12.18 Síla instituce nespočívá v dokonalosti jejích členů, nýbrž v její vůli po ustavičné očistě
21.12.17 Papež k římské kurii: Vánoce jsou svátky víry
22.12.16 Papež o reformě římské kurie: Rezistence jsou nezbytné a zdravé
21.12.15 Papež k římské kurii: Milosrdenství ať nám ukazuje, kdy vykročit vpřed a kdy ustoupit



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti