Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   6. 12. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

9.12.2019 

Školský bratr James Miller, mučedník guatemalské genocidy

Guatemala. V úterý 13. února 1982 odpoledne připravovali domorodí chlapci z internátu Jana Křtitele de La Salle v západoguatemalském Huehuetenangu karnevalovou oslavu, která měla připadnout na příští den. Jejich učitel, školský bratr James Miller, se snažil spravit lampu na vnější zdi budovy. Přinesl si žebřík, vystoupil na něj a dal se do práce. V tu chvíli se na rohu ulice objevili tři muži se zahalenou tváří. Jeden z nich střelil Millera do krku, hrudi a pravého boku, takže byl na místě mrtev. Totožnost vrahů se nikdy nepodařilo odhalit.

Řeholník z kongregace Školských bratří se tak stal jednou z dvou set tisíc obětí téměř čtyřicetiletého guatemalského interního konfliktu, který postihl převážně chudé a domorodé obyvatelstvo. „Kristus je pronásledován kvůli naší volbě chudých. Jsme si vědomi mnoha nebezpečí a obtíží, přesto však nadále pracujeme ve víře, naději a důvěře v Boží prozřetelnost...Prosím Boha o milost, abych Mu věrně sloužil mezi chudými a utlačovanými Guatemalci. Přenechávám svůj život Jeho prozřetelnosti a svěřuji se Mu“, napsal Miller měsíc před svou smrtí.

V huehuetenangské katedrále byl minulou sobotu (7.12.2019) tento mučedník prohlášen za blahoslaveného při liturgii, v níž papeže Františka zastoupil kard. José Luis Lacunza Maestrojuán, biskup panamské diecéze David. Završila se tak další část kanonizačního procesu, který guatemalská diecéze Huehuetenango zahájila před deseti lety (5.9.2009). Pro Guatemalu se jedná již o druhou beatifikaci v krátké době po loňském blahořečení italského františkána Tullia Maruzza a místního katechety Luise Arroya Navarry, kteří rovněž zemřeli z nenávisti k víře.

James Miller, či „hermano Santiago“, jak je znám mezi školskými bratry ve Střední Americe, se narodil 21. září 1944 v Ellis, městečku severoamerického státu Wisconsin. Po základní škole jej rodiče zapsali na Pacelliho střední školu (High School) ve městě Stevens Point, kde se poprvé setkal se školskými bratry a v patnácti letech vstoupil do jejich přípravného noviciátu v Missouri. Po třech letech byl přijat do noviciátu a v srpnu roku 1962 obdržel řeholní šat i jméno, ačkoli jako většina školských bratří nadále užíval své občanské jméno i příjmení. Nejprve vyučoval v Minnesotě a po věčných slibech (1969) se rozhodl pro misijní činnost mimo USA. Zahájil ji v Nikaragui, kde na různých místech spravoval školy své kongregace, například učiliště v Puerto Cabezas, které pod jeho vedením přijímalo 800 žáků namísto dosavadních tří set. Miller si tak získal přízeň lokálních politiků, ale také vládních špiček, včetně prezidenta Somozy, až do té míry, že byl pověřen vybudováním a řízením deseti venkovských škol. Po změně nikaragujského režimu odvolali přestavení Millera zpět do vlasti, aby kvůli práci pro Somozovu vládu nebyl ohrožen (1979). Již o dva roky později se však bratr James opětovně a na svou vlastní žádost vrací do misií, tentokrát do Guatemaly. Vyučoval na střední škole v Huehuetanangu a zároveň pracoval ve Středisku pro domorodce, kde studovali mladí venkovští indios z mayského etnika. Rok po příjezdu byl svými domorodými spolubratry varován, že se chystá jeho vražda. Bratr James Miller ovšem klidně pokračoval v práci, až do onoho osudného 13. února, na který nyní připadne jeho liturgická památka.(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
20.6.18 Papež pomohl obětem guatemalského vulkánu
8.11.12 Papežovo poselství do Guatemaly postižené zemětřesením
26.3.10 Prezident Guatemaly na audienci u papeže
30.7.05 Dramatická situace žen ve Střední AmericeHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti