Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   16. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

7.11.2019 

Papež: Svatý stolec morálně podporuje státy, které pečují o náš společný domov

Řím. Sídlo Světové organizace pro výživu a zemědělství (FAO) v těchto dnech hostí 31. setkání smluvních stran Montrealského protokolu o látkách, které poškozují ozonovou vrstvu, přijatého před bezmála pětatřiceti lety. Zhruba sedmi stům delegátům konference, mezi nimiž je také čtyřicet ministrů životního prostředí, adresoval poselství rovněž papež František. V jeho úvodu upozorňuje na vydařenost této mezinárodní ekologické úmluvy, která jako jedna z mála získala podporu všech členských států OSN, protože byla ratifikována 198 zeměmi. Díky jejímu přísnému dodržování, tedy omezení výroby a spotřeby škodlivých chemických látek, převážně freonů, se skutečně oslabování ozonové vrstvy zastavilo, poukazuje římský biskup a vyjmenovává trojí z toho plynoucí ponaučení.

Za prvé, píše papež František, je třeba vyzdvihnout širokou a plodnou spolupráci různých složek – vědy, politiky, hospodářství, průmyslu i občanské společnosti. To dokazuje, že „v duchu odpovědné solidarity je možné dosáhnout výrazných výsledků, které chrání stvoření, podporují celistvý lidský rozvoj, pečují o obecné dobro a mají kladný dopad na současné i budoucí generace“ (Deklarace Svatého stolce při ratifikaci Vídeňské úmluvy na ochranu ozonové vrstvy a Montrealského protokolu,2008). Mezinárodní nakládání s ozonem v jistém smyslu ukazuje, že „lidská svoboda je schopna stanovit technice meze, usměrnit ji a zapojit ji do  služeb jiného typu pokroku – zdravějšího, lidštějšího, sociálně vstřícnějšího a integrálnějšího“ (Laudato si´,112), pokračuje papež. To nám umožňuje, abychom si uchovali důvěru v to, že se na lidstvo počátku 21. století bude vzpomínat, protože se velkoryse zhostilo své odpovědnosti (ibid., 165). Stojíme před kulturní výzvou, připomíná František, v níž se hraje o obecné dobro. Přítomnost a budoucnost naší planety zajistí jedině poctivý a plodný dialog, nestranné naslouchání různým nárokům a solidární, kreativní duch.

Tuto kulturní výzvu ovšem nelze řešit výlučně na technologickém základě, varuje Svatý otec v souvislosti s druhým bodem. „Technika usiluje o výhradní řešení problémů, však fakticky není schopna vnímat tajemství rozmanitých vztahů mezi vším, co existuje, a proto nezřídka řešením problému vytváří problémy další“ (ibid., 20). Takový vztah existuje kupříkladu mezi narušením ozonové vrstvy a globálním oteplováním, poznamenává papež, jelikož látky poškozující ozonovou vrstvu byly nahrazeny jinými, které ovlivňují oteplování atmosféry. K jejich zákazu vyzývá změna Montrealského protokolu, přijatá před třemi lety ve rwandském hlavním městě Kigali. Papež František v dnešním poselství oznamuje, že Svatý stolec se rozhodl přistoupit k tomuto pozměňujícímu znění úmluvy a morálně tak podpořit státy, kterým záleží na péči o náš společný domov.

A konečně třetím ponaučením, které lze čerpat z Montrealského protokolu, je skutečnost, že péče o společný domov se uskutečňuje na základě vědomí o vzájemné propojenosti. Vyžaduje tudíž dialog a sdílenou odpovědnost, aniž by kdokoli absolutizoval vlastní zorný úhel. Veškerá rozhodnutí naopak mají vycházet z ústředního pojmu, který lze definovat jako „integrální ekologii“, v níž je vše propojeno, doporučuje římský biskup účastníkům 31. setkání smluvních stran Montrealského protokolu v poselství, které dnes v římském sídle FAO přečetl státní sekretář Svatého stolce, kard. Pietro Parolin.

 (jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
13.2.21 Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina
9.2.21 Papež se připojí apoštolským listem k dantovským oslavám
2.2.21 Papež: Globalizace není uniformita
30.1.21 Papež o bezdomovcích: Poslední na žebříčku tohoto světa, první podle evangelia
29.1.21 Chudoba je nepřijatelná, píše František dvěma belgickým sdruženímHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti