Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   27. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

30.10.2019 

Papež František požehnal gestu britsko-argentinského smíření

Vatikán. Papež František dnes požehnal dvěma soškám P. Marie z Luján. Při generální audienci biskup britského vojenského ordinariátu vrátil svému argentinskému protějšku uctívanou sochu Madony, která byla po válce o Falklandy odvezena do anglického Aldershotu. Původní socha argentinské patronky se vrátí do Jižní Ameriky, zatímco do britské vojenské katedrály sv. Michaela a Jiřího v Aldershotu poputuje kopie věnovaná Argentinci.

Když v dubnu roku 1982 argentinské oddíly zaútočily na Falklandy, přivezl s sebou tehdejší kaplan vojenského letectva Roque Puyelli kopii sochu národní patronky P. Marie z baziliky v Lujánu.  Válka trvala od dubna do června a Argentinci, kteří zamýšleli bleskovou anexi ostrovů, se nakonec museli stáhnout. Invaze si nicméně vyžádala celkem 900 životů a měla dalekosáhlé politické důsledky. Uctívaná soška zůstala na vojenské bázi v Port Stanley, a posléze byla odvezena do Británie a umístěna v katedrále vojenského ordinariátu v Aldershotu v jihoanglickém hrabství Hampshire, kde se stala místem modlitby za padlé na obou stranách konfliktu.

Anglický vojenský ordinář Paul Mason byl krátce po svém nástupu do úřadu kontaktován svým argentinským protějškem Santiagem Oliverou, který žádal o navrácení uctívané sochy a náhradou sliboval její repliku pro aldershotskou katedrálu. Jak přiznává v prohlášení Biskupské konference Anglie a Walesu z 27. září letošního roku britský vojenský biskup Mason, zvláštní příběh argentinské sošky vnímal od počátku „nejen jako záležitost jejího návratu, ale také jako projev jediné víry spojující dvě země, které prožily politickou roztržku“. Příležitostí k neobvyklé „výměně“ soch se stalo setkání vojenských ordinářů v Římě a gestu smíření navíc požehnal papež František.

Dodejme ještě, že originál sochy argentinské patronky, nazávané také Morenita nebo Patroncita, je uchováván v bazilice v Lujánu, necelých 70 km severozápadně od Buenos Aires. Podle tradice ji chtěl kapitán Juan Andrea věnovat svému příteli Antoniovi Faríasovi Sáamu, sídlícímu v Sumampě. Psal se rok 1630. Loď převážející křehkou terakotovou sošku vyplula z brazilského Sao Paola, když však dospěla na místo dnešní svatyně na řece Luján, nemohla se dále pohnout a veškerý náklad musel být vyložen. Mariánská soška proto zůstala v Lujánu i se svým strážcem Manuelem, otrokem pocházejícím z Angoly, který pro ni postavil první kapli, a dnes je pohřben v poutní bazilice.

Velkým šiřitelem úcty k P. Marie z Luján byl známý evangelizátor indiánů otec Jorge Maria Salvaire. Právě on získal od papeže Lva XIII. privilegium ke korunovaci milostné sošky, která se slavila v květnu roku 1887. Spolu s ní bylo sepsáno zvláštní oficium a mešní texty pro svátek P. Marie z Luján stanovený na sobotu předcházející čtvrtou neděli velikonoční.

Do baziliky postavené z podnětu otce Salvaireho dnes putuje každoročně 9 milionů lidí nejen z Argentiny. Patřil mezi ně také papež František, který v době svého působení v Buenos Aires přijížděl uctít národní patronku a dlouhé hodiny zpovídal v poutním chrámu.(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti