Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

27.9.2019 

Papež: Technologický pokrok nehledající obecné dobro směřuje k barbarské regresi

Vatikán. Pokud se technologický pokrok stane nepřítelem společného dobra, povede k barbarské regresi, v níž vládne zákon silnějšího, řekl papež František v promluvě k účastníkům interdisciplinárního setkání věnovaného otázce společného dobra v digitální éře. Akce organizovaná Papežskou radou pro kulturu a Úřadem pro integrální lidský rozvoj  shromáždila odborníky v oblasti umělé inteligence, automatizace, ale také etiky, filosofie a morální teologie. Jak řekl v úvodu kardinál Ravasi, cílem bylo hledat na tomto „stále ještě pohyblivém a otevřeném horizontu s rigorózností a konkrétností spíše interpretace a orientační body, než definitivní odpovědi, formulovat otázky a hodnotové perspektivy.“ Ocitoval také výrok Paula Ricoeura: „Žijeme v epoše, kdy protějškem bulimie prostředků je atrofie cílů“.

Papež František v úvodu připomněl postuláty encykliky Laudato si´, kde zdůrazňuje, že přínos technologického pokroku přímo úměrně závisí na etickém způsobu jeho využití (č. 102, 105). Znamená to, že spolu s rozvojem technologie se musí adekvátně rozvíjet zodpovědnost.

„V opačném případě se prosadí převládající technokratické paradigma, slibující nekotrolovaný a neomezený pokrok, které může dokonce vytěsnit další rozvojové faktory s nesmírnými riziky pro celé lidstvo. Svou prací jste chtěli přispět k tomu, aby věci nevzaly tento spád (…) Představujete nejen různé obory, ale také různá vnímání a přístupy k problematice, kterou jevy jako umělá inteligence otevírají ve vašich sektorech. Děkuji vám, že jste se chtěli setkat ve vzájemném a plodném dialogu, který umožňuje poučení od druhých a nikomu nedovoluje, aby se uzavíral v hotových schematech.“

Postavili jste si ambicióní cíl, pokračoval papež, totiž stanovit základní etické rozměry, které by poskytovaly orientaci v otázkách etického rázu vyvstávajících při aplikaci nových technologií. Všeobecně se má zato, že před lidstvem stojí naprosto nové úkoly a výzvy. Nové problémy vyžadují nové odpovědi, konstatoval František:

„Úcta k principům a tradicím musí být vždy prožívána skrze tvůrčí věrnost a nikoli rigidní nápodobu či překonané redukcionismy. Považuji tedy za chvályhodné, že jste se nebáli specifikovat morální principy z teoretického i praktického hlediska, a že jste zkoumali etické výzvy právě v kontextu „obecného dobra“. Obecné dobro je dobrem, na které aspirují všichni lidé a neexistuje etický systém hodný tohoto jména, který by nepovažoval obecné dobro za jeden ze svých základních stavebních kamenů.“

Jak papež zdůraznil, problematika, kterou se seminář zabýval, se musí vztahovat na celé lidstvo. Poukázal pak na výhody a rizika umělé inteligence v souvislosti s velkými sociálními otázkami a připomněl ohrožení spjatá se snadnou manipulovatelností informacemi:

„Na jedné straně může prospět k širšímu přístupu ke spolehlivým informacím a zajistit potvrzení správných analýz, na druhé straně umožňuje jako nikdy dříve šíření tendenčních názorů a falešných dat, „vnášení jedu“ do veřejné debaty a dokonce manipulaci názorů milionů lidí, jež může dokonce ohrozit instituce zajišťující pokojné občanské soužití. Technologický pokrok, který zažíváme, od nás žádá, abychom si ho přivlastnili a reintepretovali v etickém klíči, který nám byl předán.“

„Pokud by technologický pokrok stále více prohluboval nerovnosti, nemohli bychom ho považovat za pokrok v pravém slova smyslu,“ pokračoval papež. „Pokud by se takzvaný technologický pokrok stal nepřítelem obecného dobra, vedl by do nešťastné regrese směřující k barbarství diktovanému zákonem silnějšího,“ zdůraznil Svatý otec a poděkoval účastníkům semináře za úsilí o vypracování etických základů  pro obranu důstojnosti každé lidské osoby, etiky založené na svobodě, zodpovědnosti a bratrství, která umožňuje plný rozvoj člověka ve vztahu k druhým a ke stvoření.



(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti