Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   4. 12. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

13.9.2019 

Nové a odvážné kroky k plnému společenství, píše František Bartolomějovi

Vatikán. Petrův nástupce daroval ekumenickému patriachovi Bartolomějovi část relikvií svatého Petra. Spolu s tímto darem římský biskup zaslal list, ve kterém, po úvodním pozdravu, vysvětluje smysl tohoto daru, počínaje krátkým přiblížením historie těchto ostatků:

V červnu roku 1939 bezprostředně po svém zvolení se můj předchůdce Pius XII. rozhodl zahájit vykopávky pod vatikánskou bazilikou. Práce vedly nejprve k objevu místa, kde byl apoštol pohřben, a následně roku 1952  k objevu hrobové niky u červené zdi z roku 150, poseté mnoha, cennými nápisy, včetně jednoho řeckého, který má zásadní důležitost. Praví Petros eni. Tato nika obsahovala kosti, které lze odůvodněně připsat apoštolu Petrovi. Z těchto relikvií, které jsou nyní opatrovány v nekropoli pod bazilikou sv. Petra, svatý papež Pavel VI. vybral devět fragmentů do soukromé kaple v papežské rezidenci Apoštolského paláce. Těchto devět fragmentů bylo uloženo do bronzového relikviáře s nápisem Ex ossibus quae in Archibasilicae Vaticanae hypogeo inventa Beati Petri apostoli esse putantur – Kosti nalezené v podzemí vatikánské baziliky, pokládané za kosti svatého apoštola Petra.“ Právě tento relikviář obsahuje devět ostatků apoštolových kostí, které dávám darem Vaší Svatosti a milované církvi v Konstantinopoli, které tak zbožně předsedáte.“

Římský biskup pak ve svém listě pokračuje popisem toho, jak se v něm tato myšlenka zrodila:

Když jsem uvažoval o naší oboustranné rozhodnosti ubírat se společně k plnému společenství a děkoval jsem Bohu za pokroky, ke kterým došlo od doby, kdy se před 50 lety sešli v Jeruzalémě naši ctihodní předchůdci, vybavil se mi v mysli dar, který patriarcha Atenagoras věnoval papeži Pavlu VI., totiž ikona znázorňující dva objímající se bratry, Petra a Ondřeje, spojené vírou a láskou ke společnému Pánu. Tato ikona, která je z rozhodnutí papeže Pavla VI. umístněna v prostorách Papežské rady pro podporu jednoty křesťanů, se nám stala prorockým znamením obnovy onoho viditelného společenství mezi našimi církvemi, po kterém toužíme, za které se modlíme a na kterém horlivě pracujeme. Takto, v pokoji, který se rodí z modlitby, jsem pocítil, že by bylo mělo značný význam, kdyby některé z ostatků apoštola Petra byly uloženy vedle relikvií apoštola Ondřeje, který je jako nebeský patron ctěn v církví v Konstantinopoli. Došel jsem k tomu, že mi tuto myšlenku vnuknul Duch svatý, který mnoha způsoby podporuje křesťany při opětovném nacházení plného společenství, za které se náš Pán Ježíš Kristus modlil v předvečer svého utrpení (srov. Jan 17,21).“

František potom vysvětluje účel tohoto kroku:

Toto gesto chce být potvrzením cesty, kterou naše církve vykonaly pro vzájemné sblížení, cesty někdy náročné a obtížné, a přece provázené zřejmými znameními Boží milosti. Pokračování na této cestě vyžaduje především duchovní konverzi a obnovu věrnosti Pánu, který od nás chce větší nasazení a nové, odvážné kroky. Těžkosti a neshody – nynější i budoucí – nás nesmějí odradit od naší křesťanské povinnosti a odpovědnosti, zvláště nás jakožto církevních pastýřů před Bohem a dějinami. Sjednocení ostatků dvou bratrů apoštolů může být také trvalým poukazem a povzbuzením, aby na této pokračující cestě nebyly naše rozdílnosti překážkou společného svědectví a poslání šířit evangelium ve službách lidské rodiny, která je dnes pokoušena k vytvářet budoucnost čistě světskou, budoucnost bez Boha.“ 

Tolik římský biskup František v dopise na vysvětlenou svého daru konstantinopolskému patriarchovi Bartolomějovi, se kterým se loučí:

Svatosti, milovaný bratře. Je mi velkou útěchou, že se s Vámi mohu podělit o tyto myšlenky. V naději, že Vás co nejdříve uvidím, prosím, abyste se za mne modlil a žehnal mi. Loučím se s Vaší Svatostí, bratrským objetím pokoje.“

Končí list papeže Františka datovaný 30. srpna t.r. Na fotografii je papež František se zmíněným relikviářem s ostatky sv. Petra při mši svaté na závěr Roku víry 24. listopadu 2013.



(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
9.11.18 Východní křesťané jsou na své Křížové cestě svědky jednoty
26.10.18 Patriarcha arménské apoštolské církve navštívil papeže Františka
11.5.18 Papež František: Apoštolát Cyrila a Metoděje pro nás dodnes zůstává vzorem evangelizace
28.9.17 Metropolita Hilarion hovoří o své návštěvě u papeže
4.9.17 Další kroky teologického dialogu katolické a pravoslavné církve



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 24
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti