Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

30.8.2019 

Papežská cesta do Afriky: Mír, ekologie a kultura setkání

Vatikán. O Africe se zpravidla mluví v souvislosti s problémy, jako jsou konflikty nebo epidemie, ve skutečnosti je však bohatá vírou a hodnotami, říká před nadcházející papežskou cestou kardinál státní sekretář Pietro Parolin v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas:

„Řekl bych, že důrazy této cesta jsou v zásadě tři: Na prvním místě téma míru, pak zcela jistě otázka péče o Stvoření ve smyslu Laudato si´, a konečně kultura setkání. Papež tedy bude chtít poukázat na znamení naděje, veškeré úsilí směřující k vyřešení mnoha konfliktů, udržitelnému rozvoji a úctě a péči o stvoření. Slovy svatého papeže Pavla VI. bychom mohli říci, že Afrika je jakousi laboratoří integrálního rozvoje.“

V Mosambiku se po létech občanské války podařilo dospět k mírové dohodě mezi vládou a povstalci z hnutí národní rezistence (Resistência Nacional Moçambicana - RENAMO), které je dnes hlavní opoziční stranou. Přinese papežská návštěva také sílu k vykročení do nové budoucnosti?

„V to doufáme, protože v nedávné době se skutečně otevřela nová kapitola dějin Mosambiku, které byly skutečně složité a spletité. Vezměme si nejprve válku za nezávislost, na níž ihned navázala občanská válka, ukončená v roce 1992 římskými dohodami. Nestabilita však pokračovala, konflikty se vlekly dál. Díky dobré vůli zúčastněných stran se před nedávnem dospělo k nové mírové dohodě. Církev samozřejmě v této situaci mnoho vytrpěla. Nyní došlo k pozitivnímu vývoji, k uznání role církve, náboženské svobody a projevila se také vůle k míru. Myslím, že papež podpoří právě důležitost dialogu obecně, ale především s odkazem na tuto situaci v zemi. Podpoří dialog vedoucí k upuštění od logiky zbraní a násilí jako metody řešení konfliktů. Mám zato, že právě tato změna logiky je důležitá jak v případě Mosambiku tak také na mnoha dalších místech světa, kde jsme svědky konfliktů. Papež po nás žádá novou mentalitu a nový přístup k řešení situací.“

Další etapou cesty papeže Františka do Afriky bude Madagaskar, kde najde chudou církev sloužící chudám. Katolíci tam tvoří asi jednu třetinu obyvatelstva. Země trpí odlesňováním a suchem, ale také politickými krizemi. Na co položí důraz papež při této návštěvě?

„Na Madagaskar vzpomínám velmi rád. Před několika lety jsem ho navštívil a vnímal jsem jej jako zemi plnou mladistvého kypění, před níž stojí mnoho úkolů. První výzvu představuje situace mládeže, jde totiž o zemi, která musí nabídnout příležitosti k růstu a budoucnosti pro mnoho mladých. Druhou výzvou je chudoba, překonání hlubokých rozdílů mezi nemnoha majetnými a naprostou většinou obyvatel v situaci nouze. Věřím, že papežská návštěva bude impulsem pro hledání vhodných prostředků v tomto smyslu. Také tamní církev je chudá, ale zároveň sehrává důležitou roli, zejména prostřednictvím asistenčních institucí, výchovných a vzdělávacích zařízení. Chce být znamením naděje pro pro obyvatele této země. I v tomto případě papež přijíždí upevnit a posílit toto snažení ze strany církve.“

9. září se papež odebere na Mauricius, který je historickou křižovatkou národů. Polovina tamního obyvatelstva vyznává hinduismus, na druhém místě jsou katolíci a necelá pětina se hlásí k islámu. Co bude jádrem této návštěvy?

„Řekl bych, že třetí z dimenzí, které jsem zmiňoval, totiž kultura setkání, jakkoli přirozeně platí také pro všechny další národy, které papež navštíví. V případě Mosambiku se týká soupeřících politických sil, na Mauriciu spíše skladby populace, která je multietnická, mnohonáboženská a multikulturní. Tento aspekt setkání růzností, na které jistě papež upozorní, se tu týká překonání všech forem diskriminace, například přijímání migrantů, kteří přicházejí hledat lepší život. A pak jde o dialog mezi náboženstvími, který by měl sloužit rozvoji spolupráce pomáhající řešit problémy společnosti a světa obecně.“

Říká kardinál Pietro Parolin. Za sebe pak připojuje dvě hlavní linie v přístupu k problémům černého kontinentu. Na prvním místě je nutné posilovat v Afričanech vědomí, že osud světadílu je v jejich rukou a že v proto musejí postupovat proti jevům bránícím jeho rozvoji a míru. Na druhou stranu Afrika potřebuje spřízněné národy v mezinárodním prostoru, které na ni budou pohlížet nezainteresovaně a pomohou tomuto kontinentu k uplatnění všech svých zdrojů a sil napomáhajícím k cestě kupředu, dodává vatikánský státní sekretář.



(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti