Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

22.12.2004 

Charles de Foucauld bude blahořečen

Vatikán. Beatifikaci Charlese de Foucaulda už nestojí nic v cestě. Dekret o zázraku na jeho přímluvu byl v pondělí spolu s dalšími 22 dekrety Kongregace pro svatořečení přečten za přítomnosti Svatého otce.

Dramatické životní osudy Charlese Foucaulda nám představí postulátor beatifikačního procesu, P. Maurice Bouvier: ?Charles de Foucauld se narodil 15. září 1858 ve Štrasburgu a v 6 letech se stal syrotkem. Po francouzsko-německé válce v roce 1870 se přestěhoval se svým dědečkem do Nancy. Své dětství prožíval křesťansky, ale v dospívání ztratil víru a znovu ji získal až ve svých 28 letech,? uvádí otec Bouvier.

Pět let byl vojákem z povolání, než se rozhodl odjet do Maroka. Po své konverzi se rozhodl stát trapistou a opustit tak definivně svět. V lednu 1897 dostal povolení k cestě do Palestiny, kde žil poustevnickým životem nedaleko od kláštera klarisek v Nazaretě. 9. srpna 1900 se Charles de Foucauld vrátil do Francie, aby se tam připravil na kněžství. O rok později, 9. ledna 1901, byl vysvěcen na kněze a několik dní poté odjel na hranici Maroka a dal se tam do služeb apoštolského prefekta Sahary mons. Guérina. Žil v oáze v Beni-Abbés. Toužil po tom stát se misionářem v Maroku, ale nechal se vést tehdejšími událostmi a nakonec se rozhodl žít v Tamanrassetu. Naučil se místní jazyk a zvyky, aby tak mohl lépe předávat evangelium. Ale 1. prosince 1916 byl smrtelně zraněn při plenění jeho obydlí. Jeho tělo bylo pohřbeno v El Golee v Alžírsku.

?Pod vlivem náboženského skepticismu a pozitivismu, který poznamenal tehdejší dobu, Charles de Foucauld ztratil víru a několik let prožíval pochybnosti o pravdivosti křesťanství,? popisuje náboženskou pouť Charlese de Foucaulda otec Bouvier. Když mu bylo 20, rozhodl se pro vojenskou kariéru. Snažil se nějak zabavit, aby si krátil nudu v kasárnách, ale nic z toho ho netěšilo. Po své konverzi o tomto období napsal: ?Pane, dal jsi mi pocítit bolesnou prázdnotu, smutek, který jsem nikdy jindy nezakusil.? Když opustil vojenskou dráhu, odjel v letech 1883-1884 do Maroka. Tam udělal zkušenost s chudobou a setkal se s muslimskou modlitbou. Jednomu příteli napsal: ?Když jsem viděl víru těchto lidí, kteří žijí ve stále Boží přítomnosti, začal jsem tušit něco, co nás převyšuje, něco pravdivějšího, než jsou světské starosti. Začal jsem studovat islám a potom i Bibli.?

Podle Bouviera je odkaz Charlese Foucaulda dvojí. První je historický a obsahuje v podstatě jediné dílo Charlese de Foucaulda a to je ?Unie bratří a sester Nejsv. Srdce Ježíšova?. ?V tomto sdružení byli spojeni jak laici, řeholníci a kněží, tak dokonce celé řeholní a klášterní společenství. Společně se pak modlili za evangelizaci především lidí v afrických zemích, kde působili francoužští misionáři,? říká P. Bouvier.

Druhý je duchovní. ?Jeho odkazem pro nás je dar jeho příkladného života podle evangelia,? uvádí Bouvier a cituje poslední řádky knihy malé sestry Annie od Ježíše, která o de Foucauldovi napsala: ?Oslovuje nás ještě dnes. A my se necháváme v našich životních situacích stále probouzet a oslovovat evangeliem, aby formovalo náš způsob jednání a pronikalo náš život.?



(jar)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
21.1.21 Papež uznal heroické ctnosti profesora Lejeuna, objevitele příčiny Downova syndromu
22.12.20 Papež František uznal hrdinské ctnosti českého salesiána Ignáce Stuchlého
29.10.20 Nový světec a blahoslavení: italský kněz zastřelený komunisty, polská apoštolka nevidomých, oběti genocidy Arménů
30.9.20 Blíží se beatifikace italské laičky a španělských mučedníků
11.7.20 Hrdinské ctnosti patnáctiletého italského mladíka a další dekrety



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti