VaticanNews.va

   12. 12. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6307
Poslechem z webových stránek.3899
Četbou textů na webových stránkách.6258
Poslechem i četbou.3675


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Kardinál Michael Czerny: Vzpomínky na rodinu za II. světové války

Papež: Svět ruší křesťanské symboly Vánoc a ponechává jen komerční banálnost

Maria – celá svatá, bez nejmenšího stínu samolibosti


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

20.7.2019 

Poselství papeže Pavla VI. do vesmíru

Vatikán. “Dnes zapomněli lidé na vojnu i mír, na vládní krize, na sport, všichni myslí jen na tři americké astronauty, kteří se chystají přistát na měsíci,” tak ohlásil před padesáti lety otec Václav Feřt na vlnách našeho rozhlasu historický den, kdy celý svět s napětím sledoval na televizních obrazovkách  sedmadvaceti hodinový přímý přenos z mise Apolla 11. Připomeňme si ho ve slovech papeže Pavla VI., který ze své letní rezidence v Castel Gandolfu doprovázel americkou expedici svými modlitbami.

“Dnes je veliký den, historický den pro lidstvo, jestliže opravdu dnes večer dva muži vstoupí na měsíc, jak i my toužíme s celým světem, který se o ně chvěje, s nimi jásá a za ně se modlí, aby se to šťastně uskutečnilo. Bude dobře, když se zamyslíme nad touto mimořádnou a úžasnou událostí, nad člověkem a jeho zázračným géniem a nad jeho bezmeznou odvahou, nad fantastickým pokrokem člověka,” tlumočili naši předchůdci slova Pavla VI. při nedělní modlitbě Anděl Páně pro své krajany za železnou oponou. “Vědecký rozvoj lidstva dosahuje mety, která se zdála nedosažitelnou. Kam až může ještě dojít lidská myšlenka a lidská činnost?” – ptal se papež Montini z letní rezidence v Castel Gandolfu.  “Přílišné nadšení ba přímo vášeň pro výtvory lidského génia nás zachvacují nadšením skoro až k šílenství. A tu je nebezpečí. Musíme se varovat zbožštění lidských přístrojů,”  pokračoval Pavel VI. a varoval před schopností strojů člověka zotročit. Všechno totiž závisí na srdci člověka. Je třeba, aby jeho srdce bylo stále svobodnější, lepší a náboženštější, čím větší a nebezpečnější je moc strojů, zbraní a přístrojů, které člověk vyrábí pro sebe. I v tomto vítězném opojení nad přístroji, kterými chce člověk ovládnout vesmír, nesmíme zapomenout, že první jeho povinností je, aby ovládal sama sebe – zdůrazňoval Pavel VI. onu památnou neděli, 20. července 1969.

Petrův nástupce nicméně věnoval historické misi amerických kosmonautů skutečně mimořádnou pozornost. Záznam uchovávaný v archivu italské televize Rai zachycuje v šestiminutovém sestřihu Pavla VI. v papežské observatoři v Castelgandolfu, kde ve společnosti jezuitských astronomů nejprve zkoumá večerní oblohu dalekohledem a posléze před televizorem sleduje poslední okamžiky před přistáním modulu na měsíci. “Deo gratias,” reaguje na první zmatečné ohlášení, že se modul dotkl měsíčního povrchu. Ve 22.17 středoevropského času se z černobílé obrazovky ozývá potvrzení: “vozidlo pilotované člověkem přistálo na jiném nebeském tělese, na měsíci”. Nato Pavel VI. čte nejprve v italštině a poté v angličtině své poselství ke světu a ke kosmonautům Neilu Armstrongovi, Edwinu Aldrinovi a Michaelu Collinsovi:

“Sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj lidem dobré vůle” – začínal Pavel VI. své poselství z observatoře v Castel Gandolfu. “My, pokorný zástupce Kristův, opakujeme dnes jako sváteční chvalozpěv celého zemského okrsku tento blažený hlas, který Kristus nechal zaznít pod oblohou, když mezi nás přicházel z hlubin Božství. Naše země už netvoří nepřekročitelné hranice lidské existence, nýbrž stala se prahem k nekonečným prostorům a novým osudům.

Sláva Bohu! A čest vám, lidé, kteří jste uskutečnili tento obrovský kosmický podnik. Čest lidem, kteří za něj převzali odpovědnost, vědcům, projektantům, organizátorům i technikům. Čest všem, kdo umožnili tento let, který vyžadoval nejvyšší míru odvahy! Čest vám, kteří u svých zázračných přístrojů let řídíte, i vám, kteří ohlašujete světu vykonané dílo a hodinu, která rozšiřuje moudré a odvážné panování člověka nad nebeskými hlubinami. Čest, pozdrav a požehnání!

K samotným kosmonautům z Apolla 11 se pak Pavel VI. obrátil v angličtině:

“Zde, ze své observatoře v Castel Gandolfu, nedaleko Říma, k vám astronauti mluví papež Pavel VI. Čest, pozdrav a požehnání vám, dobyvatelé měsíce, který provází svým bledým světlem naše noci a naše sny! Doneste tam svou živou přítomností hlas ducha, chvalozpěv Bohu, našemu Stvořiteli a našemu Otci. Jsem s vámi, zcela blízko, se svým přáním a se svými modlitbami. Pavel VI. s celou katolickou církví vás pozdravuje,” končil Petrův nástupce své poselství do vesmíru.(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Svatost je pravým světlem církve

Lidé zbohatli, ale ráno se nebudí šťastnější – říká profesor soudobých dějin Miroslav Vaněk na okraj římské konference o Sametové revoluci

Papež: Všechno chápat očima víry

Papež poděkoval ukrajinským katolíkům za výmluvné svědectví víry

Paliativní léčba v mezináboženském pojetí

Bůh vždycky poskytuje útěchu, i když kárá

Papež František navštívil vatikánskou výstavu jesliček

Svatý stolec představil velvyslancům globální edukativní pakt

V materialistické švýcarské společnosti chybí naděje, hořce konstatuje biskup Morerod

Papež o svém spirituálovi: Otec Fiorito bojoval proti jedinému nepříteli, zlému duchu

Svatý otec: Seminář je místem modlitby, studia a společenství

Papež František přijal slovenského premiéra

 Nově na webu
Svatý otec: O Skutcích apoštolů - »Málem mě chceš přesvědčit, abych se stal křesťanem!«

Publicistika: O ztracené a nalezené navigaci

Publicistika: Duchovní rozlišování je odvaha vidět v našich lidských tvářích božské rysy

Rozhovory: Křesťanské kořeny jsou jasná věc

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv prosinec 19
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Admirabile signum

Mystikou společného „my“ překonáme osvícenskou logiku

Lidské bratrství