Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

13.6.2019 

Papež: Chudým se upírá i jejich chudoba

Vatikán. „Naděje ubohých nezajde navždy“ (Žl 19,9) – tento verš z devatenáctého žalmu se stal titulem letošního papežského poselství ke Světovému dni chudých, který letos připadne na 17. listopad. Církev bude tento den, který papež František vyhlásil v závěru Roku milosrdenství, slavit již podruhé, a sice o neděli předcházející slavnosti Ježíše Krista Krále. Je tedy symbolické, že poselství k němu bylo zveřejněno o svátku Ježíše Krista, nejvyššího a věčného kněze, který, jak papež připomíná, neměl strach se ztotožnění se zástupem chudých: „Cokoli jste udělali pro jednoho z těchto mých nejposlednějších bratří, pro mne jste udělali“ (Mt 25,40). Pokus o vymanění z této identifikace znamená mystifikovat evangelium a rozmělňovat zjevení, zdůrazňuje František.

Zmíněný žalm, popisující postavení chudého člověka a zpupnost jeho utlačovatele, byl sepsán v čase nebývalého hospodářského vzestupu, který vyvolal silnou společenskou nerovnováhu, vysvětluje římský biskup. Naše dnešní situace se ovšem příliš neliší, dodává a vypočítává mnohé formy novodobého otroctví, do kterých současný člověk upadá. Naneštěstí se týkají rovněž mladých lidí, „kterým krátkozraká hospodářská politika brání v profesionální realizaci“ a milionů migrantů, kteří jsou „oběťmi mnoha skrytých zájmů a často se s nimi manipuluje za politickými účely“.

Dnešní chudí se mnohdy přehrabují v odpadcích mezi plody našeho nadbytku, píše papež. „Stali se součástí lidského smetiště, aniž by se těch, kdo toto pohoršení zapříčinili, zmocnil jakýkoli pocit viny. Společnost je považuje za parazity a nepromíjí jim ani jejich chudobu. A dokonce vytváří tak nepřátelskou architekturu, že je vytěsňuje z ulice, která byla jejich posledním domovem.“

Papež František stejně jako žalmista se syrovým realismem líčí dravčí chování bohatých, ale nezůstává pouze u vnější analýzy. Devatenáctý žalm totiž podává rovněž krásnou definici utlačovaného člověka jako toho, kdo důvěřuje Pánu (v.11), neboť jej zná, což v biblickém jazyce obnáší důvěrný, láskyplný vztah. Bůh se ujímá ubožáků – tato skutečnost se v Písmu vrací jako refrén, ujišťuje František. Bůh zjednává spravedlnost a nezapomíná, bere útrapy a žal do svých rukou. Svatý otec opětovně varuje před Božím soudem – až nadejde den Páně, hlásaný proroky (Am, Iz, Jl), domýšlivost nemnoha bohatých nahradí solidarita četných chudých. Vyřazování milionů lidí již nebude dlouho trvat, varuje papež, neboť, řečeno slovy italského kněze, dona Prima Mazzolariho: „Chudý trvale protestující proti nespravedlnosti je jako sud střelného prachu. Podpal ho a svět vybuchne“.

Do té doby se nicméně křesťanům ukládá, aby chudým lidem dodávali naději a pokračovali tak v budování Božího království, které Ježíš zahájil tím, že chudé postavil do jeho středu. „Tento program nemůže křesťanské společenství podceňovat, protože je v sázce jeho svědectví a důvěryhodnost“, naléhá papež František a upozorňuje, že „nejhorší diskriminací, kterou trpí chudí, je nedostatek duchovní pozornosti“ (Evangelii gaudium, 200). Na druhé straně již sama existence chudoby a nedostatku v sobě skrývá spásonosnou sílu, byť se to v očích světa jeví iracionálně. Avšak „Bůh si vyvolil ty, které svět pokládá za pošetilé, aby zahanbil moudré“ (1 Kor 1,26), uzavírá Petrův nástupce v poselství ke Světovému dni chudých, který bude doprovázet množství konkrétních kroků v rámci místních církví. V tiskovém středisku Svatého stolce je představil předseda Papežské rady pro novou evangelizaci, arcibiskup Rino Fisichella:

„Papežská rada pro novou evangelizaci, které nese odpovědnost za průběh celé události, nabídne celou řadu iniciativ. V týdnu předcházejícímu Světovému dni chudých otevřeme na náměstí sv. Petra zdravotní středisko, které poskytne odborná vyšetření a léčbu díky dobrovolné práci lékařů. V loňském roce tuto službu využilo více než 3000 lidí, z toho téměř osmdesát procent nezaměstnaných. Výsledky jejich infekčních testů vedly k více než dvěma stovkám odborných zásahů, takže s pocitem radosti i zodpovědnosti lze říci, že jsme zachránili lidské životy. Ve třech případech byl diagnostikován probíhající infarkt. Kromě toho opětovně zorganizujeme oběd pro chudé se Svatým otcem v aule Pavla VI., na který pozveme zhruba půldruhého tisíce lidí z celé Itálie i Evropy. Již potřetí se uskuteční koncert „S chudými pro chudé“, jehož se zúčastní oscarový skladatel filmové hudby, klavírista a dirigent Nicola Piovani spolu se sbormistrem a autorem sakrálních skladeb, mons. Marcem Frisinou.“

Uvedl arcibiskup Fisichella. Obědy pro chudé vloni zorganizovaly také mnohé místní církve v Evropě, Spojených státech amerických i Mexiku.



(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
16.11.20 Papežský almužník ke IV. Světovému dni chudých
15.11.20 Prosme o milost vidět Ježíše v chudých a sloužit v chudých Ježíši
12.11.20 Arcibiskup Fisichella přiblížil nedělní Světový den chudých
13.6.20 Modlitba nesmí být alibi pro zanedbávání bližního
17.11.19 Papež: Chudý, který ode mě žádá lásku, přivádí mě rovnou k Bohu



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti