VaticanNews.va

   22. 9. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6064
Poslechem z webových stránek.3759
Četbou textů na webových stránkách.6073
Poslechem i četbou.3568


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Vatikánská varování k německé synodální cestě

Papež: Jak porazit zlo? Přijetím odpuštění

O daru služebného kněžství


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Promluvy 

11.5.2019 

Ekonomii je potřeba „oduševnit“

Česká sekce RV

Papež František svolává do Assisi mladé ekonomy a podnikatele. Setkání pod názvem "Františkova ekonomika" se má uskutečnit ve dnech 26. - 28. března 2020. Klade si za cíl "oduševnit" ekonomii a přispět k vytváření nových a lidštějších ekonomických vzorců odpovídajících vizi integrální ekologie.

 

Mladým ekonomům, podnikatelům a podnikatelkám z celého světa

Drazí přátelé,

Píši vám, abych vás pozval na iniciativu, která je mým velkým přáním. Událost, která mi dovolí setkat se s těmi, kdo se nyní připravují a začínají studovat a uskutečňovat odlišný druh ekonomie; ekonomii, která je nakloněna životu a nezabíjí, zahrnuje a nevylučuje, polidšťuje a neodlidšťuje, pečuje o stvoření a nedrancuje ho. Událost, která nám pomůže pobýt společně a poznat se, a povede nás ke ztvrzení „paktu“ za změnu současné ekonomie a duši ekonomie zítřka.

Ano, je zapotřebí „oduševnit“ ekonomii! A jaké město by k tomu bylo vhodnější než Assisi, které je po staletí symbolem a poselstvím humanismu bratrství? Jestliže je sv. Jan Pavel II. zvolil za ikonu kultury míru, mně se jeví také jako místo vhodné k tomu, aby inspirovalo novou ekonomii. Zde se František obnažil z veškeré světskosti, aby si zvolil za kompas svého života Boha, a když se stal chudým mezi chudými, stal se také bratrem všech. Z jeho rozhodnutí pro chudobu povstala také vize ekonomiky, jež zůstává svrchovaně aktuální. Vize, která může dát naději naší budoucnosti a prospět nejen nejchudším z chudých, ale celé naší lidské rodině. Vize, která je také nezbytně nutná vzhledem k osudům celé planety, našeho společného domu, „naší matky Země“, řečeno slovy sv. Františka v jeho Písně o Bratru Slunci.

Ve své encyklice Laudato si´ jsem zdůraznil, že dnes více než dříve je všechno hluboce propojeno a že ochrana životního prostředí nemůže být oddělována od zajištění spravedlnosti pro chudé a hledání odpovědí na strukturální problémy globální ekonomie. Potřebujeme opravit modely růstu, které nejsou schopné zajistit respekt k životnímu prostředí, otevřenost k životu, péči o rodinu, sociální rovnost, důstojnost pracujících a práva budoucích generací. Naneštěstí jen nemnozí slyší výzvu k uznání závažnosti těchto problémů a především k uskutečňování nového ekonomického vzorce, vycházejícího z kultury společenství, založené na bratrství a rovnosti.

František z Assisi je mimořádným příkladem péče o zranitelé lidi a o integrální ekologii. Vybavují se mi slova, s nimiž se k němu obrátil Ukřižovaný v kostelíku sv. Damiána: „Jdi, Františku, oprav můj dům, který, jak vidíš, je celý v troskách“. Onen dům, jenž je třeba opravit, se týká všech. Týká se církve, společnosti a srdce každého z nás. Týká se stále více také prostředí, které urgentně potřebuje zdravou ekonomii a udržitelný rozvoj, který by zhojil jeho rány a zajistil důstojnou budoucnost.

Vzhledem k této naléhavé potřebě je každý z nás volán k tomu, aby zrevidoval své mentální a mravní priority a sladil je lépe s Božími přikázáními a s nároky společného dobra. Chtěl jsem však pozvat především vás, mladé lidi, protože vaše touha po lepší a šťastnější budoucnosti z vás činí prorocké znamení naší doby, poukazující k ekonomii pozorné k člověku a k životnímu prostředí.

Drazí mladí lidé, vím, že jste schopni slyšet ve svém srdci stále úzkostnější volání země a jejích chudých hledajících pomoc a „odpovědnost“, totiž někoho, kdo by „odpověděl“ a neodvracel zrak. Budete-li naslouchat, co vám říká srdce, budete se vnímat jako součást nové a odvážné kultury, nebudete se bát rizika a budete pracovat na budování nové společnosti. Zmrtvýchvstalý Ježíš je naší silou! Jak jsem vám řekl v Panamě a napsal ve své postsynodální apoštolské exhortaci Christus Vivit: „Prosím vás, nedovolte, aby se jiní stali protagonisty změny! Budoucnost vchází do světa skrze vás. Po vás žádám, abyste byli protagonisty této změny. (…) Žádám vás, abyste byli budovatelé světa, abyste se dali do práce na lepším světě“ (č. 174).

Vaše univerzity, vaše podniky a organizace jsou dílnami naděje, v nichž lze vytvářet nové cesty chápání ekonomie a pokroku, bojovat s kulturou plýtvání, dávat hlas těm, kdo ho nemají a nabízet nový životní styl. Dokud náš ekonomicko-sociální systém bude produkovat byť by jen jedinou oběť a dokud bude odepisován třeba jen jediný člověka, nemůže nastoupit svátek univerzálního bratrství.

Chtěl bych se s vámi setkat v Assisi, abychom skrze společný pakt mohli šířit proces globální změny, v němž se spojí úmysly nejen těch, kdo mají dar víry, ale všech lidí dobré vůle, bez ohledu na odlišnost vyznání a národnosti, spojených ideálem bratrství, pozorným především k chudým a vyloučeným. Vybízím každého z vás, abyste se stali protagonisty tohoto paktu a jako jednotlivci i kolektivy vzali za svůj úkol společně pěstovat sen o novém humanismu, odpovídajícímu očekávání člověka a Božímu plánu.

Jméno této události „Františkova ekonomie“ jasně odkazuje k světci z Assisi a k evangeliu, které naprosto konsistentně prožíval také v ekonomické a sociální rovině. Svatý František nám nabízí ideál a v jistém smyslu také program. Pro mne, který jsem si zvolil jeho jméno, je neustálým zdrojem inspirace.

Spolu s vámi a pro vás se obrátím s význou na některé z nejlepších ekonomů a podnikatelů, kteří již pracují na globální úrovni na vytvoření ekonomie odpovídající těmto ideálům. Věřím, že zareagují. A s důvěrou hledím především na vás, mladé lidi, kteří jste schopní snít a odhodlaní – s Boží pomocí – budovat spravedlivější a lepší svět.

Naše setkání je naplánováno na dny 26. až 28. března 2020. Spolu s biskupem Assisi, jehož předchůdce Guido před osmi staletími přijal do svého domu mladého Františka po prorockém gestu obnažení, vás chci přijmout také já. Čekám na vás a již nyní vás zdravím a žehnám vám. A prosím vás, nezapomínejte se za mne modlit.

 

Ve Vatikánu, 1. května 2019

Památka sv. Josefa Dělníka.

                                                                                                                                              Franciscus

 

Přeložila Johana BronkováDalší články z podrubriky Promluvy

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Prosme o milost nevidět v nikom nepřítele, kázal papež v Albanu

Papež ke karmelitánům: Buďte vnímaví k temným nocím lidstva

Papež k evangelizátorům: I ďábel ví, že Bůh existuje

Když není biskup blízko lidem, zaplétá se do ideologií

Papež: Eutanazie nevyjdařuje lidskou svobodu

Diecéze Albano očekává papežovu návštěvu

František: Zdravotní péče vykonávaná srdcem udravuje na těle i na duchu

O daru služebného kněžství

František: Kanonické právo je pro ekumenický dialog zásadní

Papež vybízí k ochraně oceánů

Arcibiskup Ayuso Guixot hájí křesťansko-islámskou deklaraci o lidském bratrství

Rada kardinálů projednávala revizi apoštolské konstituce Preadicate evangelium

 Nově na webu
Svatý otec: Nejsme inspektoři životů druhých, nýbrž zastánci dobra všech

Publicistika: Otec Koláček zprostředkovával pocit spojení se srdcem katolické církve

Publicistika: Bez průtahů a zbytečných řečí

Rozhovory: Přípona –ismus většinou nevěstí nic dobrého

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv září 19
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Starší zprávy >

Náš tip

Mystikou společného „my“ překonáme osvícenskou logiku

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru