Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

2.4.2019 

Zveřejněna exhortace Christus vivit: Zamilujte si svobodu, kterou nabízí Ježíš

Vatikán. Svatý stolec dnes zveřejnil postsynodální apoštolskou exhortaci “Christus vivit”, kterou papež František adresuje “mladým z celého světa a všemu Božímu lidu”. Dokument má formu listu, který se skládá z devíti kapitol rozčleněných do 299 odstavců. Rozsáhlý text obsahuje analýzy situace mladých lidí dnešní doby, ale také povzbuzení a rady pro plné prožití mládí v přátelství s Kristem.

Dokument byl představen veřejnosti v tiskovém středisku Svatého stolce. Mezi mnoha aspekty nové exhortace upozornil mons. Fabio Fabene na vztah mezi mladými a Božím lidem, který Svatý otec specifikuje ve 3. kapitole dokumentu.

„Mladí lidé nejsou vnímáni jako kategorie, která by stála mimo církev nebo dokonce v opozici vůči ní. Mladí lidé jsou integrální součástí církve a je žádoucí, aby byli stále více zapojeni do jejího každodenního života (…) Neexistuje „církev mladých“. A neexistuje ani „církev s mladými nebo pro mladé“, existuje jediné „tělo“, církev, a mladí jsou jejími živými a kreativními údy, kteří svou přináležitostí přispívají k životu všech a podílejí se na hlásání evangelia a krásy života v Kristu. Kromě toho sami mladí lidé v závěrečném dokumentu presynodálního shromáždění, které probíhalo v Římě v březnu minulého roku, mluvili o sobě a svém podílu na životě církve jako o mladé církvi a nikdy jako o církvi mladých.“

Doprovázet chybující

Církev může vždy upadnout do pokušení ztráty entuziasmu a mladí lidé jí mohou pomáhat, aby v tomto smyslu zůstala mladá, aby neupadala do korupce, nezpychla, neměnila se v sektu, aby byla schopná svědectví, stála nablízku těm nejspolednějším a odepsaným, bojovala za spravedlnost a nechávala se vést pokorou, citoval z 37. článku exhortace prefekt Úřadu pro komunikaci Paolo Ruffini. Ve svém prezentaci se obracel k novinářům. Vybídl je především k tomu, aby nezaměňovali část za celek, protože to vede k falešnému popisu skutečnosti. Zastavil se také u tématu doprovázení, které bylo jedním z ústředních momentů synody:

„Nemůžeme být církví, která by neplakala nad dramaty svých mladých dětí. Nesmíme jim nikdy přivykat, protože, kdo neumí plakat, není matkou,“ stojí v 75. paragrafu. Plakat znamená trpět spolu. Zakoušet soucit. Soucit je základním momentem pro schopnost skutečné komunikace. Sdílet utrpení je přesným protikladem k uchylování se k okamžitým závěrům, které nás oddělují od druhých. Plakat znamená doprovázet. Mnozí si vzpomenou, jak mnoho se mluvilo během synody o významu doprovázení. O tom, jak lze či spíše je třeba doprovázet i toho, kdo chybuje, nikoli proto, abychom chybovali spolu s ním, ale abychom mu osvítili mysl.“

Synoda v této věci poukázala na obraz cesty do Emauz, kde Ježíš doprovází, navazuje nit paměti a poznání a pomáhá v probuzení vědomí v trpělivém dialogu.

Neredukujte život na web

Velkou pozornost věnuje nová exhortace také digitálnímu prostoru. Nejde totiž pouze o užívání nástrojů komunikace, nýbrž o život v digitalizované kultuře, která má hluboký dopad na vnímání času a prostoru, sebe sama, druhých a světa, na způsob komunikace, získávání informací a navazování vztahů (srov. ChV 86), vybírá dále z textu exhortace Paolo Ruffini:

„Digitální prostředí je na jedné straně kontextem účasti na sociopolitické sféře a aktivního občanství, místem nezbytným ke komunikaci s mladými lidmi a potřebným pro pastorační aktivity (srov. ChV 87), ale je také územím samoty, manipulace, zneužívání a násilí, až po extrémní případy dark web (ChV 88). Tyto uzavřené kruhy usnadňují šíření falešných informací a zpráv, živí předsudky a nenávist. Šíření fake news je výrazem kultury, která ztratila smysl pro pravdu a přizpůsobuje skutečnost partikulárním zájmům. Pověst některých lidí je ohrožena skrze povrchní mechanismy on line. A tento jev se dotýká také církve a jejích pastýřů.“

Cituje z exhortace vatikánský prefekt pro komunikaci. Papež povzbuzuje mladé lidi, aby neredukovali svůj život pouze na existenci na webu, ale využívali všech jazyků, které mají k dispozici, včetně ticha a kontemplace, umění, hudby, sportu, sociální angažovanosti a charity. Vybízí je k převrácení perspektivy a úsilí navazovat vztah reálného s virtuálním. Dávejte přednost „jazyku blízkosti, nezištné, vztahové, exitenciální lásky, která se dotýká srdce“ (ChV 211), píše František.

Svoboda nabízená Ježíšem

Na mladé se obrací s apelem v pravém slova smyslu:

„Drazí mladí, máte nekonečnou cenu! Nejste kusy, které se dají rozprodat v dražbě! Prosím vás, nenechte se koupit, nenechte se svést, nenechte se zotročit ideologickými kolonizacemi…. Opakujte si to nepřetržitě: Nejsem v dražbě, není na mě vypsána cena. Jsem svobodný! Zamilujte si tuto svobodu, svobodu, kterou vám nabízí Ježíš (ChV122)“

Svoboda od stereotypů je pro předávání křesťanství zásadní – píše v exhortaci papež František s odkazem na sv. Oscara Romera, biskupa a mučedníka. Křesťanství totiž není souhrnem pravd, v něž je třeba věřit, zákonů, které je třeba dodržovat, a zákazů. Křesťanství je Osoba, která mne tolik miluje, že si nárokuje moji lásku. Křesťanství je Kristus. A Kristus je živý.  



(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
2.4.19 Úvod apoštolské exhortace Christus vivit



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti