Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

16.3.2019 

Bůžek peněz společnost oklámává a obírá o lidskost

Vatikán. Papež se dnes ve vatikánské audienční aule setkal se 7 tisíci delegáty Konfederace italských kooperativ u příležitosti 100. výročí založení této organizace, která má 3,2 milionu členů a poskytuje práci 550 tisícům lidí. Tuto italskou konfederaci tvoří 22 tisíc kooperativ - družstev, věnujících se  nejrozmanitějším ekonomickým, vzdělávacím, kulturním, sociálním a charitativním činnostem. Její vznik byl inspirován encyklikou Rerum novarum (1891) papeže Lva XIII., který - jak zdůraznil papež František - prorocky začal ozřejmovat učení církve o společnosti.

Jeho intuice vyrostla z přesvědčení, že evangelium není určeno pouze části člověka či společnosti, nýbrž mluví k celému člověku, aby jej stále více polidšťovalo. Doba, ve které psal papež Lev XIII. byla těžká, ale každá doba má svoje trápení a starosti. Slova tohoto papeže byla však vzata vážně, což dalo vznik vaší konfederaci a velkodušnému nasazení, které trvá již sto let. Je to velké znamení naděje, když sociální učení církve nezůstává mrtvým či abstraktním slovem, nýbrž ožívá díky mužům a ženám dobré vůle, kteří mu dávají tělesnou a hmatatelnou dimenzi a proměňují ho na konkrétní, viditelné a užitečné činy.“ 

„Váš kooperativní model – pokračoval papež - právě proto, že je inspirován církevním učením o společnosti, koriguje určité kolektivistické a etatistické tendence, které jsou pro individuální iniciativu někdy smrtící, ale současně brzdí ty individualistické a egoistické, které jsou zase vlastní liberalismu.“

Zatímco kapitalistické podnikání je zaměřeno hlavně na zisk, má družstevní podnikání za účel přiměřené a vyvážené naplňování požadavků společnosti. Zajisté musí být také kooperativa zaměřena na výtěžek, aby jeho ekonomická aktivita byla účinná a efektivní, ale aniž by ztrácela ze zřetele vzájemnou solidaritu.

Nikdy nesmíme zapomínat, že družstevní (kooperativní) pojetí, založené na vztazích a nikoli na zisku, jde proti proudu světské mentality, řekl papež František.

Jedině když objevíme, že naším pravým bohatstvím jsou vztahy a nikoli materiální dobra, nalezneme alternativní způsoby, jak žít a obývat společnost, která nebude ovládána bůžkem peněz, idolem, který ji oklamává a postupně obírá o lidskost a spravedlnost, a řekl bych že také o bohatství. Děkuji vám za vaše nasazení, které důvěřuje v kooperaci a je výrazem umíněnosti udržet lidskost ve světě, který chce komercializovat všechno. Je zapotřebí této umíněnosti, aby se mohlo pokračovat, vede-li světská logika jiným směrem. Děkuji vám za vaši umíněnost. Ta není hříchem! Jen tak dál.“

Nejdůležitější a nejvíce zřejmou výhodou kooperativ je fakt, že umožňují přemáhat samotu, která z života činí peklo. Cítí-li člověk samotu, zakouší peklo. Vnímá-li však, že nebyl opuštěn, může čelit všem typům obtíží a námah.

Mohli bychom říci, že kooperace je způsob, jak skloňovat blízkost, čemuž učí Ježíš v evangeliu. Stávat se někomu bližním znamená bránit tomu, aby zůstal rukojmím pekla osamocení. Bohužel každodenní zprávy mluví o lidech, kteří si vzali život v důsledku beznaděje, která se rozmáhá právě v osamocení. Nemůžeme zůstat lhostejnými vůči těmto dramatům a každý se má podle svých možností snažit odejmout druhým kousek samoty. To je třeba činit nejenom slovy, ale skutky, láskou a kompetencí a nasazením oné velké přidané hodnoty, kterou je osobní účast. Je třeba činit to laskavě. Slovo laskavost - něha - riskuje, že bude vyškrtnuto ze slovníků, protože nynější společnost jej moc nepoužívá.“

Papež František zavzpomínal, že poprvé slyšel o křesťanské kooperativě roku 1954 v 18 letech od svého otce, a hned byl přesvědčen o tom, že je to správná cesta. „Možná, že je ekonomicky pomalejší - připustil – ale je účinnější, bezpečná a dojde nejdál.

Je například solidární snažit se dát solidně placenou práci všem; dovolit zemědělcům, které oslabil trh, aby se spojili a dostalo se jim tak posil a pomoci; začlenit osamoceného rybáře do skupiny profesních kolegů apod. Takto se družstevnický přístup stává životním stylem, [...] překonávajícím ekonomii, které hrozí, že bude produkovat na úkor sociální spravedlnosti. Netečnost a individualismus se potírá alternativními činnostmi a nikoli jen stížnostmi. Kdo zakládá družstvo, věří v jiný způsob produkce, jiný způsob práce a jiný způsob zapojení ve společnosti.

Řekl mimo jiné papež František na audienci pro Konfederaci italských kooperativ.



(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.2.21 Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu
30.1.21 Katecheze je ozvěnou Božího slova
30.1.21 Papež promluvil k Římské rotě ohledně anulace církevních sňatků
20.1.21 Papež: Rád vidím sportovní nasazení mladých lidí
21.12.20 Papež: Bůh se stal člověkem, abychom se mohli stát Jeho dětmi



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti