VaticanNews.va

   18. 8. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.5969
Poslechem z webových stránek.3714
Četbou textů na webových stránkách.5987
Poslechem i četbou.3518


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Krize papeže

Kardinál Pell: Rozsudek odvolacího soudu bude vynesen 21. srpna

Papež: Bůh se nenudí, nýbrž raduje


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

4.3.2019 

Biskup Sergio Pagano: Otevření archivů ukáže velikost Pia XII.

Vatikán. Otevření archivů z celého období pontifikátu Pia XII., které dnes (4.3.) ohlásil papež František, dovolí objektivním způsobem prohloubit poznání o často povrchně kritizované osobnosti papeže Pacelliho – říká prefekt Vatikánského tajného archivu. Za rok budou vědecké veřejnosti zpřístupněny dokumenty papeže, římské kurie a vatikánských zastupitelstev od roku 1939 do roku 1958.

K otevření archivů téměř dvacetiletého pontifikátu papeže Pacelliho dojde symbolicky v den 81. výročí jeho volby na Petrův stolec. Badatelům budou zpřístupněny dokumenty uložené ve Vatikánu z období od 2. března 1939 do 9. října 1958. Otevření archivu Pia XII. předcházela dlouhá léta příprav, během kterých archivisté Vatikánského tajného archivu ve spolupráci s kolegy z dalších vatikánských archivů trpělivě pracovali na uspořádání a inventarizaci ohromného množství fondů a dokumentů, bez kterého je konzultace jakéhokoli archivu nemyslitelná.

V článku zveřejněném ve vatikánském deníku Osservatore Romano, prefekt Vatikánského archivu biskup Sergio Pagano nicméně připomíná, že již v roce 2004 papež Jan Pavel II. dal badatelům k dispozici velký fond Vatikánského informačního úřadu pro válečné vězně z let 1939-1947, obsahující na 2 miliony 100 tisíc karet se jmény a informacemi o vězněných vojácích i civilistech, nezvěstných či internovaných, o nichž se hledaly zprávy. Tento fond byl od počátku velmi žádaný a dosud často konzultovaný, jak badateli tak i příbuznými zemřelých vězňů, dodává mons. Pagano.

Po otevření archivů pontifikátu Pia XI. (1922-39), k němuž došlo z vůle papeže Benedikta XVI. v roce 2006, bude tedy od března příštího roku dostupná také kompletní dokumentace pontifikátu jeho nástupce až do roku 1958 uložená ve Vatikánském tajném archivu, v Historickém archivu sekce pro vztahy se státy vatikánského státního sekretariátu, ale také v historických archivech Kongregací pro nauku víry, pro evangelizacei národů, pro východní církve, v archivu Svatopetrské huti (Fabbrica di San Pietro) stejně jako další historické archivy vatikánských archivů, kongregací, úřadů, a soudů. Každý z těchto archivů se řídí jinými předpisy a systémem objednávek a má také vlastní indexy a inventáře, upozorňuje prefekt Vatikánského archivu.

Pouze fondy „tajného archivu“ obsahují zhruba 151 tisíc položek, každá tvořená desítkami listů, z produkce státního sekretariátu. K této dokumentaci byly zpracovány přesné popisy, v tištěné verzi rozčleněné do 68 svazků. Další část archivu tvoří tzv. „zvláštní složky“ (buste separate), které uchovávají dokumentaci podle jednotlivých témat nebo institucí, uspořádané rovněž stáním sekretariátem. V tomto případě jde o 538 složek, rovněž opatřených přesným seznamem a popisem. Další kategorií archiválií je 76 jednotek nazvaných „Carte Pio XII“, obsahujících rukopisy Eugenia Pacelliho, jak před zahájením potifikátu, tak jako papeže, a dále strojopisy mnoha jeho promluv, v některých případech opatřených vlastnoručními opravami. Součástí archivů jsou také tři velké zvláštní fondy, dokumentující práci Komise pro pomoc (Commissione Soccorsi), dále papežskou charitativní činnost (Beneficenza Pontificia) a úřadu pro migraci (Ufficio Migrazione), vytvořeného s cílem podporovat návrat vězňů a utečenců různé provenience do vlasti, ale také na podporu migrantů vyhnaných z domovů bídou v některých evropských zemích.

Důležitou součástí zpřístupněných archiválií je dokumentace papežských zastupitelstev. Vatikánští archivaři připravili také v tomto případě pro každou z nich podrobný inventář (81 inventářů obsahujících 5 100 složek).

I povrchní pohled na množství zpracovaných archivalií poukazuje k úctihodnému dílu vatikánských archivářů a mnoha jejich spolupracovníků. „Byla to námaha – píše prefekt Pagano – avšak podpíraná nezlomným entusiasmem, jak díky vědomí, že pracujeme pro budoucí historické bádání nad klíčovým obdobím pro církev a pro svět, tak proto, že listy papíru rozhodně nebyly netečné. Promlouvaly, promlouvají a věřím, že budou promluvat k badatelům a historikům, o téměř nadlidském díle křesťanského „humanismu“ (hovořilo se o „diplomacii charity“) uprostřed bouřlivého shluku událostí, které jakoby v polovině 20. století chtěly rozdrtit samotné vědomí lidské civilizace“. „Nad tímto chmurným ba strašlivým scénářem – uzavírá prefekt Vatikánského tajného archivu – jak před poslední válkou, tak během jejího tragického průběhu a po jejím skončení, vyniká ve svých jedinečných rysech velká postava Pia XII., příliš povrchně posuzovaná a kritizovaná z hlediska některých aspektů pontifikátu, která nyní (…) bude myslím moci nalézt mezi historiky takové, kteří ji dokáží zkoumat již bez předsudků a za přispění nových dokumentů budou schopni docenit její skutečný přínos a bohatství,“ píše biskup Sergio Pagano.

Dodejme, že navzdory často šířeným představám o utajovaných dokumentech ve Vatikánu, možná poněkud přiživovaným také oficiálním názvem vatikánského archivu, jsou pravidla pro konzultaci dokumentů podobná jako v jiných vědeckých institucích. Vstup do něj mají badatelé s vědeckým titulem, členové akademických institucí a renomovaní autoři historických publikací. Žádost o vstup se adresuje prefektovi, s uvedením badatelských motivací. Požaduje se také doporučující list vědecké instituce nebo kvalifikované osobnosti (vedoucí katedry historie apod.) a dokument o nejvyšším dosaženém akademickém titulu.(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
5.3.19 Prof. Chenaux: Otevření archivů přinese zadostiučinění ohledně významu Pia XII.
10.11.18 Arcibiskup Pacelli se zasloužil o neutralitu Svatého stolce v I. světové válce
22.10.18 K beatifikaci Pia XII. schází uznání zázraku
22.5.18 V roce 1952 jednal SSSR se Svatým stolcem o navázání diplomatických vztahů
15.5.17 Pius XII. spatřil stejný úkaz jako ve FatiměHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Kardinál Pell: Rozsudek odvolacího soudu bude vynesen 21. srpna

Papež: Bůh se nenudí, nýbrž raduje

Bdít nad dětskými srdci, vzkazuje papež na chilskou Katolickou univerzitu

Kardinál Turkson v Kongu, zápasícím s ebolou

S getsemanskými františkány o slavnosti Nanebevzetí Panny Marie

Papež o zřícení janovského mostu: Pohroma, které se dalo zabránit

Římský biskup se modlí za oběti asijských záplav

Plovoucí „Nemocnice papeže Františka“ již brázdí vody Amazonky

Svatyně ugandských mučedníků povýšena na baziliku

Zemřel kardinál Sergio Obeso Rivera

Italský kněz: V mezináboženském dialogu dosud existuje mučednictví

Chaldejští biskupové vyzývají k jednotě a větší účasti laiků

 Nově na webu
Svatý otec: Nebe je otevřené, nenahání strach

Publicistika: Krize papeže

Publicistika: Nevinná krev vylitá na cesty světa

Rozhovory: Přípona –ismus většinou nevěstí nic dobrého

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv srpen 19
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Starší zprávy >

Náš tip

Mystikou společného „my“ překonáme osvícenskou logiku

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru