Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

1.3.2019 

Kardinál Parolin: Dohoda s Čínou je „sui generis“

Vatikán. „Dohoda s Čínskou lidovou republikou stála mnoho práce, doufejme, že přinese plody pro dobro církve i této země,“ řekl kardinál Pietro Parolin na okraj konference věnované dohodám Svatého stolce se státy od 19. do 21. století. Vatikánský státní sekretář pronesl úvodní přednášku této dvoudenní akce probíhající na Papežské gregoriánské univerzitě a na římské École française.

„Nyní přišel čas, aby provizorní dohoda o jmenování biskupů v Číně začala fungovat v praxi,“ řekl kardinál Parolin ohledně dohody podepsané 22. září loňského roku v Pekingu. Zdůraznil, že „jde o případ sui generis, protože byla uzavřena mezi dvěma stranami, které se ještě navzájem neuznávají“.

Ve své přednášce vatikánský státní sekretář s odkazem na bilaterální dohody konstatoval, že církev „po státu nežádá, aby působil jako Defensor fidei, nýbrž jí umožňoval plnit její poslání“, zaručoval svobodu náboženství věřícím všech vyznání a dovolil církvi „podílet se efektivně na duchovním i materiálním rozvoji země a posilovat pokoj,“ jak o tom mluví koncilní konstituce Gaudium et spes.

Kardinál Parolin poukázal na dohody se zeměmi, v nichž jsou katolíci menšinou, jako je Tunisko (1964), Maroko (1983), Izrael (1993) až po Palestinskou samosprávu v roce 2015, a zdůraznil, že i v minulosti Svatý stolec usiloval o dohodu s „nekřesťanskými“ státy. V případě dohod se západními státy, které se označovaly za katolické, se pak vždy usilovalo o „zajištění nezávislosti církve před pokusy státu zasahovat do jejích vnitřních záležitostí a biskupských nominací“.

Zcela zvláštní kapitolu představují vztahy Svatého stolce se státy, s nimiž nemá žádnou dohodu nebo konkordát, např. mnoho zemí s pravoslavnou tradicí, ale především anglosaské země, jako Velká Británie a Spojené státy. V těchto případech se delikátní záležitosti řeší na základě principu respektu k danému slovu a tzv. gentelmen agreement, neformální dohody mezi stranami. Kardinál Pietro Parolin zmínil také případ Vietnamu, kde je dohoda o jmenování biskupů doposud pouze ústní. Je tedy vůbec zapotřebí zvláštních dohod se státy?

„Existuje velmi mnoho států, s nimiž církev smlouvu neuzavřela, a přesto v nich žije a působí. Dohoda však je velice užitečným nástrojem k zajištění svobody církve – a v tom je také její hlavní cíl –  v obecnějším rámci náboženské svobody, která je základním lidským právem,  k regulování oblastí vzájmené spolupráce mezi církví a státem a předcházení konfliktům… Proto Svatý stolec usiluje o uzavírání smluv také se státy, které je doposud neměly.“

Jaká jednání momentálně probíhají?

V posledních letech jsme hodně pracovali především s africkými zeměmi. Mnoho afrických států projevilo zájem a zahájilo jednání, která postupně dospívají ke konci. Nemluvě o dohodě s Čínou, která si vyžádala mnoho práce. Bylo to dlouhé jednání, ale nakonec se podařilo a my doufáme, že skutečně přinese plody pro dobro církve a země. V této chvíli je důležité, aby docházelo k plnění, totiž aby dohoda o biskupských nominacích začala fungovat v praxi. Pro tuto chvíli se nepočítá s ničím dalším. Pak uvidíme, co učiní Pán ve své prozřetelnosti…“

Řekl Vatikánskému rozhlasu kardinál Parolin.



(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti