“Navzdory problémům jsme mladým kontinentem a v tom je naše síla,” vysvětluje prof. Guzmán Carriquiry, advokát, novinář a vysokoškolský učitel, který je od roku 2014 místopředsedou Papežské komise pro Latinskou Ameriku. V rozhovoru pro Vatikánský rozhlas v den před odletem papeže Františka do Panamy představuje hlavní problémy kontinentu.
“Máme ještě veškerý tento potenciál mladé energie, který je navzdory našim problémům kapitálem naděje do budoucnosti latinskoamerických národů; naděje prožívané ovšem uprostřed vážných potíží. Latinská Amerika prošla v posledních desetiletích významným rozvojem gramotnosti a dnes dochází k boomu zápisů mladých Latinoameričanů na univerzity. Je sice pravda, že vysoké procento mladých rezignuje na školní docházku, mluví se o 20% mladých Latinoameričnů, které označujeme jako “nini”, totiž ti, kdo nestudují ani nepracují, ocitají se naokraji společnosti a jsou velmi zranitelní. Dochází k tomu v kritické chvíli, kdy obchod s drogami zažívá expanzi, snaží se svést a přitáhnout mladé lidi, zapojit je do těchto stále násilničtějších zločineckých sítí. To je jeden z největších dnešních problémů Latinské Ameriky. Další věcí jsou obtíže se vstupem mladých na trh práce. V našich zemích najdete vysoké procento nezaměstnanosti a přinejmenším 50 procent zaměstnání je dočasných. Dalším zřetelným jevem je určitá nechuť mladých k politice. Vlna korupce, jíž prošly Latinskoamerické státy, vzdaluje mladé politice, která se stále více soustředuje do korporací, je vytvářena sebestřednými politiky a současně s tím dochází k rozkladu tradičních politických stran. To vše rozhodně neusnadňuje účast mladých křesťanských generací na politice. Jde o velmi vážný problém. Latinská Amerika potřebuje rehabilitaci politiky, dobré politiky.“
Mladí lidé přijíždějí do Panamy pár měsíců po vatikánské synodě věnované mládežnické problematice. Co tyto dvě události spojuje?
„Tím, co obě tyto události spojuje bude zkušenost synodality. Mohli jsme se o tom přesvědčit na vlastní oči v průběhu synodního dialogu biskupů s mladými. Tato zkušenost synodality bude pokračovat nyní jistým způsobem v rámci dialogu Papeže s mladými v Panamě, nebo také v rozhovorech biskupů s mladými, protože v Panamě budou zastoupeni biskupové z celého světa. Synodní cesta církve je pro papeže Františka jedním z nejvýznamnějších znamení reformy, kterou chce uskutečnit v katolické církvi.“
Papež se setká se středoamerickými biskupy, kteří se v těchto měsících potýkají s mnoha regionálními problémy, za všechny jmenujme otázku migrace a utrpení těch, kdo se vydávají na hranici dělíci Spojené státy a Mexiko.
„Samozřejmě se s papežem podělí o tuto nesmírnou pastorační starost. Státy Střední Ameriky procházejí epochou, v níž se mísí chudoba, exkluze velké části populace, rozvoj obchodu s narkotiky, násilí a stále najsilnější bandy mladých. Výsledkem toho jsou migrační pohyby, tato středoamerická Křížová cesta směrem k hranici mezi Mexikem a Spojenými státy. Jsou zastavováni a stále více kontrolováni, rovněž kvůli odhodlání prezidenta Trumpa stavět dělící zeď. Každá země má naprosté právo zajišťovat bezpečnost svého státu, ale za současných podmínek každý poctivý Latinoameričan - když vidí tyto migrační proudy, které tíží zejména mexický národ a jeho vládu, kde již je problémů celá spousta - by měl říci a zopakovat: „Všichni jsme Středoameričané. Všichni jsme Mexičané“.
Mladí dostanou příležitost poznat tuto zemi, Panamu, která vyniká svou moderností, ale také stále více se rozevírajícími rozdíly mezi bohatými a chudými…
„Přesně tak. Arcibiskup Panamy byl dostatečně upřímný a odvážný k tomu, aby řekl poutníkům, mladým, starším i biskupům, že po příjezdu do jeho země najdou dvě různé Panamy: Panamy City, které uvidí na letišti, mrakodrapy připomínající malý Manhattan, a pak druhou Panamu, za hranicemi hlavního města, plnou chudoby a exkluze. Mnoho mladých poutníků bude před příjezdem do Panama City hostem v různých oblastech jiných panamských diecézí a dostanou tedy příležitost setkat se s dvojí Panamou, ale také s pohostinstvím, velkodušností, solidaritou a láskou, kterou jim chtějí prokázat všichni tamní obyvatelé.“
Připravila Francesca Sabatinelli, překlad Johana Bronková