Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   23. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

12.1.2019 

Papež František: Historie je učitelkou života, má však málo žáků

Vatikán. Schopnost zahlédnout Kristovu přítomnost a cestu církve dějinami nás činí pokornými – řekl papež František při dnešní audienci italského Sdružení profesorů církevních dějin (AIPSC). Členy této asociace, založené v roce 1967, byli zpočátku převážně učitelé italských seminářů. Dnes do ní patří na 150 profesorů státních i církevních univerzit, teologických fakult a dalších institucí. Každé tři roky pořádají sympózia zaměřená na různá historiografická témata. Církevní historici, které papež František dnes přijal, se účastní konference probíhající na římské univerzitě LUMSA. U příležitosti padesáti let existence sdružení zvolili za téma dějiny pokoncilní církve, zejména v perspektivě bádání a šíření jeho výsledků.

Historia magistra vitae, Historie je učitelkou života, říká známé úsloví, avšak, jak dodával jeden jezuitský profesor  (Giacomo Martina), má velmi málo žáků – zahájil bonmotem svou promluvu papež František.  Profesorům církevních dějin pak poděkoval za jejich službu a zanícené svědectví:

„S nadšením studované dějiny totiž mohou a mají mnoho co učit dnešek, který je tolik rozvrácený a žíznící po pravdě, míru a spravedlnosti. Postačilo by, kdybychom se jejich prostřednictvím naučili moudře a odvážně uvažovat o dramatických a zhoubných důsledcích války, tolika válek, které poznamenaly cestu člověka po této zemi.“

Zejména dějiny italské církve skrývají svědectví minulosti, která mají být žárlivě střežena a zároveň pomáhat naší cestě do budoucna. Dějiny se totiž nemají stávat muzeem nebo hřbitovem nostalgií, nýbrž dědictví minulosti má být dobře zpřítomňováno, poznamenal František.

„Avšak jak vy sami říkáte, centrem dějin je Slovo, které se nerodí jako psané, nemá původ v lidském bádání, nýbrž je darováno Bohem a dosvědčováno především životem a v nitru života. Slovo, které působí v dějinách a proměňuje je zevnitř. Tímto Slovem je Ježíš Kristus, který vykoupil dějiny člověka a prostoupil je natolik, že vyznačil běh času před svým příchodem a po něm.“

Právě vědomí Jeho spasitelného a milosrdného působení by mělo věřícího historika vést k ještě většímu respektu ke skutečnosti a pravdě, k pozornějšímu bádání a koherentnímu svědectví v jeho vyučování, a naopak vzdalovat ho veškeré světské marnivosti a touze po kariéře a uznání.

„Schopnost zahlédnout Kristovu přítomnost a cestu církve dějinami nás totiž činí pokornými a zbavuje nás pokušení utíkat se do minulosti, abychom se vyhnuli přítomnému okamžiku. A to je zkušenost mnoha badatelů, kteří začali - neříkám jako ateisté, ale jako agnostikové - avšak nalezli Krista - dějinám totiž nelze porozumět bez této síly. Proto vám tedy přeji, drazí bratři a sestry, aby vaše nesnadné učení a vaše svědectví přispívalo ke kontemplaci Krista, úhelného kamene, který působí v dějinách, paměti lidstva a všech kultur. Kéž vám On vždy dovoluje zakoušet svou spasitelnou přítomnost v činech, dokumentech a událostech, ať už velkých či malých. A především bych řekl, v činech lidí pokorných a uposledněných, kteří jsou rovněž aktéři dějin.“

V závěru promluvy k profesorům církevních dějin se papež František vrátil k osobnosti jezuitského profesora Giacoma Martiny. Zavzpomínal, jak se s ním seznámil prostřednictvím argentinského jezuity Uga Vanniho a prozradil, že z popudu tohoto historika přečetl dokonce sedmatřiceti svazků dějin papežů od Ludwiga von Pastora.



(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti