Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 9. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

24.11.2018 

Mons. Scicluna: Změnit mentální přístup k problému zneužívání v církvi

Vatikán. Únorové setkání o ochraně nezletilých bude mít synodální charakter, zůdrazňuje P. Hans Zollner SJ, kterého papež jmenoval koordinátorem organizačního výboru pro toto setkání. Všem jeho účastníkům budou rozeslány ankety, jejichž prostřednictví se mohou podělit o zkušenosti a obtíže, ale také navrhnout možná řešení tohoto nesmírného pohoršení, uvedl pro Vatikánský rozhlas P. Zollner.

Německý jezuita s odkazem na vatikánské dokumenty zdůraznil, že ani zneužívání nezletilých ani jeho ukrývání není tolerovatelné a stejně tak je nepřijatelné vyhrazovat jiné zacházení pro biskupy, kteří se sami zneužívání dopustili nebo je ukrývali. P. Zollner zároveň připomněl, že zločiny tohoto druhu jsou sociálním problémem, který – jak vícekrát poukázal papež – není pouze výsadou západních zemí. Potýkají se s ním všechny země a nejen církev, ale také jiné oblasti života počínaje rodinou, sportovním prostředím a školstvím. Proto je zapotřebí rozhodné a všeobecné reakce, beroucí v potaz specifika jednotlivých místních kontextů a kultur. Nás věřící staví tento problém proti tajemným silám zla a vyžaduje od nás radikální a nekompromisní boj.

Globální rozměr skandálního zneužívání nezletilých připomněl ve zvláštním prohlášení k jmenování členů komise pro únorové setkání předsedů biskupských konferencí také kardinál Sean O´Malley. Připomněl, že idea této schůzky vzešla právě z vatikánské Komise pro ochranu nezletilých, které předsedá, jako výsledek rozhovorů s oběťmi zneužívání a s biskupy, kteří přijíždějí do Říma na zvláštní školení na počátku své služby. Z obou těchto skupin vzešel požadavek vypracovat globální strategii usnadňující řešení tohoto problému. „Musíme nadále uplatňovat pravidlo nulové tolerance a pracovat pro větší transparentnost, rovněž pokud jde o zveřejnění jmen duchovních osob obviněných ze zneužívání, a zároveň posílit spolupráci s občanskými představiteli a výměrem spravedlnosti,“ uvedl předseda papežské Komise pro ochranu nezletilých.

K přípravám únorové schůzky o zneužívání se vyslovil také arcibiskup Charles Scicluna, nedávno jmenovaný jako druhý sekretář Kongregace pro nauku víry. Jak řekl v rozhovoru pro American Magazine, sexuální zneužívání nezletilých a zranitelných lidí není pouze do nebe volajícím fenoménem a zločinem, ale také vážným symptomem krize ve způsobu jakým se přistupuje k duchovní službě. Krize totiž spočívá v tom, jak se k tomuto problému stavíme, jak jednáme s pachateli, oběťmi a společenstvím věřících. O tom všem se bude v únoru diskutovat, uvedl mons. Scicluna. „Odpovědnost je součástí vedení. A vedení není pouze odpovědností před Bohem a naším svědomím, ale také před komunitou,“ vysvětlil. „Pokud problém zametáte“ – dodal – „ neřešíte ho, rozhodujete se nezabývat se jím, rozhodujete se skrývat vážné následky a bráníte požadavku spravedlnosti, což rozhodně není projevem dobrého vedení.“ Nejvyšší zmocněnec papeže Františka pro otázky zneužívání zdůraznil, že „musíme opustit panikou vedený přístup, který klade dobré jméno instituce nade vše ostatní.“ „ Tyto postupy totiž nakonec pověst instituce ničí, ba jsou přímo kontraproduktivní.“ Jak dodal s naléhavostí arcibiskup Scicluna, „musíme se zbavit veškerého pokušení zametat zločiny. Pouze pravda nás osvobodí.“ Pokud totiž „máme na těle církve nějakou nemoc, musíme se s ní vypořádat, nikoli ji skrývat, protože jinak poroste a způsobí větší škody.“(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
26.1.21 Prof. Zollner: Nedělejme si iluze, že skandály máme za sebou
14.10.20 Přelíčení ve věci údajného sexuálního zneužití ve Vatikánu
30.6.20 Papež je informován o případech zneužívání v polské církvi
20.4.20 Italský kněz: Za koronaviru pedofilové slaví
2.1.20 Výkvět francouzské inteligence prosazoval v 70. letech pedofiliiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv září 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti