Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

7.11.2018 

Umělec je prorok a básník

Vatikán. Sbírka moderního umění Vatikánských muzeí, jejíž vytvoření před pětačtyřiceti lety podnítil Pavel VI., oslavuje svatořečení svého zakladatele fotografickou výstavou, dokumentující významné okamžiky dialogu mezi církví a uměním, který se papež Montini snažil obnovit. Titul této komorní expozice, kterou lze shlédnout do konce ledna příštího roku, cituje z promluvy Pavla VI. při inauguraci zmíněné kolekce (23.6.1973), v níž moderního umělce označil za „proroka a básníka“. Těmto slovům o deset let dříve předcházela homilie v Sixtinské kapli při mši svaté pro umělce (7.5.1964), ve které Pavel VI. zřetelně vyjádřil touhu církve po smíření a přátelství s umělci, od kterých ji po dlouhá léta dělí propastný odstup. Na konkrétní důkaz tohoto přání poté papežův osobní sekretář, mons. Pasquale Macchi, koordinoval devítileté shromažďování uměleckých děl, které díky donacím ze strany umělců, sběratelů a soukromých i veřejných institucí a aniž by zatížilo rozpočet Svatého stolce vyvrcholilo vznikem původního jádra moderních vatikánských sbírek. Spolu s přírůstky Vatikánské obrazárny z 20. století, které do ní obstaral již papež Pius XII., tehdy čítalo tisíc uměleckých děl, zatímco k dnešku je jich více než 8000 tisíc. Mezi mnoha významnými autory vynikají van Gogh, Bacon, Botero, Chagall, Carrá, Dalí, de Chirico, Manzú, Capogrossi, Fontana, Burri a Matisse. Posledně jmenovanému byl roku 2011 věnován samostatný sál, ve kterém návštěvník najde přípravné skici k vitrážím a keramické výzdobě Růžencové kaple v provensálském Vence, jež se staly součástí vatikánských sbírek díky donaci umělcova syna, Pierra Matisse.

Pavel VI. vkládal nesmírnou důvěru do umělců a umění a oběma přikládal mimořádné poslání. V tvořivém procesu, v němž se spojují racionalita, poznání, víra, důvěra a mystérium, spatřoval možnost, jak vyslovit plně nevyslovitelné a zjevit plně neviditelné. Tato vize Pavla VI. se vztahovala také na soudobé umělce a kolekce moderního umění ve Vatikánských muzeích ji měla dosvědčovat, potvrzuje pro naše mikrofony její kurátorka, Micol Forti. Podle papeže Montiniho totiž muzea nejsou pouze nádherným hřbitovem...

„Nejsou tedy nehybným místem, kde se nazírá minulost, nýbrž prostorem, kde pulsuje život. Způsob, jakým dnes vykládáme Michelangelovu Sixtinskou kapli anebo Caravaggiovo Snímání z kříže je plodem toho, jak obýváme svou dobu. Přítomnost udává ráz našemu poznávání minulosti. Muzea jsou tudíž výsadním prostorem, kde se uchovává minulost, ovšem jejím uchováním rovněž utváříme budoucnost.“

Když Pavel VI. v roce 1973 otevíral moderní kolekci, toužil po novém jaru pokoncilového sakrálního umění. Došlo k něčemu takovému?

„II. Vatikánský koncil nám zanechal důležité reflexe o sakrálním umění a současném sakrálním umění. Pavel VI. si od otevření moderních sbírek a veškeré podobně směrované činnosti svého pontifikátu sliboval nejenom opětovné navázání dialogu s uměním, nýbrž zahájení nové a plodné umělecké sezóny. Nicméně přetrvává mnoho problémů, a proto nelze odpovědět jednoznačně kladně. Na druhé straně lze přiznat, že například v Itálii se v rámci nově postavených kostelů umělecky tvoří skutečně hodně a že toto umění vyžaduje odvahu, poznání, moudrost a kontakt se společenstvím, v kterém daná církev působí a šíří se.“

V dnešním umění ale dosud přebývají mystérium, transcendentno a náboženství v širokém slova smyslu? Inspirují ještě umělce?

„Umělci, a především velcí umělci, ke kterým odkazovali Pavel VI. a koncilní otcové, jsou lidé, které stále zajímá mystérium a náboženství, pojímané jako nejvyšší výzva onoho poslání, které jim přiznal Pavel VI., tedy zpřítomňovatelů neviditelného a nevyslovitelného. Otázka, zda se umělce podaří zapojit a povolat do projektu, který by byl nejenom estetický, nýbrž také církevní, je rukavice hozená zítřku.“

Domnívá se kurátorka vatikánských sbírek moderního umění.

 

 



(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
15.1.21 Vatikánská muzea plánují otevření na 1. února
6.10.20 Piniová šiška z vatikánského Belvederu obnovena v dávné kráse
4.6.20 Vatikánská muzea zpřístupněna zdarma pro zdravotníky
23.5.20 Vatikánská muzea otevírají 1. června
9.5.20 Vatikánská muzea se připravují na otevření



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti