Vatikán. Hlavním plodem této synody je velké odhodlání k nápravě. Během celého synodálního procesu slyšeli biskupové od mladých lidí, že se jim církev velmi vzdálila. Nyní jsou odhodláni ke změně, chtějí být blízko mladým – řekl představený ekumenické komunity z Taizé bratr Alois v ohlédnutí za prací synody.
Toto odhodlání k nápravě by se mělo proměnit v konkrétnou činnost na lokální úrovni, podotkl bratr Alois. Je zapotřebí zorganizovat setkání na národní a diecézní úrovni, kde by se reflektoval obsah závěrečného dokumentu, a vyjít na cestu přibližující církev dnešnímu mladému člověku. Představený komunity z Taizé ocenil na právě zakončené synodě, že poskytla příležitost uvědomit si změny v životě současné mládeže:
„Ve srovnání s tím, co bylo před třiceti, čtyřiceti lety vidíme posun směrem k rozvoji duchovního života. Všímáme si toho také mezi mladými, kteří přijíždějí do Taizé. Mladí skutečně touží po modlitbě, chtějí zakusit, čím je modlitba, objevit osobní vztah ke Kristu, žít svojí vírou. V minulých letech, v posledním desetiletí si všímám také nového zájmu mladých o sociální a politické otázky. Mladé lidi zklamala velká politika. Více se zajímají o politiku na lokální úrovni, zabývají se věcmi ve svém nejbližším okolí, jako jsou například jídelny pro chudé. Mladí se tam chtějí angažovat. Je to znamení naděje, které si velcí politici neuvědomují. Po mém soudu by se politici mohli daleko více odvolávat k těmto iniciativám zdola než ke strachu, který rovněž narůstá.“
Podle bratra Aloise během poslední synody došlo také ke změně přístupku k církvi v Africe. Velmi často vnímáme tento kontinent prizmatem problémů, migrační krize a nedokážeme si uvědomit velikou životnost tamní církve – řekl převor komunity z Taizé.
(job)