Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

19.10.2018 

Svatý stolec: Definici lidských práv nelze donekonečna rozšiřovat

Vatikán/New York. Ačkoli pozornost katolických sdělovacích prostředků se v těchto dnech soustředí na biskupskou synodu o mládeži, vatikánská diplomacie nepolevuje ve svých etických imperativech na mezinárodním fóru. Stálý pozorovatel Svatého stolce v newyorském sídle Spojených národů vystoupil v minulém týdnu celkem pětkrát, zatímco v tomto týdnu přednesl několik dalších příspěvků v rámci probíhajícího 73. generálního shromáždění OSN.

V pondělí 8. října se v OSN mluvilo o uplatňování žen. Arcibiskup Auza v této souvislosti upozornil na obchodování se ženami a jejich zotročování, které papež František nazval „zločinem proti lidskosti“. Ocenil hnutí, zakládaná zejména řeholnicemi, které se ujímají obětí tohoto moderního otroctví, a podtrhl nutnost soudního zásahu proti obchodníkům s bílým masem. Stálý pozorovatel Svatého stolce vyzval k utváření kultury, odmítající jakoukoli formu násilí, která by se stavěla do protikladu ke „skartační kultuře“, jež dívky a ženy pokládá za odpad zejména na začátku a konci života.

S ohledem na další projednávané téma – právní stát na národní a mezinárodní úrovni (9.10.), Svatý stolec zdůraznil, že „práce Spojených národů podporuje právní stát, spravedlnost a dobré styly vlády“ a že jádrem právního státu je „úcta k základním lidským právům a jejich naplňování“. Arcibiskup Auza poznamenal, že respektování právního státu tvoří jeden ze čtyř pilířů Charty Spojených národů, ovšem nutným předpokladem je zde „opora v účinných, jasně vymezených a inkluzívních procedurách a institucích“ a „nezávislém soudnictví“.

Při generální debatě (10.10.) mons. Auza připomenul, že podle Svatého stolce „rozvoj nelze omezovat na hospodářství, nýbrž má být všestranně lidský a posílit rozvoj každého jednotlivého člověka v jeho celistvosti“. Vatikánský diplomat si poté postěžoval, že „v loňském roce některé delegace opustily holistický přístup a soustředily se na kontroverzní témata“. Respektování základních lidských práv je nezbytné k odstranění chudoby a podpoře integrálního lidského práva, vyzdvihl stálý pozorovatel Svatého stolce: „Definici lidských práv nelze donekonečna rozšiřovat, aby se vyhovělo vkusu dané doby, protože se tak často podrývají základní lidská práva obsažená ve Všeobecné deklaraci“.

V závěru minulého týdne (12.10.) se debata v OSN zaměřila na zemědělství, rozvoj, potravinovou bezpečnost a výživu. Arcibiskup Auza s politováním konstatoval, že navzdory mezinárodnímu úsilí o vymýcení hladu do roku 2030, narostl počet chronicky podvyživených osob (kterých je 815 milionů), a to hlavně kvůli válečným konfliktům. Svatému stolci záleží na tom, aby humanitární pomoc odstranila hladomor, ovšem považuje za nutné řešit zejména příčiny hladu. Proto žádá o investice do zemědělství, zlepšení potravinového trhu a především zamezení potravinovým spekulacím.

Ve svém vystoupení na téma Práv domorodých národů (stále 12.10.) vatikánský představitel ocenil úsilí Organizace spojených národů o podporu a ochranu kulturních hodnot, majetku a lidských práv domorodých národů, kterou ukotvila Deklarace o lidských právech domorodých národů, i zapojení příslušníků těchto národů do stálého fóra v sídle OSN. Navzdory tomu přetrvávají problémy, zejména v Amazonii, která nemůže být pouze „prostorem k čerpání nerostných zdrojů“, odkud se vyhošťuje „tradiční hospodářství domorodých populací“. Arcibiskup Auza vyzval k přímému podílu domorodých národů na rozhodnutích, která se jich týkají, a představil témata panazamonské biskupské synody, kterou v daném regionu uspořádá katolická síť REPAM (Rede Eclesial Pan-Amazonica, Všeamazonská církevní síť).

Včera (18.10.) se pozorovatel Svatého stolce vyslovil k otázce jaderného odzbrojení. Jak řekl, nestačí si stanovit za ušlechtilý cíl zákaz jaderných zbraní, nýbrž je nutné ustavit veřejný globální úřad ke kontrole jaderných arsenálů. „Svatý stolec požaduje po vládách, aby podstatnou část úspor, získaných jaderným odzbrojením, věnovaly na rozvoj vlastních občanů a chudých lidí ve světě“, apeloval mons. Auza, který se ve čtvrtek rovněž vyjádřil k boji s chudobou. Svatý stolec soudí, že jistým příspěvkem k potírání chudoby může být pozornost věnovaná rodině. „Rodina je prvotním činitelem udržitelného rozvoje, a tudíž vzorem pro společenství a solidaritu mezi národy a mezinárodními institucemi“. Vatikánský zástupce varoval před ideologickou podmíněností rozvojové pomoci: „Státy a mezinárodní organizace by neměly užívat hospodářskou pomoc k vyvíjení tlaku na jiné státy či organizace a k přijetí politických opatření, která by podrývala etické a kulturní základy jejich společností. Na tomto základě nelze budovat vzájemnou důvěru, která začíná  tam, kde v jádru našeho zásahu stojí člověk. Spojené národy mohou být užitečné jedině tehdy, jestliže do středu své činnosti umístí reálné muže a ženy“, uzavřel arcibiskup Bernardito Auza.

 

 



(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
18.9.20 Vatikán proti zavádění interrupcí zadními vrátky
29.8.20 Poznámky vatikánského diplomata k revizi Úmluvy o lidských právech
4.7.20 Papež František podpořil Světový potravinový program
4.7.20 Kořeny krize jsou především morální
26.5.20 Generální sekretář OSN děkuje papeži za podporu



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti