VaticanNews.va

   25. 6. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.5826
Poslechem z webových stránek.3647
Četbou textů na webových stránkách.5863
Poslechem i četbou.3457


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Papež k jezuitům v Rumunsku: Tato doba není vhodná pro přesvědčování

Papež: Jedině Boží Duch zlidšťuje a sbratřuje

Australští biskupové vybízejí k výhradě svědomí v případech eutanazie


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Promluvy 

22.9.2018 

Litva – most mezi Východem a Západem

Promluva papeže ke státním představitelům, Vilnius - Litva

Česká sekce RV

Vážená paní prezidentko,
vážení členové vlády a diplomatického sboru,
představitelé občanské společnosti,
dámy a pánové!

Důvodem radosti a naděje je fakt, že svoji pouť do pobaltských zemí začínám na Litvě, která, jak řekl sv. Jan Pavel II., je „mlčenlivým svědkem lásky k náboženské svobodě” (Promluva na uvítanou, Vilnius  4. září 1993).
Děkuji paní prezidentce za srdečná slova, jimiž mne přivítala jménem svým i svého národa. Rád bych vaším prostřednictvím pozdravil celý litevský národ, který mi dnes otevírá dveře svého domu a své vlasti. Vám všem patří moje láska a upřímná vděčnost.

Tato návštěva se koná v obzvláště důležité chvíli národa, který slaví 100. výročí vyhlášení svojí nezávislosti.

Bylo to století, poznamenané mnoha zkušenostmi a utrpeními, které jste museli snášet (vězení a deportace, včetně mučednictví). Oslavy 100 let nezávislosti jsou příležitostí zastavit se na chvíli a připomenout si minulost ve snaze navázat na všechno, co vás jakožto národ utvářelo, a nalézt v tom klíč, umožňující čelit výzvám přítomnosti, a směřovat do budoucnosti v ovzduší dialogu a jednoty se všemi obyvateli této země tak, aby nikdo nebyl vyloučen. Každá generace je vyzvána osvojit si námahy a úspěchy minulosti a ctít památku minulých generací v přítomnosti. Neznáme budoucnost. Víme však jistě, že každá epocha si musí uchovat „duši”, která ji nesla a pomáhala přetvářet každou bolest a nespravedlnost na příležitost uchovat si živé kořeny, jež dnes přinášejí plody. Nelze si nevšimnout, že tento lid má silnou „duši”, jež mu umožnila přetrvat a růst! Vaše národní hymna praví: „Synové tví z minulosti ať čerpají sílu”, aby s odvahou nazírali přítomnost.

„Synové tví z minulosti ať čerpají sílu.”
Během svých dějin uměla Litva prokazovat pohostinnost, akceptovat a přijímat lidi různých etnických a náboženských skupin. V této zemi nalezli místo k životu všichni: Litevci, Tataři, Poláci, Rusové, Bělorusové, Ukrajinci, Arméni, Němci...; katolíci, pravoslavní, protestanti, starověrci, muslimové, židé... Přebývali spolu v pokoji až do nástupu totalitních ideologií, které narušily schopnost pohostinnosti a harmonizování rozdílů a rozsévaly násilí a nedůvěru. Čerpat sílu z minulosti znamená obnovovat kořeny a uchovávat to nejvíce autentické a původní, co ve vás žije a umožnilo vám jakožto národu růst a nezaniknout, totiž snášenlivost, pohostinnost, úctu a solidaritu.

Hledíme-li na dění ve světě, ve kterém žijeme a kde sílí hlasy, jež rozsévají rozdělení a  rozpory - často s využíváním nejistot a konfliktů - anebo hlásají, že jediný možný způsob, jak zaručit bezpečí a udržitelnost nějaké kultury, spočívá v odstranění, zničení či vyhnání těch ostatních, vy Litevci máte ve svém jazyce jedno originální a přínosné slovo, totiž „uhostit rozdíly”. Ty se totiž mohou prostřednictvím dialogu, otevřenosti a porozumění stát mostem mezi Východem a Západem. Takovýto plod zralých dějin můžete jako lid nabídnout mezinárodnímu společenství a zejména Evropské unii. Prožili jste na „vlastní kůži” pokusy vnucování jednolitého vzorce, anulujícího různost pod záminkou, že privilegia některých stojí nad důstojností druhých a nad obecným dobrem. Poukázal na to správně Benedikt XVI.: „Chtít obecné dobro a přičiňovat se o ně, je požadavek spravedlnosti a lásky. […] Bližního lze milovat tím účinněji, čím více se usiluje o obecné dobro odpovídající také jeho skutečným potřebám” (Caritas in veritate, 7). Každý stávající konflikt najde řešení, které bude trvalé, pokud bude zakořeněno v konkrétní péči o lidi, zejména ty nejslabší, a v přesvědčení, že „je třeba stále rozšiřovat pohled, abychom rozpoznali větší dobro, které prospěje nám všem” (Evangelii gaudium, 235).

Čerpat síly z minulosti  - v tomto smyslu – znamená věnovat pozornost těm nejmladším, kteří jsou nejenom budoucností, ale i přítomností této země, zůstanou-li zakořeněni ve svém lidu. Národ, ve kterém mladí lidé nacházejí prostor k růstu a práci, skýtá pocit, že jsou protagonisty tvorby sociálního a komunitního tkaniva. A všem umožňuje  hledět s nadějí do budoucnosti. Litva, o které mladí sní, se uskutečňuje stálou snahou o prosazování takové politiky, která podněcuje aktivní účast těch, kdo jsou ve společnosti nejmladší. To bude nepochybně zárodkem naděje, poněvadž povede k dynamismu, ve kterém bude „duše” tohoto lidu nadále generovat přívětivost: pohostinnost k cizinci, přívětivost k mládeži, ke starším lidem, kteří jsou živou pamětí, vůči chudým, a v posledku přívětivost k budoucnosti.

Ujišťuji vás, paní prezidentko, že můžete – jako doposud - počítat s nasazením a pospolitým přínosem katolické církve k tomu, aby tato země mohla plnit svoje povolání být mostem společenství a naděje.

 

Přeložil Milan GlaserDalší články z podrubriky Promluvy

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
26.9.18 V případech pedofilie jsem nikdy neudělil milost,
26.9.18 Papež: Přijímání migrantů nesmí ohrozit naši identitu
25.9.18 Blahobyt není vždy synonymem dobrého života
25.9.18 Papež František na návštěvě Litvy, Lotyšska a Estonska – 4. den
24.9.18 Pán nám dává sílu, abychom z každé doby činili příležitost ke smířeníHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Všichni chybujeme, ale Bůh stále odpouští, píše papež italským vězňům

Svatý otec jmenoval apoštolského administrátora lyonské arcidiecéze

Papež: Biskup, který se nemodlí, je žoldák

Vyhnancem i po smrti. Nekrolog čínského biskupa Stefana Li Side

Poutní cesta z Čech a evropského severu do Říma se dočká obnovy

Papež slavil liturgii Božího Těla: Láska činí velké věci s maličkostmi

Přijímat eucharistii pokaždé, jako by šlo o první přijímání

Papež k mladým: Církev vás potřebuje, aby byla plně sama sebou

Svatý otec: Poslání lékaře vyplývá z Kristova poslání

Beatifikováno 14 španělských řeholnic-mučednic z roku 1936

Papež: Hledat vlastní identitu, avšak bez umenšování druhých

Papež: Svoboda teologického bádání nesmí zraňovat víru Božího lidu

 Nově na webu
Svatý otec: Eucharistie, kterou přijímáme, nám předává Boží smýšlení

Publicistika: Dějiny nejsou nekonečné

Publicistika: O spirituální dimenzi západního malířství

Rozhovory: Ježíš před rozlíceným davem mlčel

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv červen 19
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Starší zprávy >

Náš tip

Mystikou společného „my“ překonáme osvícenskou logiku

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru