VaticanNews.va

   17. 10. 2018

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.4963
Poslechem z webových stránek.3175
Četbou textů na webových stránkách.5033
Poslechem i četbou.3091


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Papež varoval před „zdvořilými“ démony, kteří přinášejí zesvětštění

O přikázáních - Nezabiješ

Papež: Veškeré zlo pramení z pohrdání životem


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Promluvy 

22.9.2018 

Litva – most mezi Východem a Západem

Promluva papeže ke státním představitelům, Vilnius - Litva

Česká sekce RV

Vážená paní prezidentko,
vážení členové vlády a diplomatického sboru,
představitelé občanské společnosti,
dámy a pánové!

Důvodem radosti a naděje je fakt, že svoji pouť do pobaltských zemí začínám na Litvě, která, jak řekl sv. Jan Pavel II., je „mlčenlivým svědkem lásky k náboženské svobodě” (Promluva na uvítanou, Vilnius  4. září 1993).
Děkuji paní prezidentce za srdečná slova, jimiž mne přivítala jménem svým i svého národa. Rád bych vaším prostřednictvím pozdravil celý litevský národ, který mi dnes otevírá dveře svého domu a své vlasti. Vám všem patří moje láska a upřímná vděčnost.

Tato návštěva se koná v obzvláště důležité chvíli národa, který slaví 100. výročí vyhlášení svojí nezávislosti.

Bylo to století, poznamenané mnoha zkušenostmi a utrpeními, které jste museli snášet (vězení a deportace, včetně mučednictví). Oslavy 100 let nezávislosti jsou příležitostí zastavit se na chvíli a připomenout si minulost ve snaze navázat na všechno, co vás jakožto národ utvářelo, a nalézt v tom klíč, umožňující čelit výzvám přítomnosti, a směřovat do budoucnosti v ovzduší dialogu a jednoty se všemi obyvateli této země tak, aby nikdo nebyl vyloučen. Každá generace je vyzvána osvojit si námahy a úspěchy minulosti a ctít památku minulých generací v přítomnosti. Neznáme budoucnost. Víme však jistě, že každá epocha si musí uchovat „duši”, která ji nesla a pomáhala přetvářet každou bolest a nespravedlnost na příležitost uchovat si živé kořeny, jež dnes přinášejí plody. Nelze si nevšimnout, že tento lid má silnou „duši”, jež mu umožnila přetrvat a růst! Vaše národní hymna praví: „Synové tví z minulosti ať čerpají sílu”, aby s odvahou nazírali přítomnost.

„Synové tví z minulosti ať čerpají sílu.”
Během svých dějin uměla Litva prokazovat pohostinnost, akceptovat a přijímat lidi různých etnických a náboženských skupin. V této zemi nalezli místo k životu všichni: Litevci, Tataři, Poláci, Rusové, Bělorusové, Ukrajinci, Arméni, Němci...; katolíci, pravoslavní, protestanti, starověrci, muslimové, židé... Přebývali spolu v pokoji až do nástupu totalitních ideologií, které narušily schopnost pohostinnosti a harmonizování rozdílů a rozsévaly násilí a nedůvěru. Čerpat sílu z minulosti znamená obnovovat kořeny a uchovávat to nejvíce autentické a původní, co ve vás žije a umožnilo vám jakožto národu růst a nezaniknout, totiž snášenlivost, pohostinnost, úctu a solidaritu.

Hledíme-li na dění ve světě, ve kterém žijeme a kde sílí hlasy, jež rozsévají rozdělení a  rozpory - často s využíváním nejistot a konfliktů - anebo hlásají, že jediný možný způsob, jak zaručit bezpečí a udržitelnost nějaké kultury, spočívá v odstranění, zničení či vyhnání těch ostatních, vy Litevci máte ve svém jazyce jedno originální a přínosné slovo, totiž „uhostit rozdíly”. Ty se totiž mohou prostřednictvím dialogu, otevřenosti a porozumění stát mostem mezi Východem a Západem. Takovýto plod zralých dějin můžete jako lid nabídnout mezinárodnímu společenství a zejména Evropské unii. Prožili jste na „vlastní kůži” pokusy vnucování jednolitého vzorce, anulujícího různost pod záminkou, že privilegia některých stojí nad důstojností druhých a nad obecným dobrem. Poukázal na to správně Benedikt XVI.: „Chtít obecné dobro a přičiňovat se o ně, je požadavek spravedlnosti a lásky. […] Bližního lze milovat tím účinněji, čím více se usiluje o obecné dobro odpovídající také jeho skutečným potřebám” (Caritas in veritate, 7). Každý stávající konflikt najde řešení, které bude trvalé, pokud bude zakořeněno v konkrétní péči o lidi, zejména ty nejslabší, a v přesvědčení, že „je třeba stále rozšiřovat pohled, abychom rozpoznali větší dobro, které prospěje nám všem” (Evangelii gaudium, 235).

Čerpat síly z minulosti  - v tomto smyslu – znamená věnovat pozornost těm nejmladším, kteří jsou nejenom budoucností, ale i přítomností této země, zůstanou-li zakořeněni ve svém lidu. Národ, ve kterém mladí lidé nacházejí prostor k růstu a práci, skýtá pocit, že jsou protagonisty tvorby sociálního a komunitního tkaniva. A všem umožňuje  hledět s nadějí do budoucnosti. Litva, o které mladí sní, se uskutečňuje stálou snahou o prosazování takové politiky, která podněcuje aktivní účast těch, kdo jsou ve společnosti nejmladší. To bude nepochybně zárodkem naděje, poněvadž povede k dynamismu, ve kterém bude „duše” tohoto lidu nadále generovat přívětivost: pohostinnost k cizinci, přívětivost k mládeži, ke starším lidem, kteří jsou živou pamětí, vůči chudým, a v posledku přívětivost k budoucnosti.

Ujišťuji vás, paní prezidentko, že můžete – jako doposud - počítat s nasazením a pospolitým přínosem katolické církve k tomu, aby tato země mohla plnit svoje povolání být mostem společenství a naděje.

 

Přeložil Milan GlaserDalší články z podrubriky Promluvy

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
26.9.18 V případech pedofilie jsem nikdy neudělil milost,
26.9.18 Papež: Přijímání migrantů nesmí ohrozit naši identitu
25.9.18 Blahobyt není vždy synonymem dobrého života
25.9.18 Papež František na návštěvě Litvy, Lotyšska a Estonska – 4. den
24.9.18 Pán nám dává sílu, abychom z každé doby činili příležitost ke smířeníHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2018 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Neláska je první krok k vraždě

Papež: Pozor na dokonalé křesťany!

Hlad vymýtí konkrétní skutky, nikoli konference a honosné publikace, píše papež do FAO

Papež představil státnímu sekretariátu Svatého stolce nového substituta

Papež: Každý katolík má být mučedník, protože mučednictví znamená svědectví

Petrův nástupce přijal polského prezidenta

František navštívil Benedikta XVI.

Nesmíme se poddat démonům války, vzkazuje papež na mezináboženské setkání

Papežské videoposelství k říjnovému úmyslu Apoštolátu modlitby

Papež přijal synodního auditora: „Doufáme, že tě jednou uvidíme v Iráku!“

Neteř svatého arcibiskupa Romera: Vždycky jde o pravdu

Polský prezident po setkání s papežem: V Evropě je zapotřebí vzájemné úcty

 Nově na webu
Svatý otec: O přikázáních - Lhostejnost zabíjí

Publicistika: Proč modlitba ke svatému archanděli Michaelovi?

Publicistika: Pravda nás osvobodí

Rozhovory: V případech pedofilie jsem nikdy neudělil milost,

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv říjen 18
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

O teologii manželství

Božím lidem je třeba se stát

Bůh nebrání pravdu na úkor lásky, ani lásku na úkor pravdy či rovnováhu na úkor obojího