Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

7.9.2018 

Biskupové pranýřovali nerovný přístup Západu k zemím středo-východní Evropy

Bratislava. V hlavním městě Slovenska dnes skončilo zasedání představitelů biskupských konferencí středo-východní Evropy. Biskupové Slovenska, České republiky, Polska, Maďarska, Chorvatska, Ukrajiny, Slovinska, Bosny a Hercegoviny Mezinárodní konference sv. Cyrila  Metoděje spolu s čelními představiteli Rady evropských biskupských konferencí debatovali ve dnech 6. a 7. září o aktuálních problémech našeho regionu, jako je přístup k migraci a to nejen ve směru ze jihu na sever, ale také k odcházení mladých lidí na západ za lepším výdělkem.

Biskupové středo-východní Evropy v závěrečném prohlášení připomínají úsilí místních církví v pomoci obětem blízkovýchodních konfliktů, včetně sbírek na obnovu domů a infrastruktury, aby se uprchlíci mohli vracet do svých domovů. Všímají si však také negativního dopadu odchodů mladých lidí ze zemí bývalého východního bloku.

Nerovnocenná integrace našich zemí do Evropy

 „Nelze si nepovšimnout, že hlavní důvod tohoto jevu spočívá v tom, že země středo-východní Evropy, navzdory spojení se západním světem, nebyly v průběhu posledních 30 let integrovány jako rovnocenní partneři – a rozdíly v průměrných mzdách mezi zeměmi evropského západu a středo-východu zůstávají enormní. Bude proto nevyhnutelné najíst způsob integrace těchto zemí do západního světa: takový způsob, který lépe zabezpečí rovnou důstojnost těchto zemí a jejich obyvatel,“ stojí v prohlášení.

Biskupové pranýřují také rozmáhající se konzumní a na výkon zaměřenou mentalitu, která stále více zapomíná na nejslabší členy společnosti, zejména na staré a nemocné. Upozorňují, že rovněž pro zlepšení podmínek této skupiny obyvatel je nutné, aby se přístup západního světa k zemím evropského středo-východu zrovnoprávnil. Biskupové rovněž vyjadřují znepokojení nad šířením genderové ideologie, ukryté mimo jiné v Istanbuslké dohodě, a vybízejí k návratu k přirozeným a křesťanským kořenům našeho kontinentu.

Narušování principu subsidiarity v kulturních a etických otázkách 

Do závěru prohlášení pak zakomponovali klíčovou pasáž o vztahu našich zemí k Evropské unii, kterou ve svém úvodním projevu zformuloval hostitel setkání, arcibiskup Stanislav Zvolenský:

"Mnohé postkomunistické země vstupovaly s určitou euforií do Evropské unie. Jsem přesvědčen, že stále chceme být součástí evropského projektu. Zároveň však neskrýváme obavy, že v kulturních a etických otázkách, i prostřednictvím soudních rozhodnutí evropských soudů, se zřetelně narušuje princip subsidiarity, což mnozí obyvatelé našich zemí oprávněně vnímají jako ohrožení vlastní, kulturní, národní a duchovní identity. Máme obavy, že nastoupený trend, jakkoli si uvědomujeme odlišnou mentalitu sekulární společnosti v zemích západní Evropy, je v konečném důsledku protiintegrační a stává se živnou půdou pro růst populismu a radikální pravice.“
Řekl včera v uvítacím projevu arcibiskup Zvolenský.

V závěru svého prohlášení se  biskupové zemí Visegrádu, bývalé Jugoslávie a Ukrajiny obracejí na vládní představitele s výzvou, aby odmítli ratifikaci istanbulské dohody anebo svůj podpis stáhli.

Českou republiku zastupoval pražský metropolita, kardinál Dominik Duka, který byl rovněž kazatelem při společné liturgii v bratislavské katedrále sv. Martina. Hlavním celebrantem byl janovský arcibiskup a předseda CCEE, kardinál Angelo Bagnasco.(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
20.10.17 Biskupové V4: Za Evropu a za pomoc blízkovýchodním uprchlíkům k návratu do vlastiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti