Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   26. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

11.8.2018 

Papež k italské mládeži: Církev potřebuje váš rozlet, vaše intuice, vaši víru

Řím. „Když doběhnete tam, kam jsme my ještě nedošli, mějte trpělivost čekat na nás, jako čekal před prázdným hrobem Jan na Petra“ – řekl Petrův nástupce italské mládeži, která připutovala v sobotu odpoledne do Věčného města.

Antický hipodrom Circo Massimo na úpatí římského pahorku Palatino hostí dnes a celou noc 70 tisíc chlapců a děvčat ze všech italských diecézí. Mnozí z nich přišli pěšky spolu se stodvaceti biskupy a stovkami kněží, aby se setkali s Petrovým nástupcem před říjnovým zasedáním biskupské synody, jejímž tématem jsou právě „mladí lidé, víra a rozlišování povolání“.

Modlitební vigilie byla zahájena v půl sedmé večer. Svatý otec se nejprve v bílém džípu  vydal pozdravit všechny přítomné. Pak následoval úvodní pozdrav, ve kterém jménem všech oslovila papeže jedna z účastnic Elena, která mimo jiné řekla:

Děkujeme za vaše přijetí a naslouchání, děkujeme, že k nám chováte ve svém srdci sympatii a berete nás vážně. Děkujeme za svolání synody o mládeži, čímž se nám dostává příležitosti zakusit péči církve, která je Matkou. Přišli jsme tedy sem, Svatý otče, abychom Vám řekli, že Vás máme rádi a přejeme si jít spolu s Vámi!“

Potom byla papeži předána jako dar zvláštní pastýřská berla, vyřezaná ze dřeva, a Elena pokračující ve svém zdravici k tomu dodala:

Přáli bychom si, aby Vás provázela během synody o mládeži, takže až vás uvidíme v televizi, vzpomeneme si na dnešní setkání. Budeme se modlit za Vás a za biskupy.“

Potom byly papeži položeny tři otázky. První se týkala osobnostního růstu a osobní totožnosti a kladly je 23letá Letizia a 21letý Lucamatteo. Tématem druhé otázky, kterou položila 24letá Martina, byl problém rozlišování povolání. Do třetice se zeptal 27letý Dario na smysl života a víru.

OTÁZKY a PAPEŽOVY ODPOVĚDI přinášíme ZDE.

Sobotní setkání s papežem Františkem se končilo bohoslužbou slova, během níž pronesl Svatý otec dlouhou a pozoruhodnou reflexi na přečtenou pasáž z Janova evangelia: o prázdném hrobu, ke kterému prvního dne po sobotě běželi společně Petr a Jan, když se od Marie Madgalské dozvěděli, že je prázdný. Petrův nástupce mimo jiné řekl:

Ježíšovi učedníci běží, protože dostali zprávu, že z hrobu zmizelo Ježíšovo tělo. Srdce Marie Magdalské, Šimona Petra a Jana jsou roznícena láskou a jejich tep bláznivě stoupá po odmlce, která sugerovala konec. Nejspíš v nich rozněcuje naděje, že znovu uzří Pánovu tvář! Jako onen první den, kdy jim slíbil: „Pojďte a uvidíte“ (Jan 1,39). Jan běží rychleji určitě  proto, že je mladší, ale také proto, že nepřestal doufat po té, co vlastníma očima viděl Ježíše umírat na kříži, kde stál blízko Marie - Matky - a „nakazil se“ její vírou.

Od toho rána, drazí mladí, nejsou dějiny stejné – pokračoval papež. Moment, kdy se zdálo, že triumfuje smrt, ve skutečnosti zjevuje její porážku.

Drazí přátelé, vydali jste se na cestu a přišli jste na tuto schůzku. A nyní je mou radostí cítit, že vaše srdce bijí láskou k Ježíši jako srdce Marie Magdalské, Petra a Jana. A poněvadž jste mladí, jsem já šťastný jako Petr, když vidím vás, že - jako Jan - běžíte rychleji hnáni tepem  svého srdce, které vnímá hlas Ducha oduševňujícího vaše sny. Proto vám říkám: nespokojte se s obezřetným krokem těch, kteří se stavějí na konec řady. Je zapotřebí odvahy, riskovat skok vpřed, směle a bez váhání se jako Ježíš vrhnout do uskutečňování Božího království a přičinit se o bratrštější lidstvo. Budu šťastný, když uvidím, že běžíte zdatněji než ti pomalejší a bázlivější, a jste přitahováni onou tolik milovanou Tváří, kterou adorujeme v eucharistii a rozpoznáváme v těle trpícího bratra. Kéž vás v tomto běhu vpřed pobízí Duch svatý. Církev potřebuje váš rozlet, vaše intuice, vaši víru. A když doběhnete tam, kam jsme my ještě nedošli, mějte trpělivost čekat na nás, jako čekal před prázdným hrobem Jan na Petra. V těchto dnech jste společným putováním zakusili, kolik námahy stojí přijímat bratry a sestry, jež jsou mi po boku, ale také kolik radosti mi může dát jejich přítomnost, přijmu-li je do svého života bez předsudků a přívětivě. Putování o samotě vám umožní ode všeho se oprostit, avšak společná pouť z nás činí lid, Boží lid a dává bezpečí, bezpečí přináležitosti k Božímu lidu... S Božím lidem se cítíš jistý, máš identitu. Jedno africké přísloví praví: „Chceš-li jít rychle, jdi sám. Chceš-li dojít daleko, jdi s někým.“

PLNÉ ZNĚNÍ papežovy PROMLUVY na římském hipodromu Circo Massimo je ZDE

Bohoslužba slova, po níž papež odjel do Vatikánu, zahájila noc římských kostelů, v nichž byl pro 70 tisíc mladých lidí připraven bohatý program. Ráno se všichni odeberou na Svatopetrské náměstí, kde pro ně bude předseda Italské biskupské konference, kardinál Gualtiero Bassetti spolu s více než stovkou biskupů sloužit nedělní liturgii. V jejím závěru pak mladé účastníky opět osloví Petrův nástupce.(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
19.6.19 Začalo Fórum mládeže, pokračování vatikánské synody o mladých
29.10.18 Bratr Alois: Vidíme u mladých posun směrem k rozvoji duchovního života
28.10.18 Svatý otec: Nemáme být doktrináři či aktivisté
28.10.18 List synodálních otců mladým lidem
27.10.18 Závěrečný dokument synody o mládežiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti