VaticanNews.va

   19. 3. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.5496
Poslechem z webových stránek.3516
Četbou textů na webových stránkách.5519
Poslechem i četbou.3304


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Šest let od volby papeže Františka: Duchovní akcenty pontifikátu

Kardinál Pell odsouzen na šest let za pohlavní zneužití

Cantalamessa: Pokrytec je modloslužebník, staví publikum před Boha


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

25.7.2018 

Kardinál O´Malley ke kauze kard. MacCarricka: Tyto případy si žádají víc než omluvy

Vatikán.  „Každá nová zpráva o zneužívání ze strany kléru na jakékoliv úrovni vyvolává v mnohých pochybnosti, zda se k této katastrofě v církvi stavíme efektivně,“ píše ve zvláštním prohlášení kardinál Sean O´Malley, bostonský arcibiskup a předseda Papežské komise pro ochranu nezletilých. Reaguje v něm na nový skandál, který se rozpoutal v minulých dnech kolem emeritního washingtonského arcibiskup, kardinála Theodora McCarricka, poté co byla potvrzena důvěryhodnost svědectví muže zneužívaného od dětského věku a vyšlo najevo nemravné chování tohoto preláta vůči seminaristům.

„Národní média přinesla v minulých dnech zprávy obviňující kardinála Theodora McCarricka z nevhodného sexuálního chování vůči několika dospělým a jeho zločinném zneužívání nezletilých. Tato domnělá jednání jsou morálně nepřijatelná ze strany jakéhokoli člověka a neslučitelná s rolí kněze, biskupa či kardinála. Hluboce mne znepokojují tyto zprávy, které otřásly mnoha katolíky i příslušníky širší společnosti – píše kardinál O´Malley a pokračuje. – V jednom případě týkajícím se nezletilého z newyorské arcidicéze byla obvinění po prošetření shledána důvěryhodná a opodstatněná. Zatímco další obvinění týkající se nezletilého musí být ještě vyšetřena. Tyto zprávy jsou šokující pro oběti, jejich rodiny a pro církev samotnou. Každá nová zpráva o zneužívání ze strany kléru na jakékoliv úrovni vyvolává v mnohých pochybnosti, zda se k této katastrofě v církvi stavíme efektivně.

Tyto a podobné případy si žádají více než omluvy. Poukazují na skutečnost, že v případě, kdy se obvinění týkají biskupa či kardinála, přetrvávají v církevní politice ohledně sexuálního chování a sexuálního zneužívání vážné mezery,“  píše kardinál O´Malley. Připomíná dále, že církev ve Spojených státech přijala politiku nulové tolerance v případech zneužívání mladistvých ze strany kléru. Nyní nutné vyjasnit procedury v případech, které se týkají biskupů, dodává. „Transparentní a koherentní postupy jsou nezbytné k zajištění spravedlnosti pro oběti a k adekvátní reakci na oprávněné pobouření ve společnosti,“ píše předseda Papežské komise pro ochranu nezletilých a konstatuje, že církev potřebuje „důraznou a komplexní politiku“ také v případech, kdy se biskup dopustí porušení slibů celibátu zločinným zneužíváním nezletilých i vůči dospělým“.

Kardinál O´Malley dále konstatuje, že během své práce v Papežské komisi pro ochranu nezletilých i na základě zkušenosti z několika diecézí, došel k závěru, že „církev musí jednat v těchto kriticky významných záležitostech pohotově a rozhodně.“ Zdůrazňuje, že v první řadě je nutné na všech instancích klást na první místo oběti zneužívání a jejich rodiny. Oběti se mají dočkat uznání za to, že vystoupí na veřejnost se svou tragickou zkušeností, a proto se s nimi nusí jednat s respektem a důstojnosti, zdůrazňuje kardinál O´Malley.

„Tato obvinění jsou z pochopitelných důvodů zdrojem velkého zklamání a hněvu,“ – pokračuje předseda vatikánské Komise pro ochranu nezaletilých. „Tyto případy týkající se kardinála je nutné vnímat ve světle dvou posledních desetiletí zkušenosti církve se sexuálním zneužívání ze strany kléru. Jsem přesvědčen, že v této chvíli je zapotřebí tří konkrétních věcí: Zaprvé, jasné a rychlé posouzení těchto obvinění; zadruhé, posouzení adkvátnosti standardů a postupů v církvi na všech úrovních, zejména v případech biskupů;  a zatřetí, jasnějším způsobem sdělit katolickým věřícím a všem obětem, jak je nutné postupovat v případech procesů obviňujících biskupy či kardinály. Pokud nedostojíme této věci, bude otřesena a ohrožena již beztak oslabená morální autorita církve a může být zničena důvěra potřebná pro vedení katolíků v církvi a pro významnou úlohu v širší občanské společnosti. V této chvíli neexistuje v Církvi větší imperativ než aby dokázala zodpovědně reagovat v této věci – píše kardinál O´Malley a slibuje, že tom bude s velkou naléhavostí a znepokojením mluvit během své příští cesty ke Svatému stolci. Čteme v prohlášení ke kauze emeritního washingtonského arcibiskupa, kardinála McCarricka.(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
20.2.19 Reprezentanti obětí zneužívání se sešli s organizačním výborem vatikánského setkání
20.2.19 Kdo bude přednášet na Vatikánském summitu o ochraně nezletilých?
18.2.19 Ochrana nezletilých v církvi: Nejsme v bodě nula
12.1.19 Zpráva prokuratury v Pensylvánii není nezaujatá
15.12.18 Nový fenomén: děti sexuálně zneužívají dětiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Svatý otec: Nezapomínat, že Boží slitování je obrovské

Petrův nástupce: Stát má hájit přirozené právo

Papež ke kamiliánům: Charismata jsou vždy k užitku druhých

Kardinál Sarah: Dnešní krize je krizí víry

Papež: Modlitba proměňuje člověka zevnitř

Bůžek peněz společnost oklámává a obírá o lidskost

Prezident Jižního Súdánu navštívil papeže

Kardinál Zenari: Sýrie vstoupila do devátého roku války

„Podzemní“ i „oficiální“ čínští katolíci společně u jednoho oltáře

Papež s římskou kurií zakončili duchovní obnovu

Cantalamessa: Pokrytec je modloslužebník, staví publikum před Boha

Papež se modlí za oběti brazilského masakru

 Nově na webu
Svatý otec: Kristovo Proměnění ukazuje křesťanskou perspektivu utrpení

Publicistika: O rovnosti před zákonem

Publicistika: Láska, radost, střídmost – trojice ctností ke každodenní svatosti

Rozhovory: Děti kněží. Základním kritériem je dobro dětí

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv březen 19
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru

O teologii manželství