VaticanNews.va

   18. 10. 2018

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.4968
Poslechem z webových stránek.3175
Četbou textů na webových stránkách.5039
Poslechem i četbou.3092


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Papež varoval před „zdvořilými“ démony, kteří přinášejí zesvětštění

Papež: Pozor na dokonalé křesťany!

Papež: Ježíš nás zve, abychom se vrátili k pramenům radosti


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

25.7.2018 

Kardinál O´Malley ke kauze kard. MacCarricka: Tyto případy si žádají víc než omluvy

Vatikán.  „Každá nová zpráva o zneužívání ze strany kléru na jakékoliv úrovni vyvolává v mnohých pochybnosti, zda se k této katastrofě v církvi stavíme efektivně,“ píše ve zvláštním prohlášení kardinál Sean O´Malley, bostonský arcibiskup a předseda Papežské komise pro ochranu nezletilých. Reaguje v něm na nový skandál, který se rozpoutal v minulých dnech kolem emeritního washingtonského arcibiskup, kardinála Theodora McCarricka, poté co byla potvrzena důvěryhodnost svědectví muže zneužívaného od dětského věku a vyšlo najevo nemravné chování tohoto preláta vůči seminaristům.

„Národní média přinesla v minulých dnech zprávy obviňující kardinála Theodora McCarricka z nevhodného sexuálního chování vůči několika dospělým a jeho zločinném zneužívání nezletilých. Tato domnělá jednání jsou morálně nepřijatelná ze strany jakéhokoli člověka a neslučitelná s rolí kněze, biskupa či kardinála. Hluboce mne znepokojují tyto zprávy, které otřásly mnoha katolíky i příslušníky širší společnosti – píše kardinál O´Malley a pokračuje. – V jednom případě týkajícím se nezletilého z newyorské arcidicéze byla obvinění po prošetření shledána důvěryhodná a opodstatněná. Zatímco další obvinění týkající se nezletilého musí být ještě vyšetřena. Tyto zprávy jsou šokující pro oběti, jejich rodiny a pro církev samotnou. Každá nová zpráva o zneužívání ze strany kléru na jakékoliv úrovni vyvolává v mnohých pochybnosti, zda se k této katastrofě v církvi stavíme efektivně.

Tyto a podobné případy si žádají více než omluvy. Poukazují na skutečnost, že v případě, kdy se obvinění týkají biskupa či kardinála, přetrvávají v církevní politice ohledně sexuálního chování a sexuálního zneužívání vážné mezery,“  píše kardinál O´Malley. Připomíná dále, že církev ve Spojených státech přijala politiku nulové tolerance v případech zneužívání mladistvých ze strany kléru. Nyní nutné vyjasnit procedury v případech, které se týkají biskupů, dodává. „Transparentní a koherentní postupy jsou nezbytné k zajištění spravedlnosti pro oběti a k adekvátní reakci na oprávněné pobouření ve společnosti,“ píše předseda Papežské komise pro ochranu nezletilých a konstatuje, že církev potřebuje „důraznou a komplexní politiku“ také v případech, kdy se biskup dopustí porušení slibů celibátu zločinným zneužíváním nezletilých i vůči dospělým“.

Kardinál O´Malley dále konstatuje, že během své práce v Papežské komisi pro ochranu nezletilých i na základě zkušenosti z několika diecézí, došel k závěru, že „církev musí jednat v těchto kriticky významných záležitostech pohotově a rozhodně.“ Zdůrazňuje, že v první řadě je nutné na všech instancích klást na první místo oběti zneužívání a jejich rodiny. Oběti se mají dočkat uznání za to, že vystoupí na veřejnost se svou tragickou zkušeností, a proto se s nimi nusí jednat s respektem a důstojnosti, zdůrazňuje kardinál O´Malley.

„Tato obvinění jsou z pochopitelných důvodů zdrojem velkého zklamání a hněvu,“ – pokračuje předseda vatikánské Komise pro ochranu nezaletilých. „Tyto případy týkající se kardinála je nutné vnímat ve světle dvou posledních desetiletí zkušenosti církve se sexuálním zneužívání ze strany kléru. Jsem přesvědčen, že v této chvíli je zapotřebí tří konkrétních věcí: Zaprvé, jasné a rychlé posouzení těchto obvinění; zadruhé, posouzení adkvátnosti standardů a postupů v církvi na všech úrovních, zejména v případech biskupů;  a zatřetí, jasnějším způsobem sdělit katolickým věřícím a všem obětem, jak je nutné postupovat v případech procesů obviňujících biskupy či kardinály. Pokud nedostojíme této věci, bude otřesena a ohrožena již beztak oslabená morální autorita církve a může být zničena důvěra potřebná pro vedení katolíků v církvi a pro významnou úlohu v širší občanské společnosti. V této chvíli neexistuje v Církvi větší imperativ než aby dokázala zodpovědně reagovat v této věci – píše kardinál O´Malley a slibuje, že tom bude s velkou naléhavostí a znepokojením mluvit během své příští cesty ke Svatému stolci. Čteme v prohlášení ke kauze emeritního washingtonského arcibiskupa, kardinála McCarricka.(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
27.9.18 Německá církev představila studii o zneužívání nezletilých
18.8.18 Don Di Noto píše papeži: Křik przněných novorozeňat nás nutí jednat
6.8.18 Svatý otec se omluvil kněžím falešně nařčeným ze sexuálních deliktů
3.7.18 Australský arcibiskup odsouzen za krytí pedofilie
23.5.18 Papež přijme zneužívané knězeHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2018 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Neláska je prvním krokem k vraždě

Františkova mariánská víra: „V Medžugorje je milost, ale chybí rozlišování...“

Papež František soukromě přijal vrchního imáma Al-Azhar

Otec Daniel Ange: Mladí od nás chtějí evangelium v celé radikálnosti

Papež: Pozor na dokonalé křesťany!

Hlad vymýtí konkrétní skutky, nikoli konference a honosné publikace, píše papež do FAO

Papež představil státnímu sekretariátu Svatého stolce nového substituta

Papež: Každý katolík má být mučedník, protože mučednictví znamená svědectví

Petrův nástupce přijal polského prezidenta

František navštívil Benedikta XVI.

Nesmíme se poddat démonům války, vzkazuje papež na mezináboženské setkání

Papežské videoposelství k říjnovému úmyslu Apoštolátu modlitby

 Nově na webu
Svatý otec: O přikázáních - Lhostejnost zabíjí

Publicistika: Proč modlitba ke svatému archanděli Michaelovi?

Publicistika: Pravda nás osvobodí

Rozhovory: V případech pedofilie jsem nikdy neudělil milost,

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv říjen 18
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

O teologii manželství

Božím lidem je třeba se stát

Bůh nebrání pravdu na úkor lásky, ani lásku na úkor pravdy či rovnováhu na úkor obojího