Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

19.7.2018 

Bl. Nunzio Sulprizio bude svatořečen spolu s Pavlem VI. a arcibiskupem Romerem

Vatikán. Papež František předsedal řádné veřejné konzistoři o kanonizaci bl. Nunzia Sulprizia. Z rozhodnutí Svatého otce bude tento abruzský dělník, zemřelý v 19 letech, svatořečen letos 14. října, společně s papežem Pavlem VI., který jej blahořečil během II. vatikánského koncilu (1. prosince 1963), s arcibiskupem Romerem a dalšími čtyřmi blahoslavenými.

Nunzio Sulprizio se narodil 13. dubna 1817 v horském městečku Pescosansonesco v pescarské provincii, v rodině ševce a přadleny. Oba rodiče ztratil již v dětském věku. Strýc, ke kterému se jako sirotek uchýlil, mu zabránil v dalším vzdělávání a poslal ho pracovat ke kováři. V krušných chvílích, kdy byl bezohledně nucen k přenášení těžkých nákladů za mrazů i vedra na dlouhých kilometrech horských cest, nacházel útěchu před svatostánkem. Jeho tělo však nedokázalo dlouho vzdorovat nelidským podmínkám a po špatně odléčeném zranění se Nunziovi objevila na noze sněť. S velkými bolestmi byl přesunut do neapolského špitálu pro nevyléčitelně nemocné. Zachovaly se některé jeho výroky, svědčící o tom, že veškeré své utrpení obětoval Pánu. „Ježíš pro nás mnoho vytrpěl a díky jeho zásluhám na nás čeká věčný život. Když tedy trochu trpíme, budeme se těšit v ráji,“ říkal chlapec. Anebo: „Chtěl bych zemřít proto, abych obrátil třeba jen jediného hříšníka.“ A na otázku, kdo se o něj stará, odpovídal: „Boží Prozřetelnost.“ A tak se skutečně stalo. Ujal se jej plukovník Felice Wochinger a díky jeho láskyplné péči se Nunziovo zdraví začalo zlepšovat. Nepřestal však povzbuzovat nemocné a vybízet je, aby své bolesti přijímali pro Boží lásku a s radostí. Sám si přál zasvětit se Bohu. Jeho zdravostní stav se však náhle prudce zhoršil. Ukázalo se, že trpí rakovinou kostí. Kněze, který jej krátce před smrtí 5. května 1836 přišel vyzpovídat, povzbuzoval k veselí a přislíbil mu svou pomoc z nebe. Hrob devatenácitletého mladíka se ihned stal cílem poutí.

Přestože k oficiálnímu potvrzení kultu ze strany církve došlo až 127 let po Nunziově smrti, pověst jeho svatosti zůstávala živá. V roce 1890 se začal stavět kostel k jeho poctě v jeho rodném městečku, nedaleko říčky, kam se chodil modlit a kde hledal úlevu ve své bolesti. Rustikální stavba byla v roce 1928 rošířena a v osmdesátých letech minulého století, tedy již po blahořečení, ustoupila nové moderní stavbě.

Jak jsme již řekli, bl. Nunzio Sulprizio bude svatořečen po boku papeže Pavla VI. a salvadorského arcibiskupa Oscara Romera. Dalšími blahoslavenými, kterým se spolu s nimi dostane úcty oltáře v celé církvi jsou dva italští diecézní kněží: P.  Francesco Spinelli (1853-1913), zakladatel Institutu sester adorátorek Nejsvětější svátosti, a neapolský kněz Vincenzo Romano (1751-1831); a dále dvě zakladatelky ženských řeholních institutů: Němka Marie Katherina Kasperová (1820-1898), zakladatelka Institutu chudých služebnic Ježíše Krista (Ancillae Domini Jesu Christi : ADJC; lidově: také Dernbacher Schwestern), a Španělka Nazaria Ignazia od sv. Terezie od Ježíše (1889-1943, občanským jménem Nazaria Ignazia March Mesa), zakladatelka kongregace nazvané Misijní sestry papežského křížového tažení, která se v Latinské Americe zasazuje zejména za zlepšení sociálního a pracovního postavení žen.(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
15.10.18 Neteř svatého arcibiskupa Romera: Vždycky jde o pravdu
18.9.18 Papež František obdržel relikvie Marie Kathariny Kasperové
0.0.00 Bl. Nunzio Sulprizio bude svatořečen spolu s Pavlem VI. a arcibiskupem RomeremHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti