VaticanNews.va

   16. 2. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.5402
Poslechem z webových stránek.3453
Četbou textů na webových stránkách.5397
Poslechem i četbou.3250


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Alžírský spisovatel: Neidealizujte si islám

Úděsná norma a zrušení výhrady svědomí

Ke změně kvality liturgie nepostačuje změna liturgických knih


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

12.7.2018 

Beatifikační proces Alda Mora byl svěřen dominikánům

Řím. “Před nedávnem jsem byl jmenován postulátorem beatifikačního procesu a v této chvíli čekám na přijetí mého jmenování římským vikariátem, aby bylo možné zahájit diecézní šetření,” říká otec Gianni Festa OP.  Proč byla kauza svěřena právě dominikánům? Aldo Moro již od studentských let patřil k dominikánským terciářům v Bari. Podobně jako v případě jiného italského politika, Giorgia La Piry, jehož proces vstoupil již do druhé fáze, a který rovněž patřil k laickému řádu břatří kazatelů, byl proces svěřen do jejich rukou. Mnoho se mluví o přátelství Alda Mora a celé jeho generace křesťansko-demokratických politiků (La Pira, Giordani, Lazzati, Dossetti, Moro) s papežem Pavlem VI., který se jeví jako velký inspirátor politické a sociální činnosti. Pro vatikánský rozhlas hovoří otec Gianni Festa:

“Bezpochyby tomu tak je. Jsme naprosto přesvědčeni o tom, že generace italské mládeže 30. let našla v Pavlu VI. zdroj inspirace. Zejména v letech, kdy byl církevním asistentem Federace italských katolických univerzit (F.U.C.I.; Giovanni Battista Montini byl jmenován jejím asistentem v roce 1925, pozn. překl.), působil jako učitel této generace. Poskytoval studentům formaci, která měla nejen vliv na jejich duchovní a intelektuální rozvoj, ale také na jejich ideu státu a politickou službu.”

Nepřipadá vám, otče, poněkud troufalé stavět svatost a politiku vedle sebe?

“Zajisté. Je to aktuální debata, ale užitečná a nutná. Politika je sférou služby společnému dobru, nebo jak říkal sv. Tomáš “bonum vivere”. Člověk, který se inspiruje hodnotami evangelia a s přesvědčením vstupuje do služby tohoto “dobrého života”, se může obětovat právě takto. Musíme odmítat manichejskou představu považující politiku za cosi veskrze prohnilého. Křesťan je povolán k tomu, aby vnášel ducha do sféry společného dobra s nasazením veškerých sil.”

Zdá se, že politici jsou dnes povoláni především k tomu, aby zvládali konflikty. Ať už jde o konflikty s jejich politickými protivníky nebo konflikty uvnitř společnosti. Možná, že právě v tom se dnes otevírá možnost cesty svatosti, ve schopnosti “spravovat” konflikt v zájmu společného dobra.

“Určitě tomu tak je. Právě z toho důvodu mne ohromilo a potěšilo to, co Svatý otec František napsal v apoštolské exhortaci Gaudete et exultate. Ve čtvrté katpitole, kde mluví o rysech svatosti v současném světě, zdůrazňuje schopnost snášet křivdy, trpělivost a mírnost; tedy trojici morálních ctností, které nastiňují tuto vizi budování mostů, zprostředkovávání a schopnosti nechávat vystoupit dobro i tam, kde se zdá, že není. Toho všeho se dá dosahovat právě skrze tyto ctnosti, které krom toho nacházíme mezi blahoslavenstvími.”

Vraťme se ještě k beatifikačnímu procesu Alda Mora. Jaký bude váš další postup?

Nejprve musí být otevřeno diecézní šetření, kterému se říká “kanonický proces” sloužící ke shromáždění dokumentace a svědectví. Tato akta pak budou postoupena Kongregaci pro svatořečení, aby vypracovala “profil” v otázce ctností Alda Mora a mohla prohlásit, že jeho svatost je zřejmá. První věc, kterou je nutné udělat, je zpracovat adekvátním, vyčerpávajícím a samozřejmě objektivním způsobem toto diecézní šetření.

Říká postulátor beatifikačního procesu Alda Mora, otec Gianni Festa z řádu bratří kazatelů.

Za znamení Boží Prozřetelnosti můžeme považovat skutečnost, že oficiální zahájení Morova kanonizačního procesu přichází v roce, kdy bude svatořečen papež Montini. Někteří blízcí svědci (mons. Tonucci) totiž vyslovili přesvědčení, že k infarktu, který přivodil smrt Pavla VI., přispěl právě zármutek nad Morovým osudem. Připomeňme, že Aldo Moro, spoluzakladatel a posléze předseda italské křesťansko-demokratické strany, byl 16. března 1978 unesen Rudými brigádami a po téměř dvouměsíčním věznění zavražděn, navzdory mnoha apelům na propuštění, rovněž z papežovy strany. Místo na římské Via Caetani, kde bylo v zaparkovaném automobilu 9. května t. r. nalezeno Morovo tělo, označuje bronzová plaketa. Rodina zavraždného politika odmítla státní pohřeb a nezúčastnila se ani slavné zádušní mše, kterou 13. května sloužil Pavel VI. Poslední rozloučení se konalo v kostelíku sv. Tomáše v Torrita Tiberina, kde státník rád trávil volný čas. Na hřbitově tohoto městečka severně od Říma tělo Alda Mora očekává vzkříšení.

 (job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Zachovávání a předávání bohatství katolické tradice je pro církev podstatné

Svatý stolec zbavil duchovenského stavu bývalého kardinála McCarricka

F. Lombardi k případu McCarricka

Zastřelen španělský salesián a misionář o. Fernández

Církev ve Venezuele chce nové volby, říká otec Arturo Sosa SI

Strach z cizího je pochopitelný, jistotou je pouze Pán

Francouzští biskupové brání rodinu: matka a otec, nikoli rodič

Newmanova kanonizace už nevzbuzuje nevoli anglikánů

Ke změně kvality liturgie nepostačuje změna liturgických knih

Papež: Boj proti hladu nesmí být jenom slogan

Novým komořím Svaté církve římské je kardinál Kevin Farrell

Úděsná norma a zrušení výhrady svědomí

 Nově na webu
Svatý otec: Osvobozeni od strachu

Publicistika: Milost sbratřuje i ateisty

Publicistika: Spojené státy americké mění přístup k potratům

Rozhovory: Obviňují mne, že se nechávám používat od muslimů, ale i od novinářů

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv únor 19
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   

Starší zprávy >

Náš tip

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru

O teologii manželství