Vatikán. Mezinárodní teologická revue Communio otiskla esej Benedikta XVI. na téma židovsko-katolického dialogu. Emeritní papež se v ní zamýšlí nad dvěma citlivými aspekty vtahů mezi katolíky a židy, nad teorií substituce a tezí o nikdy nezrušené smlouvě.
V předmluvě, datované 26. října 2017, kardinál Kurt Koch uvádí, že text Benedikta XVI. obdržel k soukromé reflexi. Usoudil však, že jeho publikace je žádoucí, a proto přesvědčil emeritního papeže k jeho publikaci v revue, kterou Joseph Ratzinger kdysi spoluzakládal.
Benedikt XVI. ve své studii ukazuje, že idea nahrazení Izraele církví „nikdy neexistovala“. Židovství není jedním z mnoha náboženství, jeho role je specifická a jako taková musí být uznávana církví, píše emeritní papež. Jeho článek je ve skutečnosti studií k dokumentu publikovanému v roce 2015 Komisí Svatého stolce pro náboženské vztahy s židovstvím, který u příležitosti půl století od koncilní deklarace „Nostra Aetate“ vyzdvihoval zejména zrušení dvou zmíněných tezí.
Emeritní papež kriticky poukazuje na současný „standard“ židovsko-křesťanského dialogu a zdůrazňuje zvláštní status židovství, který církev musí respektovat. Vybízí nicméně zároveň k obezřetnému zacházení s tezí o „nikdy nezrušené smlouvě“ mezi Hospodinem a židovským národem. Tento výraz Jana Pavla II., který se stal samozřejmým horizontem interpretace židovství z křesťanské perspektivy, je sice principielně správný, avšak vyžaduje další upřesnění a rozlišování, dodává Benedikt XVI. Formulace o „nikdy nezrušené smlouvě“ byla bezpochyby velkou pomocí v první fázi nového dialogu mezi židy a křesťany, avšak není dlouhodobě postačující k výstižné a odpovídající charakteristice šíře této problematiky – uzavírá emeritní papež.
(job)