Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

4.7.2018 

Arcibiskup Ševčuk u papeže: Nařčení z uniatismu jsou neopodstatněná

Vatikán. U příležitosti 1030. výročí křtu Kyjevské Rusi požádal arcibiskup větší řeckokatolické církve na Ukrajině Svjatoslav Ševčuk o audienci u papeže Františka. Podle tiskové zprávy zveřejné jeho sekretariátem došlo k setkání včera dopoledne, tedy 3. července.

Papež František během rozhovoru poděkoval řekokatolické církvi na Ukrajině za dosvědčování křesťanské víry a zvláštního poslání Petrova nástupce sloužit jednotě křesťanů. Svatý otec rovněž uznal, že obviňování řeckokatolické církve na Ukrajině z uniatismu je neopodstatněné. Ocenil podíl tamních řeckokatolíků na rozvoji společnosti ve smyslu Sociálního učení církve, jejich nevměšování do politického procesu, a poznamenal, že pravý křesťanský patriotismus nesmí být zneužíván či manipulován se záměrem dosáhnout církevních či ideologických cílů. Papež František přivítal také skutečnost, že se ukrajinští řeckokatolíci distancují od nacionalismu a odsuzují projevy xenofobie a rasismu.

Zvláštní pozornost věnoval papež tématu polsko-ukrajinského smíření, zejména v letošním roce, kdy se připomíná jednak 100. výročí obnovení národní suverenity, ale také 75. výročí volyňského masakru, při němž ukrajinští nacisté vyvraždili 50 – 60 tisíc Poláků. Připomeňme, že mezi menšinami, které padly za oběť těchto etnických čistek, probíhajících od února 1943 do února následujícího roku, bylo také přes 400 volyňských Čechů. Papež František přivítal ideu o vypracování společného poselství latinské katolické církve a řeckokatolické ukrajinské církve v Polsku a na Ukrajině a vyhlášení sv. Jana Pavla II. za patrona ukrajinsko-polského smíření.

Papež podpořil také ideu zorganizovat v příštím roce v Římě setkání Východních katolických biskupů Evropy a ujistil arcibiskupa Ševčuka o své osobní účasti. Hlavním tématem setkání bude současné ekumenické poslání těchto církví v Evropě.

Arcibiskup Ševčuk během rozhovoru přiblížil papeži bolestné důsledky roztržek mezi pravoslavnými církvemi na Ukrajině. Jak konstatoval, dochází “k pohoršlivému zneužívání svátostí a zejména svátosti křtu, s cílem ponížit či upřít křesťanskou identitutu věřícím některých vyznání”. Zároveň ujistil papeže, že ukrajinští řeckokatolíci nijak nezasahují do jednání pravoslavných církví a Konstantinopolského patriarchátu, jež usiluje o nápravu roztržek v ukrajinském pravoslaví. “Oceňujeme úsilí o překonání roztržek v ukrajinské pravoslavné církvi podle starobylého principu salus animarum suprema lex est (spása duší je nejvyšším zákonem). Zároveň považujeme tyto procesy za vnitřní záležitost pravoslaví, nijak do nich nezasahujeme, ani nejsme zapojeni do jejich uskutečňování. Jsme přesvědčeni, že úkolem státu je zabezpečit podmínky ke svobodnému rozvoji všech církví v naší zemi; za nepřijatelné považujeme, aby jedna z církví byla považována za státní církev,” čteme v prohlášení vydaném sekretariátem arcibiskup Ševčuka. Text rovněž důrazně odmítá obivnění ukrajinských řeckokatolíků z uniatismu. “Je naprosto zřejmé, že největším aktem uniatismu ve 20. století byl lvovský pseudo-synod v roce 1946,” stojí v textu, který tak připomíná neblaze proslulý sněm, vynucený sovětskou vládou, na kterém byla – bez účasti biskupů, kteří jej nikdy neuznali - řeckokatolická církev na Ukrajině zrušena, její majetek zkonfiskován a věřící byli násilně připojeni k ruské pravoslavné církvi.



(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
18.7.20 Kardinál Krajewski na návštěvě Ukrajiny
14.5.20 Děti náhradních matek zablokované na Ukrajině
8.7.19 Arcibiskup Ševčuk: Papež si přeje rozkvět řeckokatolické církve
5.7.19 Summit ukrajinských řeckokatolíků ve Vatikánu
2.7.19 Arcibiskup Ševčuk: Není míru bez spravedlnosti



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti