Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

8.6.2018 

Zveřejněn přípravný dokument k panamazonské synodě

Vatikán. Pro církev je zcela zásadní „naslouchat domorodým národům a všem společenstvím, která žijí v Amazonii“. Z tohoto předpokladu vychází přípravný dokument zvláštní biskupské synody pro všeamazonský region, který dnes v tiskovém středisku Svatého stolce představil generální sekretář biskupské synody, kardinál Lorenzo Baldisseri.

 „V panamazonské oblasti věnuje církev prioritní pozornost původním národům, které, jak letos v lednu potvrdil papež František v Puertu Maldonadu, nikdy nebyly tolik ohroženy. Na druhém místě se bude klást důraz na téma životního prostředí, ekologie a péče o stvoření, náš společný domov. To vše ve světle církevního učení a života místní církve, která působí v daném regionu.“

předeslal italský kardinál. Přípavný dokument panamazonské synody se člení do tří částí podle metody, která se již osvědčila v přípravě na biskupskou synodu o rodině a kterou vystihuje trojice sloves: vidět, posoudit a jednat. V závěru jako obvykle obsahuje dotazník, se kterým budou pracovat místní církve. Analýza současné situace (v první části dokumentu) zohledňuje územní otázky, sociálně-kulturní různost, identitu domorodých národů, historicko-církevní paměť, požadavek spravedlnosti pro domorodé národy a jejich práva, stejně jako jejich spiritualitu a moudrost. Amazonský region se rozléhá na více než sedmi a půl milionech čtverečních kilometrů a zasahuje do devíti států, které zastupuje sedm biskupských konferencí. Žije zde 34 milionů obyvatel, z toho více než tři miliony tvoří původní domorodci, kteří se člení do 390 etnik, vysvětlil kardinál Baldisseri.

 „Přítomnost církve zde byla velice silná a významná již od počátků evangelizace, ačkoli se vyznačovala také stinnými stránkami. V současné době se působení církve zaměřilo na podporu utlačovaných a vyřazovaných národů. V tomto smyslu jsou závažné dokumenty latinskoamerického episkopátu z Medellínu (1968), Puebla (1979), Santa Dominga (1992) a Aparecidy (2007).“

Druhá část přípravného dokumentu všeamazonské synody se zabývá rozlišováním nových cest místní církve a hlásáním evangelia v jeho různých dimenzích – biblicko-teologické, sociální, ekologické, svátostné a církevně-misionářské. Tyto nové cesty, čteme v textu, by měly mít zásadní dopad na církevní úřady, liturgii a teologii v panamazonském regionu. A to počínaje teologií indiánských kmenů, na kterou se v minulém roce soustředilo v dokumentu citované, již čtvrté sympozium o teologii indios, organizované latinskoamerickými episkopáty (2017).

V posledních desetiletích, také díky význačnému podnětu vzešlému z dokumentu latinskoamerických episkopátů shromáždněných v Aparecidě, si amazonská církev uvědomila nutnost silnější účasti v tomto regionu, aby tak na základě evangelních hodnot mohla reagovat na jeho specifika. Církev si je vědoma nesmírného zeměpisného rozsahu, mnohdy obtížného přístupu, obrovské kulturní rozmanitosti a vlivu národních i mezinárodních zájmů, které v oblasti hledají rychlé ekonomické obohacení. Pokud má církev usilovat o mnohem širší přítomnost a vtělení v regionu, musí si nejprve stanovit hierarchii priorit v Amazonii. Jednou z priorit je upřesnit obsah, metody a postoje inkulturované pastorace, která by byla schopna reagovat na územní problémy. Další prioritou je navrhnout nové úřady a služby pro různé pastorační činitele, které by vyhovovaly úlohám a odpovědnosti jednotlivých komunit.“

V tomto směru, pokračoval kardinál Baldisseri, je nutné stanovit, jaký typ oficiálního církevního úřadu by mohl být udělen ženám, se zřetelem na to, že ženy zaujímají v amazonské církvi ústřední postavení. Jak dodal, je zároveň nezbytné podporovat domorodý klérus, docenit jeho hodnoty i kulturní identitu a kontextualizovat indiánskou teologii. Generální sekretář biskupské synody se při tiskové konferenci vyhnul odpovědi na novinářsky hojně diskutovanou možnost svěcení „osvědčených ženatých mužů“, takzvaných viri probati, kteří by v amazonském regionu nahradili chybějící duchovní. Zdůraznil, že přípravný dokument panamazonské synody hovoří o „nových církevních úřadech“, což je mnohem širší pojem, jehož konkrétní výklad přinese až biskupská synoda v říjnu příštího roku. Ve Vatikánu se jí zúčastní biskupové pastoračně činní v regionu a předsedové sedmi biskupských konferencí, jejichž území zasahuje do Amazonského pralesa. S misionáři, laiky a zástupci domorodých národů se počítá jako s pozorovateli.



(RaVat)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
28.10.19 Papež: Posynodální exhortaci vypracuji do konce roku
27.10.19 Papež: Uznání, že všichni potřebujeme spásu, je prvním krokem religiozity
26.10.19 Tradice je úschovna budoucnosti
26.10.19 Synoda: Nové stezky pro církev a pro integrální ekologii
26.10.19 CIC: Jáhenství je služba Božímu lidu, nikoli moc jednat in persona Christi



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti