VaticanNews.va

   23. 3. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.5503
Poslechem z webových stránek.3525
Četbou textů na webových stránkách.5539
Poslechem i četbou.3316


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Kardinál Sarah: Dnešní krize je krizí víry

Svatý otec nepřijal abdikaci lyonského arcibiskupa, kardinála Barbarina

Svatý stolec: Genderová ideologie znamená pro lidstvo krok zpět


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

5.6.2018 

Římská “Madonka”, dílo židovského sochaře podnícené dvěma papeži, slaví 65 let

Itálie. Psal se rok 1944, spojenci se v lednu vylodili v Anziu, Němci ustupují a Američané pochodují směrem na Řím, který je dosud v německých rukou. Panují obavy z rozhodující, čelné srážky obou vojsk, která by neušetřila hlavní město s veškerým jeho bohatstvím dějin, archeologie i víry. Papež Pius XII. v poutní svatyni Božské lásky vyzývá všechny Římany, aby se modlili k Panně Marii za odvrácení bratrovražedného masakru a svěřili se do její ochrany.

Mezi těmi, kdo reagovali na papežova slova, byli také přátelé a bývalí žáci nedávno zesnulého italského kněze Luigiho Orioneho (1872-1940), zakladatele mnoha charitativních děl, a to včetně budoucího papeže Pavla VI., tehdejšího substituta státního sekretariátu Svatého stolce. Osobní přítel dona Orioneho, mons. Giovanni Battista Montini, se tehdy zeptal mladých lidí z orionského díla: “Chcete se Panně Marii zavázat slibem pouze vy osobně, anebo chcete zapojit celé město?” Odpověď vyzněla jednohlasně ve prospěch všech římských obyvatel. Orionská mládež se tehdy rozběhla do ulic a na náměstí Věčného města a v krátké době se jí podařilo shromáždit milion sto tisíc podpisů. Montini jako blízký spolupracovník Pia XII. se ujal role prostředníka a předložil tento dlouhý seznam ve Vatikánu, kde zanedlouho obdržel volnou cestu k další iniciativě. V římském kostele sv. Ignáce pak 4. června roku 1944 nejstarší z římských prefektů (tedy představitelů územních celků hlavního města) pronesl slavnostní slib římských obyvatel Panně Marii. Věčné město bylo ušetřeno zkázy, protože německé vojsko vyklidilo své pozice v naprostém klidu, a jeho obyvatelé nezapomněli dodržet svůj závazek. V témže kostele o následující neděli (11.6.) papež Pius XII. veřejně poděkoval Matce Boží za záchranu:

“Naše Neposkvrněná Matka ještě jednou zachránila Řím před hrozícím vážným nebezpečím. (…) Byli jsme svědky takového pocitu bezpečí, který by nám měl naplnit duši laskavou vděčností vůči Bohu a jeho nejčistší Matce”.

Římané se před Pannou Marií zavázali k obrácení srdce, zbudování charitativního díla a vystavění viditelného znamení úcty. O splnění jedné části slibu se postarala právě kongregace orionistů, která založila dům pro opuštěné děti, jak válečné sirotky, tak mrzáky. Prostory k tomu poskytl státní sekretaritát Svatého stolce po přímé intervenci amerického generála Marka Clarka, který církev upozornil na stovky nezletilých toulajících se ulicemi Říma. Útulek vznikl na římském vrchu Monte Mario, který se mihl také v české historii, neboť se zde před svou císařskou korunovací utábořil Karel IV. A na témže pozemku byla necelých deset let po skončení války, 4. června 1953, vztyčena devítimetrová mariánská socha, kterou ovšem, navzdory úctyhodným rozměrům. Říman nenazve jinak než láskyplně “Madonka”. Také na zrodu tohoto “viditelného znamení mariánského kultu” se podíleli římští věřící sběrem užitečného materiálu. “Dejte mi měď a udělám vám krásnou sochu”, prohlásil totiž autor díla, židovský sochař Arrigo Minerbi (1881-1960), který objednávku přijal s nadšením. Mohl tak totiž vyjádřit vděk za záchranu před nacistickou razií v římském ghettu, kterou přežil díky úkrytu v různých katolických institucích. Ačkoli Minerbimu nebyly katolické sakrální motivy nijak vzdálené (v roce 1937 mu kardinál Ildefonso Schuster zadal tvorbu jedné z pěti broznových bran milánského dómu, dokončenou až po válce), později vyprávěl o tom, že zaváhal, když měl vytesat Mariinu tvář. Jaké by asi měla mít rysy? Na mysl mu tehdy přišlo lidové úsloví, podle něhož se “prvorození podobají matce”, a pokračoval v díle inspirován tváří z Turínského plátna. “Madonka” z vrchu Monte Mario, stvořená z mědi, železa a mosazi a pozlacená plátkovým zlatem, dodnes bdí nad Věčným městem a vztahuje nad ním ochrannou ruku, zatímco druhou paži vzpíná k nebi. Je krásná a září do dálky, aby ji všichni Římané mohli vidět a upamatovat se na svůj slib.

 

 (jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
19.3.19 Po 40 dnů bude možné zhlédnout restaurované Svaté schody na Lateránu
14.1.19 Půl druhého milionu euro z Fontány di Trevi
14.7.16 Věčné město trpí nedostatečným odvozem odpadků
26.3.13 Římský dopravní podnik vydal jízdenky s fotkou papeže Františka
11.7.11 Městská doprava přispěje na CharituHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež František k české a slovenské delegaci: strhávejte bariéry nedůvěry a předsudků

Češi a Slováci společně oslavili v Římě 1150. výročí smrti sv. Cyrila

Papež k mladým lidem: Protestovat nestačí, žádá se kreativita

Papež: Buďte hrdí na svou katolicitu

František: Voda není zboží, přístup k ní je právem

Papež kondoloval k lodnímu neštěstí v Iráku

Dva kněží zabití v Africe

Papež k italským pediatrům: Děti přitahoval Ježíšův klid a síla

Svatý stolec: Genderová ideologie znamená pro lidstvo krok zpět

Svatý otec v sídle papežské nadace Scholas Occurrentes

Maltská prezidentka ve Vatikánu

Papež: Boží láska nás osvobozuje

 Nově na webu
Svatý otec: O Otčenáši – Buď vůle tvá

Publicistika: O rovnosti před zákonem

Publicistika: Jean Guitton, Boží myslitel

Rozhovory: Děti kněží. Základním kritériem je dobro dětí

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv březen 19
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru

O teologii manželství