Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 11. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

6.5.2018 

Marx versus Marx

Milan Glaser

Účast předsedy Evropské komise Junckera na včerejších oslavách 200. výročí narození Karla Marxe v jeho rodišti Trevíru, kde odhalil jeho pětimetrovou sochu,  kterou darovala Čínská lidová republika, asi málokoho překvapí.

Jinak tomu však asi bude s názory předsedy biskupské konference našich západních sousedů, který nese stejné příjmení jako zmíněný německý filozof. Kardinál Reinhard Marx, jenž byl kdysi biskupem v Trevíru a je odborníkem na sociální nauku církve, napsal pojednání, které nazval s humorem sobě vlastním Kapitál. V rozhovoru pro německé deníky (Rheinische Post – 20.4.2018 a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung - 30.4.2018) vyjádřil názor, že analýzy trevírského filosofa historicky vzato přispěly ke zrodu sociální nauky církve, která by bez Karla Marxe asi nevznikla. Kardinál Reinhard Marx ovšem vzápětí s úsměvem dodal, že svého jmenovce rozhodně nemíní prohlásit za církevního otce.

Aniž by bylo zapotřebí vstupovat do polemiky s tímto vysokým církevním hodnostářem, nebude na škodu si připomenout, co učil i neučil Karl Marx. Neškodí také předeslat, že sociální nauka církve není pro věřícího jednou z mnoha libovolných nauk, nýbrž od víry neoddělitelnou koncepcí  etiky celé lidské společnosti.

Může být užitečné připomenout si spolu s pamětníky, že Karl Marx se do dějin zapsal jako tvůrce nové sociální ctnosti, kterou nazval třídní boj. Nepochodil by však ten, kdo by chtěl hledat  motivaci tohoto boje ve spravedlnosti. V jeho textech se totiž i samo slovo spravedlnost téměř nevyskytuje, a pokud ano, tak nikoli jako pojem či hodnota, jež by motivovaly jeho myslitelskou a spisovatelskou činnost. V této souvislosti mluví Karl Marx mnohem adresněji o svobodě a osvobození. Proto verbuje k třídnímu boji. Slov „člověk“ či „lidé“ přitom však nepoužívá, dovolává se proletářů. Podobně jako se dnes v kruzích sociálního inženýrství mluví o migrantech.

Dalším neméně sporným přínosem Karla Marxe je, že redukoval pojem chudoby pouze na materiální rovinu, zároveň ji připsal výlučně negativní konotaci a postavil do protikladu ke svobodě. Touto impozantní sociální dialektikou otevřel Marx dějinná stavidla všem lidským neřestem, které tak zapojil do třídního boje: závist, lakotu, zášť a zlost. Stal se průkopníkem sociální  spirituality materialismu a také prvním teoretikem genocidy, kterou v roce 1852 nazval novátorsky holokaust, čímž myslel fyzickou likvidaci „celých tříd či národů,“ které – podle jeho mínění – budou muset uvolnit cestu „novým životním podmínkám“.

Dnes se navíc stalo evidentním, že z Marxova díla neměli prospěch ani tak proletáři jako spíše právě oni  kapitalisté. Třídní boj může vést každý z více či méně skrývaného vzteku z toho, že není tak bohatý jako kapitalista. Avšak čím více se jím stává, tím méně má potřebu bojovat jinak než naoko, tedy planým řečněním, které lze zúročit nejlépe.

Nelze ani vyloučit, že právě takoví mají svůj „dobrý“ zájem na tom, aby se jejich řady příliš nerozšiřovaly. Nikoli náhodou postuluje Marx ve svých spisech centralizaci finanční moci. Jeden z bodů Komunistického manifestu mluví o „soustředění úvěru v rukou státu prostřednictvím národní banky se státním kapitálem a výhradním monopolem“. Toto je základ totality, a to bez ohledu na to, zda k tomuto soustředění peněžní moci dochází v rukou státu či soukromníků.

Marx zajisté není původcem veškerého zla, jakkoli jsou známy i jeho okultní zájmy. Byl první oběť omylů, které hlásal. Hrůzy, které následovaly a jeho dílem se inspirovaly, jistě nelze přičítat jenom jemu. Klíč k jejich pochopení je jinde.

Člověk, který byl stvořen, aby si podmanil zemi a vládnul tvorstvu, zhřešil, když pojal podezření proti Boží lásce, jež je příčinou existence jeho i celého světa. Tak se svět stal „tímto světem“, protože nad ním začal vládnout pokušitel člověka či přesněji otec lži, který je od počátku pouze vrahem. Moci se chopil ďábel, který, až vyčerpá všechnu svoji prohnanost a sílu, bude - ba dokonce už byl - poražen vtělením, životem, smrtí a vzkříšením Stvořitele a Pána, Ježíše Krista.

Lidské dějiny utvářené a nahlížené bez této víry jsou jen chaotickým bojem o moc. Otec lži však vládne pouze dočasně, jak to zjevuje Ježíš, který přišel, aby skrze Golgotu vládce tohoto světa vypudil (Jan 12,31). A to je jediný klíč k pochopení jeho dějin.



Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.1.21 O naději
20.12.20 Uchováme si lidskou tvář v době sociální nákazy?
13.12.20 Jesle a kříž, který se zachvěl
6.12.20 Církev a svět
1.11.20 Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv listopad 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti