VaticanNews.va

   24. 5. 2018

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.4384
Poslechem z webových stránek.2827
Četbou textů na webových stránkách.4678
Poslechem i četbou.2816


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Papež opět překvapil, shodují se budoucí kardinálové

Zveřejněn list připravující možnou rezignaci Pavla VI.

Papež: Na konzistoři 29. června bude jmenováno 14 nových kardinálů


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

4.5.2018 

Papež František k řeholníkům: Vyvarujte se duchovní eutanázie

Vatikán. Modlitba, chudoba a trpělivost jsou třemi pilíři zasvěceného života – řekl papež František účastníkům vatikánské konference o budoucnosti řeholních společenství. Papež poznamenal, že dnes je zapotřebí jasných kritérií, aby se neztratili v současné světě, protože se děje mnoho špatných věcí. Nesmí se však zapomínat, že v něm působí také Duch svatý, který je tvůrčí, probouzí nové formy zasvěceného života a zároveň je tím, kdo vytváří jednotu církve, dodal.

Papež František jednoznačně prohlásil, že navzdory veškerým zmatkům, s nimiž se dnes potýkáme, Duch svatý chce, aby tři hlavní pilíře zasvěceného života zachovaly svoji pevnost. Na prvním místě jmenoval modlitbu, neboť ta je návratem k prvnímu povolání a k Tomu, jenž povolává.

„Modlitba je v zasvěceném životě jako vzduch, který nám dovoluje dýchat, obnovovat jej. Bez tohoto vzduchu nemůžeme být dobrými zasvěcenými. Snad můžeme být dobrými lidmi, křesťany, katolíky, kteří pracují v mnoha církevních dílech, avšak zasvěcení je nezbytné neustále obnovovat v modlitbě, v setkávání s Pánem.“

Papež poukázal na příklad Matky Terezy z Kalkaty, která se angažovala v mnoha konkrétních dílech a problémech, ale nikdy se nevzdala dvou hodin modlitby před Nejsvětější svátostí.

Za druhý pilíř zasvěceného života označil Svatý otec chudobu. Připomněl, že zakladatel jezuitského řádu, sv. Ignác z Loyoly, ji nazýval matkou, neboť chudoba je plodná, a zároveň zdí, která chrání před zesvětštěním. „Ďábel si vždycky razí cestu přes peněženku,“ opakoval papež svůj oblíbený obrat.

„Jsou tři stupně, po nichž se klesá od řeholního zasvěcení k řeholnímu zesvětštění. Ano, také k řeholnímu –řeholní zesvětštění totiž existuje. Mnoho řeholníků a zasvěcených osob je lidmi světa. Jsou tedy tři stupně. Prvním jsou peníze, nedostává se chudoby. Druhým je marnivost, od extrémní povznesenosti, kdy se „nosím jako páv“, po malé marnivosti. Třetím pak je pýcha, nadřazenost. Odtud se berou všechny neřesti. Prvním stupněm však je přilnutí k bohatství, k penězům. Budeme-li bdít nad tím, další nepříjdou. A mluvím o přilnutí k bohaství, nejen k penězům!“

Papež František poukázal dále na potřebu trpělivosti, která je třetím pilířem řeholního života. Jde v ní jak o malá gesta vzájemné vstřícnosti a snášenlivosti, tak o skutečnou oběť. Je zapotřebí obrnit se trpělivostí také v situaci nedostatku povolání. Řády a provincie, které tuto trpělivost nemají, se dnes rozhodují pro duchovní eutanázii. Definitivně zavírají noviciáty, rozprodávají majetek a připravují se tak na dobrou smrt. Svatý otec vybídl k zachování víry starého Abraháma, kterému Pán Bůh navzdory pokročilému věku přislíbil početné potomstvo. Bůh od nás žádá trpělivost, naději a vykročení kupředu, řekl papež k 700 účastníků mezinárodního setkání členů institutů pro zasvěcený život, společností apoštolského života, sekulárních institutů, zasvěcených panen a nových církevních hnutí a komunit.

„Představujeme nejpočetnější skupinu uvnitř církve,“ poznamenal při včerejším zahájení jejich sympózia kardinál João Braz de Aviz, prefekt vatikánské kongregace, do jejíž kompetence spadají různé formy zasvěceného života. „Společně se snažíme vlévat Ježíšovo nové víno do nových měchů zasvěceného života, abychom zakoušeli radost z evangelia a pomáhali Pánu v jeho přinášení mnoha dalším lidem, s nimiž se setkáváme.“ Setkání probíhá na římském Antonianu pod heslem „zasvěcení skrze evangelijní rady“ (Consecratio et consecratio per evangelica consilia)



(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2018 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Svatý otec začal nový cyklus katechezí o svátosti biřmování

Papež: Obránci života jsou dnes považováni za Marťany

Mezi novými kardinály tvůrce haiku a „muž s bílým vousem“

Arcib. Auza: Beztrestnost zločinů proti humanitárnímu právu musí skončit

Papež přijme zneužívané kněze

IOR investuje v souladu s katolickou etikou

Nikaragujští biskupové terčem diskreditační kampaně a výhružek

Svatý otec předložil italským biskupům k reflexi tři svoje starosti

Kardinál Sarah k mladým v Chartres: Buďte světci, kteří obrátí Evropu

Plnomocné odpustky pro účastníky Světového setkání rodin

V roce 1952 jednal SSSR se Svatým stolcem o navázání diplomatických vztahů

Idea ochrany nevinného života je zapsána v lidské přirozenosti

 Nově na webu
Svatý otec: Biřmování – křesťanské svědectví

Publicistika: O zdrojích nevraživosti

Publicistika: Není-li Bůh, lidská práva se hroutí

Rozhovory: František demýtizuje papežství

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv květen 18
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Starší zprávy >

Náš tip

Božím lidem je třeba se stát

Gaudete et exsultate

Bůh nebrání pravdu na úkor lásky, ani lásku na úkor pravdy či rovnováhu na úkor obojího