VaticanNews.va

   15. 10. 2018

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.4956
Poslechem z webových stránek.3172
Četbou textů na webových stránkách.5030
Poslechem i četbou.3088


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Papež varoval před „zdvořilými“ démony, kteří přinášejí zesvětštění

O přikázáních - Nezabiješ

Františkovy pochybnosti o „sestře smrti“


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

4.5.2018 

Papež František k řeholníkům: Vyvarujte se duchovní eutanázie

Vatikán. Modlitba, chudoba a trpělivost jsou třemi pilíři zasvěceného života – řekl papež František účastníkům vatikánské konference o budoucnosti řeholních společenství. Papež poznamenal, že dnes je zapotřebí jasných kritérií, aby se neztratili v současné světě, protože se děje mnoho špatných věcí. Nesmí se však zapomínat, že v něm působí také Duch svatý, který je tvůrčí, probouzí nové formy zasvěceného života a zároveň je tím, kdo vytváří jednotu církve, dodal.

Papež František jednoznačně prohlásil, že navzdory veškerým zmatkům, s nimiž se dnes potýkáme, Duch svatý chce, aby tři hlavní pilíře zasvěceného života zachovaly svoji pevnost. Na prvním místě jmenoval modlitbu, neboť ta je návratem k prvnímu povolání a k Tomu, jenž povolává.

„Modlitba je v zasvěceném životě jako vzduch, který nám dovoluje dýchat, obnovovat jej. Bez tohoto vzduchu nemůžeme být dobrými zasvěcenými. Snad můžeme být dobrými lidmi, křesťany, katolíky, kteří pracují v mnoha církevních dílech, avšak zasvěcení je nezbytné neustále obnovovat v modlitbě, v setkávání s Pánem.“

Papež poukázal na příklad Matky Terezy z Kalkaty, která se angažovala v mnoha konkrétních dílech a problémech, ale nikdy se nevzdala dvou hodin modlitby před Nejsvětější svátostí.

Za druhý pilíř zasvěceného života označil Svatý otec chudobu. Připomněl, že zakladatel jezuitského řádu, sv. Ignác z Loyoly, ji nazýval matkou, neboť chudoba je plodná, a zároveň zdí, která chrání před zesvětštěním. „Ďábel si vždycky razí cestu přes peněženku,“ opakoval papež svůj oblíbený obrat.

„Jsou tři stupně, po nichž se klesá od řeholního zasvěcení k řeholnímu zesvětštění. Ano, také k řeholnímu –řeholní zesvětštění totiž existuje. Mnoho řeholníků a zasvěcených osob je lidmi světa. Jsou tedy tři stupně. Prvním jsou peníze, nedostává se chudoby. Druhým je marnivost, od extrémní povznesenosti, kdy se „nosím jako páv“, po malé marnivosti. Třetím pak je pýcha, nadřazenost. Odtud se berou všechny neřesti. Prvním stupněm však je přilnutí k bohatství, k penězům. Budeme-li bdít nad tím, další nepříjdou. A mluvím o přilnutí k bohaství, nejen k penězům!“

Papež František poukázal dále na potřebu trpělivosti, která je třetím pilířem řeholního života. Jde v ní jak o malá gesta vzájemné vstřícnosti a snášenlivosti, tak o skutečnou oběť. Je zapotřebí obrnit se trpělivostí také v situaci nedostatku povolání. Řády a provincie, které tuto trpělivost nemají, se dnes rozhodují pro duchovní eutanázii. Definitivně zavírají noviciáty, rozprodávají majetek a připravují se tak na dobrou smrt. Svatý otec vybídl k zachování víry starého Abraháma, kterému Pán Bůh navzdory pokročilému věku přislíbil početné potomstvo. Bůh od nás žádá trpělivost, naději a vykročení kupředu, řekl papež k 700 účastníků mezinárodního setkání členů institutů pro zasvěcený život, společností apoštolského života, sekulárních institutů, zasvěcených panen a nových církevních hnutí a komunit.

„Představujeme nejpočetnější skupinu uvnitř církve,“ poznamenal při včerejším zahájení jejich sympózia kardinál João Braz de Aviz, prefekt vatikánské kongregace, do jejíž kompetence spadají různé formy zasvěceného života. „Společně se snažíme vlévat Ježíšovo nové víno do nových měchů zasvěceného života, abychom zakoušeli radost z evangelia a pomáhali Pánu v jeho přinášení mnoha dalším lidem, s nimiž se setkáváme.“ Setkání probíhá na římském Antonianu pod heslem „zasvěcení skrze evangelijní rady“ (Consecratio et consecratio per evangelica consilia)(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2018 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Každý katolík má být mučedník, protože mučednictví znamená svědectví

Petrův nástupce přijal polského prezidenta

František navštívil Benedikta XVI.

Nesmíme se poddat démonům války, vzkazuje papež na mezináboženské setkání

Papežské videoposelství k říjnovému úmyslu Apoštolátu modlitby

Papež přijal synodního auditora: „Doufáme, že tě jednou uvidíme v Iráku!“

Neteř svatého arcibiskupa Romera: Vždycky jde o pravdu

Polský prezident po setkání s papežem: V Evropě je zapotřebí vzájemné úcty

Papež: Ježíš nás zve, abychom se vrátili k pramenům radosti

Svatý otec k mládeži Madagaskaru: Církev je velká rodina, v níž máte stálou oporu a útěchu

Prezident Chile na audienci u papeže

Ruffini: Doba nám namlouvá, že máme jedinou alternativu: negovat sebe anebo druhé

 Nově na webu
Svatý otec: Ježíš je radikální. Dává všechno a žádá všechno.

Publicistika: Proč modlitba ke svatému archanděli Michaelovi?

Publicistika: Maria, málomluvná Matka

Rozhovory: V případech pedofilie jsem nikdy neudělil milost,

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv říjen 18
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

O teologii manželství

Božím lidem je třeba se stát

Bůh nebrání pravdu na úkor lásky, ani lásku na úkor pravdy či rovnováhu na úkor obojího