Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 6. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

1.5.2018 

Blahořečen mučedník komunismu P. János Brenner

Maďarsko. Ve městě Szombathely při západní maďarské hranici, česky nazývaném také Kamenec, dnes proběhla beatifikace kněze Jánose Brennera, zavražděného na objednávku komunistického režimu v jeho 26 letech. Úcta k mladému mučedníku, přezdívanému „maďarský Tarsicius“, nikdy nezanikla a nyní vyvrcholila v jeho blahořečení, kterému z pověření papeže Františka předsedal kardinál Angelo Amato.

János Brenner se narodil v Szombathely 27. prosince 1931. V roce 1948 vstoupil do noviciátu v cistericiáckém klášteře v Zircu. Vzhledem ke zrušení řeholních řádů komunistickým režimem dokončil studia v diecézním semináři ve svém rodném městě. Na kněze byl vysvěcen v roce 1955. Za úkol dostal především výuku náboženství pro děti a mládež. Právě tam narazil na nevoli režimu, který se snažil všemožně zabránit katolické výchově nové generace. Jeho kněžská služba netrvala ani dva roky, když komunisté rozhodli o jeho odstranění. Hovoří kardinál Angelo Amato, prefekt Kongregace pro svatořečení:

V noci 14. prosince 1957 zavolal P. Jánosovi mladík, který byl dříve jeho ministrantem, aby přinesl svátost pomázaní nemocných jeho umírajícímu strýci. Mladý kaplan se ihned vydal na cestu s eucharistií v pouzdru zavěšeném na krku. Byla to však léčka. Jeho tělo nalezené ráno druhého dne na okraji vesnice Zsida neslo známky po třiceti ranách dýkou. Levou ruku měl přitisknutou na hrudi, aby chránil eucharistii, stejně jako raněkřesťanský mučedník Tarsicius. Jeho vrazi nebyli nikdy identifikováni a odsouzeni.

Padesátá léta minulého století sledovala v Maďarsku podobný scénář jako v našich zemích. Na konci roku 1948 byl uvězněn a posléze odsouzen na doživotní vězení kardinál József Mindzenty. V létě roku 1950 režim deportoval z klášterů 2,5 tisíce řeholníků a zavřel budapešťskou teologickou fakultu. Stejně jako v našich zemí vzniklo i v Maďarsku hnutí mírových kněží, s cílem rozvracet církev zevnitř. V roce 1956 vypukla maďarská revoluce, která za sebou nechala 10 000 mrtvých. Více než  1500 diecézních kněží a seminaristů a téměř 500 řeholníků bylo uvězněno a nespravedlivě odsouzeno k smrti. Někteří z nich byli již blahořečeni, jako pomocný biskup z Ostřihomi Zoltán Meszlényi (1892-1956), který zemřel v komunistickém koncentračním táboře, a salesián István Sándor (1914 – 1953), odsouzený k smrti ve vykonstruovaném procesu. Co bylo bezprostředním důvodem k likvidaci otce Jánose Brennera?

„Navzdory zákazu ze strany režimu P. János vedl mladé lidi k dobrému životu podle evangelia, učil je ctít bližního, pomáhat potřebným, šířit svornost ve společnosti a harmonii v rodinách. Všichni ho měli rádi, dospělí i děti, pro jeho průzračný pohled a bodré vystupování. To všechno popouzelo vládnoucí stranu, která si nárokovala monopol ve své ateistické a protikřesťanské výchově.“

Říká pro Vatikánský rozhlas kardinál Angelo Amato k dnešní beatifikaci maďarského mučedníka komunismu, P. Jánose Brennera.(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.5.19 Maďarská prorodinná politika přináší plody
1.2.19 Kardinál Zenari: Počet křesťanů v Sýrii se snížil na dvě procenta populace
29.11.16 Maďarsko hledá spojence na obranu pronásledovaných křesťanů
14.11.16 Maďarský ministr zahraničí hovořil ve Vatikánu o migraci do EU
7.9.16 Maďarsko vytvořilo úřad pro pronásledované křesťanyHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červen 22
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti