Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   16. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

13.4.2018 

Svět provolává svobodu, ale pak ještě více otročí, kázal dnes papež František

Vatikán. Liturgie nám předkládá tři vzory svobody – nakolik jsme ale schopni klidně uvažovat a dopřávat v životě prostor Bohu, jako to činil Gamaliel? Jsme s to následovat Ježíše s radostí, a to také v utrpení jako Petr a Jan? Jsme oproštěni od vášní, ambicí, módy? Anebo jsme jako svět, který je poněkud schizofrenní – provolává totiž svobodu, ale pak ještě více otročí? Tyto otázky kladl papež František v kapli Domu sv. Marty, když komentoval dnešní první čtení ze Skutků apoštolů (5,34-42) a Janovo evangelium o rozmožení chlebů (6,1-15).

Svoboda, o níž mluvíme ve velikonoční době, je svoboda dětí, kterou nám Ježíš navrátil svým dílem spásy. První svobodný člověk, který dnes vstupuje na scénu, je farizeus Gamaliel, učitel Zákona, který přesvědčí veleradu o tom, aby propustila z vězení apoštoly Petra a Jana. Gamaliel, vysvětlil papež, je svobodný člověk, který zachovává rozvahu a přivádí druhé k rozumu. Přesvědčí je, že čas už vykoná své:

„Svobodný člověk se nebojí času – dává průchod Bohu. Dopřává mu prostor, aby Bůh v čase působil. Svobodný člověk je trpělivý. Tento muž byl žid, nebyl to křesťan a nepoznal Ježíše Spasitele, přesto však byl svobodný. Přemýšlí, předkládá svůj názor druhým a dochází přijetí. Svoboda není netrpělivá.“

Také Pilát dobře a chladnokrevně přemýšlel, pokračoval František, a všiml si Ježíšovy neviny. Nebyl ale schopen problém vyřešit, protože nebyl svobodný. Příliš trval na kariérním postupu, chyběla mu odvaha, protože otročil kariéře, ambicím a úspěchu.

Druhým příkladem svobody jsou apoštolové Petr a Jan, kteří vyléčili ochrnulého a ocitli se kvůli tomu před veleradou. Ta je nakonec osvobodila, ale navzdory nevině je přikázala zbičovat. Byli nespravedlivě potrestáni, připomenul papež, přesto ale odcházeli „s radostí, protože směli trpět příkoří pro  Ježíšovo jméno“. V tomto spočívá radost z Ježíšova následování – tedy ve zcela jiné svobodě, která je větší, širší a křesťanštější, podotkl římský biskup. Petr se mohl vydat za soudci velerady, odvolat se, žádat odškodné, ale stejně jako Jan byl naopak radostný, že mohl trpět pro Ježíše. Možná si vzpomenuli na Pánova slova: Blahoslavení jste, když vás budou kvůli mně tupit a pronásledovat“. Ve svém utrpění byli svobodní, vysvětloval dále papež, a to je křesťanský postoj: „Pane, tys mi hodně daroval a hodně jsi pro mne vytrpěl. Co pro tebe mohu udělat? Vezmi si, Pane, můj život, mysl i srdce, to všechno je tvé“.

„Taková je svoboda člověka zamilovaného do Krista, jehož zamilovanost Duch svatý zpečetil vírou v Ježíše Krista. Toto jsi pro mne učinil ty, toto ti zase odevzdávám já. Také dnes je mnoho vězněných a mučených křesťanů, kteří v této svobodě vyznávají Ježíše Krista.“

Třetím vzorem svobody je sám Ježíš, který v dnešním evangeliu zázračně rozmnožil chleby. Lidé jásají a Ježíš chápe, že „chtějí přijít a zmocnit se ho, aby ho prohlásili za krále“. Proto se znovu zcela sám odebírá na horu. „Odpoutal se od triumfalismu a nedal se jím oklamat“, komentoval papež, „byl svobodný“. Stejně jako v poušti, kde odvrací ďáblova pokušení, protože byl svobodný a v této svobodě plnil Otcovu vůli. Nakonec skončí na kříži, kde plnil Otcovu vůli, aby uzdravil naše synovství, uzavřel František.

„Přemýšlejme dnes o své svobodě. Tři příklady – Gamaliel, Petr a Jan, Ježíš. Je má svoboda křesťanská? Jsem svobodný? Anebo otročím svým vášním, ambicím, bohatství, módě a mnohému dalšímu? Vypadá to jako vtip, ale kolik lidí se podřizuje módě. Přemýšlejme o své svobodě v tomto poněkud schizofrenickém světě, který hlasitě provolává svobodu, ale stále více se dává ovládat. Pomysleme na svobodu, kterou nám dává Bůh v Ježíši.“

zakončil papež František ranní kázání v Domě svaté Marty.



Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zad



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti