VaticanNews.va

   20. 2. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.5417
Poslechem z webových stránek.3466
Četbou textů na webových stránkách.5413
Poslechem i četbou.3254


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Vatikán vyzývá kněze k plnění rodičovských povinností

Svatý stolec zbavil duchovenského stavu bývalého kardinála McCarricka

Úděsná norma a zrušení výhrady svědomí


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

6.4.2018 

Papež František o svatosti: Není světce bez minulosti, ani hříšníka bez budoucnosti

V pondělí 9. dubna Svatý stolec představí novou apoštolskou exhortaci Gaudete et Exsultate (Radujte se a jásejte), kterou papež František věnuje povolání ke svatosti v dnešním světě. Jaké rysy svatosti vyzdvihuje papež Bergoglio?

Svatost je pro každého, nikoli pro superhrdiny
Církev potřebuje světce, nikoli superhrdiny – zdůrazňuje už od prvních okamžiků  po zvolení na Petrův stolec papež František. Už na jedné z generálních audiencí v prvním roce pontifikátu (2. října 2013) mluvil o tom, že církev “nabízí každému možnost kráčet cestou svatosti, která je cestou křesťana” směřující k setkání s Ježíšem. Církev “neodmítá hříšníky”, nýbrž je přijímá a zve k tomu, aby se nechali “nakazit Boží svatostí”. Na konci katecheze papež cituje francouzského spisovatele Léona Bloye, který v posledních letech svého života prohlásil: v životě je jen jediný skutečný smutek – že nejsme svatí.

Boží přátelé
Na svátek Všech svatých v roce 2013 mluvil František o světcích jako “Božích přátelích”, kteří “zažiili hluboké společenství s Bohem”.  Načrtl také hlavní charakteristiky světce: není to nadčlověk, ani se nenarodil bez chyb. Světci, zdůrazňuje papež, “jsou jako my, jako každý z nás”, prožili “normální život”, ale “poznali Boží lásku” a “následovali ji celým srdcem, bezpodmínečně a bez pokrytectví”. Jak tedy rozpoznat svatost? “Světci – odpovídá papež – jsou muži a ženy, kteří mají v srdci radost a přenášejí ji na druhé”. Radost je tedy tím, v čem vynikají, narozdíl od “pohřebního výrazu” některých křesťanů, kteří nežijí dobře svou víru.

Nikdo není vyloučen z povolání ke svatosti
Dalším rozpoznávacím znakem světců je pokora. Co to znamená, přiblížil František ji při jednom z ranních kázání (9. května 2014) na osobnosti sv. Jana Pavla II. Jak poznamenal tento “velký Boží atlet” prožil na konci svých dní naprostou ochromenost nemocí, byl “ponížen jako Ježíš”. Svědectví Karola Wojtyly, pokračoval papež, ukazuje další pravidlo svatosti “umenšovat se, aby Pán mohl růst”. Právě k tomu má sloužit “naše ponížení”. Světec tedy nemá k ničemu tak daleko jako k obrazu “superhrdiny”. “Rozdíl mezi hrdiny a světci – vysvětluje dále v homiliii – je svědectví, následování Ježíše Krista”. Jde o to “kráčet Ježíšovou cestou”.

Mylné představy o svatosti vyvracel papež při generální audienci 19. listopadu 2014. Mluvil tehdy o všeobecném povolání ke svatosti, které je společné všem pokřtěným. “Je to dar, který je nabízen všem, nikdo není vyloučen, a tudíž je charakteristickým znakem každého křesťana”. Není k tomu zapotřebí být biskupem, knězem nebo řeholníkem, dodal papež, ke svatosti jsme povolání všichni.

Hříchy mají i světci, avšak umí jich litovat a prosit o odpuštění.
Papež František varuje před představou světce jako “ze svatého obrázku”. Jde o něco daleko hlubšího, o cestu složenou z mnoha gest a malých kroků uskutečňovaných tam, kde žijeme. “Každý životní stav vede ke svatosti” – zdůrazňuje papež. O rok později, v listopadu roku 2015 na hlavním římském hřbitově (Campo Verano) Petrův nástupce mluvil o cestě k pravé blaženosti, tedy ke svatosti. Všímá si toho, že svatí dou Ježíšovou cestou, totiž jsou mírní a trpěliví.

V kázáních od sv. Marty se mnohokrát ozývá téma zvláštního napětí mezi hříchem a svatostí. Papež ukazuje – například na králi Davidovi (19. 1. 2016), že v životech světcé nechybí pokušení a hříchy. Právě o tomto izralském králi platí, že byl hříšníkem a svatým. “Byl dokonce vrahem”, ale nakonec uznal svůj hřích a prosil o odpuštění. Je to příběh, uzavřel papež, který ukazuje, že “není světce bez minulosti, avšak ani hříšníka bez budoucnosti”.

Svatost “nelze koupit ani prodat”, je to dar a cesta – řekl papež v další ze svých ranních homilií (24, května 2016). “Svatost znamená kráčet v Boží přítomnosti”, je to cesta, kterou “nikdo jiný nemůže podniknout mým jménem”. “Je to cesta, k níž je zapotřebí odvahy, naděje a připravenosti přijmout tuto milost”.

Motu proprio o oběti vlastního života
Papež František předsedal 15 kanonizačním obřadům, svatořečil Matku Terezu z Kalkaty, Jana Pavla II. A Jana XXIII.  Významným aktem v této jedinečné oblasti života církve, která ji propojuje se společenstvím svatých, je papežské Motu proprio nazvané Maiorem hac dilectionem, zveřejněné v červenci minulého roku. František v něm otevírá cestu k beatifikaci těm, kdo vedeni láskou heroicky nabídli svůj život za blížní. Neboť – jak čteme v Janově evangeliu, jimž se titul dokumentu inspiruje – “Nikdo nemá větší lásku než ten, kdo položí život za své přátele” (Jan 15,13).(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
9.4.18 Papež v nové apoštolské exhortaci: Bůh nemá strach
5.4.18 V pondělí nová papežská exhortaceHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Kritika církve bez lásky je ďáblovým dílem

Papež dostal nejdelší Bibli na světě

Arcibiskup Scicluna: Radím ke zdravému realismu

Bůh není abstraktum z čistých idejí; má Srdce

Papež sňal kanonický trest z otce Ernesta Cardenala

Nadace Jana Pavla II. pro Sahel jedná v Dakaru

Vatikán vyzývá kněze k plnění rodičovských povinností

Vražda kněze v Kolumbii

Francouzská církev rázně odsoudila projevy antisemitismu

Setkání delegací Jižní a Severní Koreje

O nepříjemných otázkách a vyhýbavých odpovědích

Tisková konference představila setkání o ochraně nezletilých

 Nově na webu
Svatý otec: Zbořit světské idoly a otevřít se živému a pravému Bohu

Publicistika: Ochrana nezletilých. Před čím?

Publicistika: Ochrana nezletilých v církvi: Nejsme v bodě nula

Rozhovory: Obviňují mne, že se nechávám používat od muslimů, ale i od novinářů

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv únor 19
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   

Starší zprávy >

Náš tip

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru

O teologii manželství