Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

25.3.2018 

Petrův nástupce k mládeži: Rozhodněte se dříve, než začne křičet kamení

Vatikán. Tuto neděli, kterou začíná Svatý týden, si církev zvláštní liturgií připomíná událost slavnostního vjezdu Ježíše Krista do předvelikonočního Jeruzaléma. Tamější děti a mládež Mu tehdy provolávali slávu, z čehož se před 35 lety inspiroval Petrův nástupce, když na tento kalendářně pohyblivý svátek ustanovil pro všechny diecéze na celém světě takzvaný Světový den mládeže.

V Římě sloužil liturgii Květné neděle zdejší biskup na Svatopetrském náměstí za účasti přibližně 30 tisíc lidí, ke kterým během dopoledne přibývali další. Památka vjezdu do Jeruzaléma začala před obeliskem uprostřed náměstí v 10 h čtením příslušného evangelia (Mk 11,1-11) a procesí s palmovými a olivovými ratolestmi k nádvoří před vatikánskou bazilikou, kde pokračovala bohoslužba slova. Po zpěvu Pašijí z Markova evangelia (14,1-15,47) následovala homilie, v níž Petrův nástupce komentoval evangelium, popisující Ježíšův vjezd do Jeruzaléma. Svoji pozornost zaměřil na jásot, kterým byl Ježíš vítán. Mimo jiné papež řekl:

Toto radostné provolávání slávy je nepohodlné a stává se nesmyslné a skandální pro ty, kteří se domnívají, že jsou spravedliví a „věrní“ Zákonu a rituálním předpisům (srov. Romano Guardini, Pán). Tato radost je nesnesitelná pro ty, kdo se brání soucitu tváří v tvář bolesti, utrpení a bídě. Mnozí si si říkají: »Jaká nevychovanost!«. Radost je netolerovatelná pro ty, kdo ztratili paměť a zapomněli na množství obdržených příležitostí. Radost a slavení Božího milosrdenství těžko chápe ten, kdo se snaží ospravedlňovat a zařizovat sám. Těžko sdílejí tuto radost ti, kdo spoléhají pouze na svoje síly a pokládají se za nadřazené vůči druhým! (Evangelii gaudium, 94).

Tak vzniká křik toho, komu se nechvěje hlas, když povykuje: „Ukřižuj ho!“. To není spontánní křik, nýbrž nafoukaný, vykonstruovaný, opovrhující a pomlouvačný křik, vyvolávající falešná svědectví. Je to křik, který vzniká v přechodu od skutečnosti ke zprávě. Je to hlas toho, kdo manipuluje realitou, vytváří určitou její verzi ke svému prospěchu a nečiní mu problém obelhat druhé, aby dosáhl svého. To to [falešná] zpráva. Křik toho, kdo se bez skrupulí domáhá prostředků k posílení sebe sama a umlčuje neladící hlasy. Je to křik, který vzniká „maskováním“ a vykreslováním reality tak, aby znetvořila Ježíšovu tvář, a dělá z Něho zločince. Je to hlas toho, kdo chce bránit vlastní pozici diskreditací toho, kdo se nemůže bránit. Je to volání vyrobené intrikami soběstačnosti, domýšlivosti a pýchy, která bez problémů pokřikuje: »Ukřižuj ho, ukřižuj ho!«“

PLNÉ ZNĚNÍ papežovy HOMILIE je ZDE

Po eucharistické bohoslužbě a svatém přijímání; v časti mše - lidově označované - ohlášky se papež osobně pozdravil s několika vylosovanými zástupci přibližně tříset mladých lidí z pěti kontinentů, kteří celý předcházející týden trávili v jedné římské církevní koleji společnou diskusí se členy generálního sekretariátu biskupské synody v rámci přípravy na její podzimní zasedání, jež bude věnováno právě mládeži, víře a rozlišování povolání. Jeden mladík papeže krátce oslovil a předal mu text, který vypracovali mladí účastníci zmíněného týdenního setkání a který nastiňuje  jejich představy a touhy, mající pomoci biskupům na jejich říjnovém zasedání.

Svatý otče, Vy i celá církev, si můžet být jisti naší modlitbou. Děkuji mnohokrát!

Končil svoji krátkou zdravici.



Následoval osobní pozdrav s dvanácti mladými. Většina z nich si „potřebovala“ udělat selfie, tedy vyfotit se s papežem na svůj mobil, a co nejrychleji odeslat svým blízkým. Papež František se nad tím - podobně jako asi každý jiný kněz - nepohoršil a ještě před tím než uvedl společnou recitaci mariánské modlitby Anděl Páně, poznamenal přibližně k 50 tisícům lidí, kteří se postupně během bohoslužby na Svatopetrském náměstí sešli:

Viděli jste? Dnes si nelze představit mladého, který si nepořídí selfie... Pořídili a byli hodní.

Ještě než skončíme tuto bohoslužbu, chtěl bych pozdravit Římany a všechny, kdo přišli, zejména mladé z různých částí světa, také oněch asi 15 tisíc mladých, kteří byli spojeni prostřednictvím internetu. Vzpomínám na svoji nedávnou návštěvu Peru a srdečně zdravím peruánskou komunitu v Itálii.
Dnešní Světový den mládeže probíhající na diecézní úrovni, je důležitou etapou přípravy na biskupskou synodu o mládeži, víře a rozlišování, jež se bude konat letos v říjnu, jakož i přípravy na Světové setkání mládeže, které se uskuteční v lednu příštího roku v Panamě. Kéž nás na této cestě provází příklad a přímluva nazaretské dívky Marie, kterou si Bůh vyvolil za Matku Svého Syna. Ona ať provází a vede nové generace na jejich cestě víry a bratrství. 
Maria kéž všem pomáhá dobře prožít Svatý týden. Od ní se učíme vnitřnímu ztišení, pohledu srdce a  milující víře k následování Ježíše na křížově cestě, jež vede k radostnému světlu Zmrtvýchvstání.

Po poděkování Svatého otce kardinálu Baldisserimu, mons. Fabenemu a celému generálnímu sekretariátu biskupské synody následovala společná recitace mariánské modlitby Anděl Páně.

Závěrečné požehnání pak liturgii Květné neděle na Svatopetrském náměstí zakončilo.



(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
8.4.18 Papež: Nemějme strach ze slova „zamilovat se“ ve vztahu k Pánu
1.4.18 Slavnost Zmrtvýchvstání Páně s Petrovým nástupcem
31.3.18 Papež: Potřebujeme zpochybnit svoje krátkozraké horizonty
30.3.18 Zachraňte lidskou lásku
29.3.18 Papež: Nepodlehnout falešným idolům abstraktních pravd



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti