Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Angelus 

18.3.2018 

Kristův extrémní čin - ukřižování a vzkříšení – je užitečný

Promluva papeže Františka před Angelus 18. března, nám. sv. Petra

Česká sekce RV

Drazí bratři a sestry, dobrý den!
Dnešní evangelium (srov. Jan 12-20-33) podává jednu epizodu z posledních dnů Ježíšova života. Došlo k ní v Jeruzalémě, kam přišel na svátek židovské Paschy. Na tuto sváteční bohoslužbu přišlo také několik Řeků. Byli vedeni náboženským cítěním, přitahovala je víra židovského lidu a poněvadž slyšeli vyprávět o tomto velkém prorokovi, přišli k Filipovi, jednomu z dvanácti apoštolů a prosili jej: „Rádi bychom viděli Ježíše“ (v.21). Jan klade důraz na tu větu, která stojí na slovu vidět, jež v evangelistově terminologii znamená dohlédnout za zdání a pochopit tajemství dotyčného. Sloveso použité Janem – vidět – znamená dosáhnout k srdci, dosáhnout zrakem, porozuměním do nitra dotyčné osoby, dovnitř osoby.

Ježíšova reakce je překvapivá. Neodpovídá přitakáním či odepřením, ale říká: „Přišla hodina, kdy Syn člověka bude oslaven“ (v.23). Tato slova, která prosbu Řeků na první pohled ignorují, ve skutečnosti podávají pravou odpověď, protože, kdo chce poznat Ježíše, musí pohlédnout dovnitř kříže, kde se zjevuje Jeho sláva. Pohlédnout dovnitř kříže. Dnešní evangelium nás vybízí, abychom svůj pohled obrátili ke krucifixu, což není dekorativní ozdoba či přívěšek k oděvu – nezřídka zneužívaný – nýbrž náboženský znak určený k rozjímání a porozumění. Znázornění ukřižovaného Ježíše odhaluje tajemství smrti Syna jakožto nejvznešenějšího úkonu lásky, zdroje života a spásy pro lidstvo všech dob. V jeho ranách jsme všichni uzdraveni.

Mohu přemýšlet o tom, jak se já dívám na kříž. Jako na umělecké dílo, abych viděl, zda je hezký či nikoli? Anebo hledím dovnitř, skrze Ježíšovy rány až k Jeho srdci? Dívám se na tajemství Boha, který byl ztrýzněn až k smrti jako nějaký otrok či zločinec? Nezapomeňte na to: hledět na ukřižovaného, ale hledět dovnitř. Existuje krásná pobožnost modlit se Otčenáš u každé z pěti ran, a když se tento Otčenáš modlíme, snažíme se skrze rány vstoupit do Ježíšova nitra, dovnitř, až k Jeho srdci. Tam se naučíme velké moudrosti Kristova tajemství, velké moudrosti kříže.

K vysvětlení významu své smrti a vzkříšení používá Ježíš podobenství a říká: „Jestliže pšeničné zrno nepadne do země a neodumře, zůstane samo; odumře-li však, přinese hojný užitek“ (v.24). Chce vysvětlit, že jeho extrémní čin – tedy ukřižování, smrt a vzkříšení – je užitečný skutek. Jeho rány nás uzdravují, jsou užitečné pro mnohé. Přirovnává se tak k pšeničnému zrnu, které svým zánikem v zemi zrodí nový život. Vtělením sestoupil Ježíš na zem, ale to nestačí. Musí rovněž  zemřít, aby vysvobodil lidi z otroctví hříchu a daroval jim nový život smířený v lásce. Řekl jsem „aby vysvobodil lidi“, ale [to znamená] aby vysvobodil mě, tebe, nás všechny, každého z nás. On tuto cenu zaplatil. To je Kristovo tajemství. Přistup k Jeho ranám, vstup a rozjímej, uzři Ježíše, ale zevnitř.

A tento dynamismus pšeničného zrna, uskutečněný v Ježíši, se musí realizovat také v nás, učednících. Jsme povoláni osvojit si tento paschální zákon ztráty života za obdržení nového a věčného života. A co znamená ztratit život? Tedy, co znamená být pšeničným zrnem? Znamená myslet méně na sebe a osobní zájmy, umět „vidět“ a jít v ústrety potřebám našich bližních, zejména těch posledních. Radostné prokazování lásky těm, kdo trpí na těle i na duchu, je ten nejautentičtější způsob žití evangelia a nezbytný základ růstu našich společenství v bratrství a vzájemném přijímání. Rád bych viděl Ježíše, ale viděl zevnitř. Vstup do Jeho ran a rozjímej o lásce Jeho srdce k tobě,  ke mně a ke všem.

Panna Maria, která měla pohled svého srdce stále upřený ke svému Synu, od jesliček v Betlémě až po kříž na Kalvárii, ať nám pomůže setkat se s Ním a poznat Jej tak, jak chce On, abychom mohli žít, byli Jím osvěcováni a přinášeli světu plody spravedlnosti a pokoje.

Přeložil Milan Glaser



Další články z podrubriky Angelus

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.2.21 Papež se modlí za Myanmar
7.2.21 Bůh neukazuje svou moc shora
4.2.21 Modlitba Anděl Páně s papežem se vrací na Svatopetrské náměstí
31.1.21 Petrův nástupce vyhlásil Světový den prarodičů a seniorů
31.1.21 Naslouchejme moci Božího slova



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti