Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   23. 11. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

4.3.2018 

Lež jako taková není vynálezem člověka

Milan Glaser

V Itálii se dnes konaly volby do obou komor parlamentu. Ačkoli vybraná jména přibližně tisícovky zvolených zástupců lidu budou známa až v pondělí kolem druhé hodiny ráno, jisté je, že demokracie opět zvítězí. Exhibice politických představitelů vyluzujících souhlas na potenciálních voličích měly podobné rysy jako všude jinde. Nezúčastněný pozorovatel se při jejich posuzování může vyhnout emocím, které zdejšímu temperamentu rozhodně nechybějí. V Itálii určitá politická uskupení v předvolební kampani stále ještě využívají strachu z fašismu.

V souvislosti s mnoha silně medializovanými antifašistickými manifestacemi v ulicích italských měst se objevil pozoruhodný názor, který počátkem 70. let vyjádřil, s odkazem na tentýž fenomén ve svojí době, dnes již nežijící italský režisér Pierpaolo Pasolini v dopise adresovaném jiné tehdejší celebritě, spisovatelovi a soudruhovi Albertovi Moraviovi: „Kladu si otázku, drahý Alberte, zda ono spravedlivé rozhořčení, které hřímá na našich náměstích proti zmizelému fašismu, není vlastně zbraň, kterou vládnoucí třída používá na studenty a pracující, aby odvedla pozornost a ovládla jejich odpor. Vybízí masy k boji proti neexistujícímu nepříteli, a mezitím se vtírá plíživý moderní konzumismus, který vyprazdňuje umírající společnost.“ (list z roku 1973).

Proslulý italský režisér Pasolini, který tragicky zemřel za neznámých okolností, si zde velice prozíravě všímá jednoho sociologicko-psychologického fenoménu, jež je patrný nejen v Itálii a nejen v 70. letech. Jde o  techniku masové manipulace, která od té doby - s gigantickým technologickým rozvojem - nabyla nevídaných rozměrů. Emocemi lze manipulovat docela nenápadně, takřka zkusmo a neustále přizpůsobovat argumenty podle situace. Využívá se přitom přirozených vazeb a vztahů, které existují mezi lidmi, a zvláště v předvolebních kampaních je zřejmé, jak se s nimi pracuje. Stále se přitom využívá Hegelovy dialektiky, v níž je tvrzení zároveň popřením. V prostředí tohoto smýšlení je prakticky vyloučené zastávat pozici, která by se nevymezovala negativně. A stejně tak se úporné popírání čehokoli může stát pozitivním obranným postojem, a naopak. Takový je princip boje o moc v tomto světě, tedy v politice.

Lež jako taková ovšem není vynálezem člověka  Toto zjištění je součástí dobré zvěsti, kterou přinesl lidem Ježíš Kristus. Není možné demaskovat lež bez poznání pravdy, jejímž překrucováním vzniká. V biblickém Edenu se člověk stal jejím - poněkud naivním - komplicem ke své vlastní škodě, a od té doby má lež v dějinách neustále jakýsi náskok. Vysvobození člověka k pravdě Božího království uskutečněné Kristem však neznemožnilo pokrok při obelhávání a sebeobelhávání člověka, který je vystaven prakticky jen dvěma druhům podnětů: od Boha a od otce lži.

Bůh koná to, co říká, a neříká, co nekoná. Ďábel naopak nekoná to, co říká, a koná to, co neříká. Je vždycky ve vnitřním rozporu. Vzepřel se Bohu a proto musí konat to, co nechce, a nekonat to, co chce. Tento vnitřní protiklad se přenáší i do toho, co říká, pokud to vůbec lze označit za řeč, protože nevyjadřuje pravdu, ani nezprostředkovává porozumění, nýbrž pouze naznačuje člověku, co si myslet a co dělat. Ďáblovou jedinou touhou je zmocnit se člověka a tím celého stvoření. Člověk se svobodně rozhoduje. Dějiny začaly špatným lidským rozhodnutím a odvíjejí se k rozuzlení, jež bude pro lidstvo osvobozením, spásou.

Křesťan by měl bdít nad tím, co v životě očekává, aby namísto slavného návratu Pána Ježíše Krista nečekal na někoho z tohoto světa, na mesiáše podle představ, které vládly před Jeho příchodem a které, jak se zdá, jsou dnes šířeny a rozšířeny mnohem více než křesťanské očekávání Spasitele.



Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.1.21 O naději
20.12.20 Uchováme si lidskou tvář v době sociální nákazy?
13.12.20 Jesle a kříž, který se zachvěl
6.12.20 Církev a svět
1.11.20 Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv listopad 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti