Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

3.3.2018 

Arcibiskup Jurkovič: Fundamentalismus a laicismus útočí na náboženskou svobodu

Vatikán/ Ženeva. Na odmítavý postoj mnoha společností vůči náboženské svobodě a na její porušování v dnešním světě upozornil stálý pozorovat Svatého stolce při agendách OSN v Ženevě v rámci 37. zasedání Rady pro lidská práva. Arcibiskup Jurkovič poukázal na to, že negativní nastavení ke svobodě náboženství se projevuje v marginalizaci a v některých případech v otevřeném pronásledování náboženských menšin, ať už jsou tradiční součástí společnosti nebo se v ní etablovaly teprve nedávno.

Připomněl, že nadále existují zákony a politiky přímo diskriminující náboženské menšiny a omezující náboženskou praxi, jako jsou tzv. zákony proti rouhání či proti konverzím. Některé státy nechrání své občany patřící k náboženským menšinám, když se stanou cílem násilí, nebo brání průchodu spravedlnosti. Na druhé straně spektra pak jsou státy, které v rámci radikálně sekulární ideologie upírají svým občanům právo na náboženské cítění sofistikovanějším způsobem, prostřednictvím předsudků, nepřátelského nastavení k věřícím a náboženským symbolům a zasahují zejména do výchovy mladých lidí a výhrady svědomí.

Vatikánský diplomat poukázal na zkušenost, že společnost založená na respektování náboženské svobody a víry je silnější a nikoli slabší. Respekt k této svobodě je jedním ze zásadních prvků budování společného dobra, na které aspiruje celé společenství národů. K tomuto cílu lze dospět jedině skrze inkluzívní proces dialogu a hledání pravého významu základních práv a svobod každého člověka, k jehož nejhlubší přirozenosti patří hledat pravdu a oslavovat ji v náboženské zkušenosti.

Arcibiskup Jurkovič neváhal upozornit na to, že reduktivní přístup k náboženství se nevyhýbá ani mezinárodním agenturám a organizacím, jak na to poukázal v letošní promluvě k diplomatickému sboru také papež František, když mluvil o nebezpečí na nebezpečí moderní formy ideologických kolonizací ve jménu lidských práv. „Tento nijak vzácný postoj nemůže než oslabovat oslabovat tyto instituce a vést k irrelevantnosti multilaterálního systému lidských práv, který je předmětem častých kritik.“ V tomto kontextu vatikánský pozorovatel vyjádřil „vážné obavy“ delegace Svatého stolce z užívání termínu „svobody od náboženství“ (A/HRC/37/49) Zvláštním relátorem OSN. Jde o koncept, který není „předvídaný mezinárodními nástroji“ a který překračuje mandát Zvláštního relátora.

Arcibiskup Jurkovič slovy papeže Františka zdůraznil, že „náboženská dimenze není subkulturou, nýbrž je součástí kultury každého lidu a národa“. Opomíjení důležitosti náboženství nebo svévolné popírání či omezování náboženské svobody činí v posledku nemožný autentický a trvalý mír celé lidské rodiny, dodal vatikánský diplomat.

Podobně se arcibiskup Jurkovič vyjádřil také na zasedání Rady pro lidská práva 1. března, když hovořil o nutnosti správné rovnováhy ve vztahu mezi náboženstvím a státem. Zdůraznil tehdy, že bezpečnost státu nemá být ohrožována náboženským fundamentalismem ani naopak náboženská dimenze života umenšována sekularismem. Jak totiž řekl Benedikt XVI. náboženský fundamentalismus a laicismus jsou extrémními formami odmítnutí legitimního pluralismu, který je základem laickosti.(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
2.7.20 Arcibiskup Schick k ukončení mandátu zvláštního zmocněnce EU pro svobodu vyznání: Jde o zásadní téma
11.6.20 Ambasador pro náboženskou svobodu varuje před zneužitím pandemie
25.9.17 Arcibiskup Gallagher: Zastavte toky peněz a zbraní namířené proti náboženským menšinám
31.3.17 Hlásat svobodu pro všechny a v jejím jménu ji některým upírat je hluboce rozporuplné
16.3.17 Zákaz politických, filosofických či náboženských symbolů není přímou diskriminací - rozhodl Soudní dvůr EUHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti