Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   22. 11. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

23.2.2018 

Kardinál Sarah o úctě k eucharistii

Vatikán. Kardinál Robert Sarah věří, že „pravda liturgie“ nakonec zvítězí. Parafrází slov Panny Marie Fatimské - často opakované kardinálem Tomáškem (Mé Neposkvrněné Srdce nakonec zvítězí) - vyjadřuje své přesvědčení v obsáhlé předmluvě ke knize O podávání svatého přijímání na ruku. Historické, právní a pastorační pojednání od italského kněze Federica Bortoliho (La distribuzione della Comunione sulla mano. Profili storici, giuridici e pastorali. ed. Cantagalli, stran 352).

Guinejský kardinál se odvolává na zmíněné mariánské zjevení ve Fatimě, kde Matka Boží upozornila na to, že „nevděční lidé zneuctívají Tělo a Krev Páně“. Kromě úmyslného zneuctívání jakým jsou tzv. „černé mše“, svatokrádežná přijímání a také tzv. intercomunio, jejichž pachatelé škodí jen sami sobě, zmiňuje prefekt vatikánské Kongregace pro bohoslužbu a svátosti „subtilnější ďáblovy útoky vedoucí k oslabení víry v eucharistii mezi Božím lidem, a to rozséváním bludů a prosazováním nenáležitého zacházení s eucharistickými způsobami. V srdci věřících probíhá boj mezi archandělem Michaelem a Luciferem, který má na mušce oběť mše svaté a reálnou přítomnost Ježíše v konsekrované Hostii.“

„Tento pokus o loupež probíhá takříkajíc dvoukolejně. Za prvé je to snaha o redukci pojmu »reálná přítomnost«. Mnozí teologové nepřestávají zesměšňovat či ignorovat pojem přepodstatnění (transubstantiatio) i přes neustálé upomínání učitelského úřadu církve. [...] „Teologická nauka o eucharistii bývá kontaminována filosofickým omylem imanence, podle kterého myšlení neodráží, nýbrž stanovuje realitu. Reálná – bezpodmínečná - přítomnost Lásky je pak relativizována podle toho, kdo jí rozumí (transfinalizace) anebo se jí sytí (transsignifikace). Bl. Pavel VI. byl nucen zasáhnout encyklikou Mysterium fidei, aby vysvětlil, že oba tyto pojmy nevyjadřují náležitě eucharistické tajemství. V Nejsvětější svátosti existuje Láska, i když ji nikdo neopětuje nebo nechápe, nepřijímá či nebere v úvahu. Je tam jako skála, z níž v poušti tryská pramen: adoruje, vzdává díky, uděluje člověku odpuštění a vyprošuje mu potřebné milosti naprosto nezávisle na jeho myšlení. A toto všechno proto, aby člověk nakonec uvěřil a svolil k Lásce: »Credidimus caritati« (1 Jan 4,16 – „uvěřili, poznali jsme lásku“).

Po druhé koleji vede ďáblův „pokus odstranit ze srdce věřících cit pro posvátno. Zatímco pojem přepodstatnění vyjadřuje reálnou přítomnost Krista, cit pro posvátno vnímá její absolutní výjimečnost a svatost. Ztratit toto cítění právě ve vztahu k Tomu nejposvátnějšímu by bylo velké neštěstí. Jak by se to mohlo stát? Kdyby tento výjimečný pokrm byl přijímán jako obyčejné jídlo. Byl by to projev gnosticismu, myslet si, že je možné odtrhnout lidskou víru od vnějších smyslových znamení, která jsou koherentní s tím, co znamenají, protože člověk dosahuje neviditelného řádně pouze hmatatelnými znameními, postupem od  známého k neznámému, jak podotýká sv. Tomáš Akvinský (srov. Summa Theologiae, III, q.60, a.2, c). Druhý vatikánský koncil proto připomíná důležitost gesta, tělesných postojů a vnějších znamení a zmiňuje také jejich pedagogickou hodnotu (srov. Sacrosanctum concilium, 30,33).“

„Liturgie – píše dále kardinál Sarah – se skládá z mnoha drobných gest a posunků, z nichž každý je výrazem lásky, úcty a adorace ve vztahu k Bohu.“ Prefekt Kongregace pro bohoslužbu a svátosti poznamenává, že během staletí se v životě a tradici církve vyvinula určitá praxe ve vztahu k eucharistii a svatému přijímání. „Velikost a šlechetnost spolu s nejvznešenějším výrazem lásky člověka k jeho Stvořiteli spočívá v pokleknutí před Bohem. Takto se v přítomnosti Otce modlil sám Ježíš.“

Guinejský kardinál připomněl v této souvilosti svatého Jana Pavla II. a svatou matku Terezu z Kalkaty, kteří přijímali eucharistii vkleče a do úst, a vybízí k opětovnému přehodnocení podávání svatého přijímání.



(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
20.6.20 Papež František připojil tři nové invokace k Loretánským litaniím
21.5.20 Kardinál Sarah: Virus navrací církev k počátkům
2.5.20 Kardinál Sarah: Nelze přistoupit na eucharistii za cenu profanace
10.10.19 Kardinál Sarah: Kdo mne staví proti papeži, následuje ďábelskou logiku
24.9.19 Kardinál Sarah: V jádru krizí západní společnosti je tekutý ateismus



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv listopad 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti