Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Generální audience 

14.2.2018 

Bohoslužba slova – vyznání víry a přímluvy

Promluva papeže Františka při generální audienci, náměstí sv. Petra

Česká sekce RV

(Jan 15,7-8)

Dobrý den, drazí bratři a sestry!

Budeme pokračovat s katechezí o mši. Naslouchání biblickým čtením, které se prodlužuje v homilii, reaguje na právo Božího lidu „v hojnosti dostávat z duchovního pokladu Božího slova“ (Úvod k mešnímu lekcionáři,45). Každý z nás, když jde na mši, má právo hojně obdržet dobře přečtené a dobře pronášené Boží slovo, které je pak správně vyloženo v kázání. Je to právo! Pokud se Boží slovo dobře nepřečte a jáhen, kněz či biskup o něm zaníceně nekáže, nedodržuje se právo věřících. Máme právo naslouchat Božímu slovu. Pán mluví pro všechny, pastýře i věřící. Klepe na srdce lidí, kteří se účastní mše svaté a kteří jsou různého stavu, věku a životní situace. Pán svým Slovem utěšuje, povolává, podněcuje zárodky nového a smířeného života. Jeho Slovo klepe na srdce a mění je.

Chvíle ticha po kázání proto duši dovoluje, aby se v ní usadila přijatá setba a zrodilo se předsevzetí svolit k tomu, co Duch každému člověku vnukl. Ticho po kázání. Krásné ticho, které zde má nastat a kde má každý myslet na to, co vyslechl.

Jak mše pokračuje po tomto tichu? Osobní odpověď víry se včleňuje do vyznání víry celé církve, vyjádřeného v Krédu. Vyznání víry při mši svaté pronášíme všichni. Symbol víry, pronášený celým shromážděním, je společnou odpovědí na to, čemu se společně naslouchalo v Božím slovu (srov. Katechismus katolické církve, 185-197). Mezi nasloucháním a vírou existuje podstatná spojitost. Jsou propojeny. Víra se totiž nerodí z představivosti lidské mysli, nýbrž, jak připomíná sv. Pavel, „víra je z hlásání a hlásání se pak děje slovem o Kristu“ (Řím 10,17). Víra se proto sytí nasloucháním a přivádí k Nejsvětější svátosti. Pronášení Kréda tedy umožňuje, že liturgické shromáždění opětovně „vyznává velká tajemství víry, dříve než je začne slavit v eucharistii“ (Všeobecné pokyny k římskému misálu, 67). Symbol víry poutá eucharistii ke křtu, přijatému „ve jménu Otce, Syna a Ducha svatého“, a připomíná, že svátosti lze pochopit ve světle víry církve.

Odpověď na vírou přijaté Boží slovo se poté vyjadřuje ve společné prosbě, nazývané přímluvy nebo modlitba věřících, která zahrnuje potřeby církve i světa (srov. Všeobecné pokyny k římskému misálu, 69-7, Úvod k mešnímu lekcionáři 30-31). Otcové II. Vatikánského koncilu chtěli zejména o nedělích a svátcích obnovit tuto modlitbu, následující po evangeliu a kázání, aby se tak „s účastí lidu konaly prosby za svatou církev, za ty, kdo vládnou, za ty, které tísní různé těžkosti, za všechny lidi a za spásu celého světa (srov. Sacrosanctum Concilium,53; 1 Tim 2,1-2). Pod vedením kněze, který prosebnou modlitbu uvozuje a uzavírá, tak „lid vykonává úkol svého křestního kněžství tím, že prosí Boha za spásu všech lidí“ (Všeobecné pokyny k římskému misálu, 69). Po jednotlivých přímluvách, předčítaných jáhnem nebo lektorem, se shromáždění připojuje k jeho hlasu prosbou: „Prosíme tě, vyslyš nás“.

Nakonec si připomeňme, co nám řekl Pán Ježíš: „Zůstanete-li ve mně a zůstanou-li ve vás moje slova, můžete prosit, oč chcete, a dostanete to“ (Jan 15,7). My tomu ale nevěříme, protože máme slabou víru. Kdybychom však měli víru jako hořčičné zrno, říká Ježíš, dostali bychom všechno. „Můžete prosit, oč chcete, a dostanete to“. V onu chvíli modlitby věřících po vyznání víry nastává čas, abychom Pána prosili o to nejzásadnější za celou mši svatou, za to, co potřebujeme a chceme. „Dostanete to“ – tím či oním způsobem, ale „dostanete“. „Všechno je možné tomu, kdo věří“, řekl Pán. Jak reagoval onen muž, na kterého se Pán s tímto slovem obrátil? „Věřím! Pomoz mé slabé víře! Můžeme vyslovit totéž: „Pane, věřím, ale pomoz mé slabé víře“ a v tomto duchu se také máme modlit. K nebi nicméně nikdy nevzlétnou nároky, vycházející ze světské logiky, a také zůstanou nevyslyšeny sebevztažné prosby (srov. Jak 4,2-3). Přímluvy, kvůli kterým se věřící lid zve k modlitbě, mají dát hlas konkrétním potřebám církevního společenství i světa a vyhnout se konvenčním, krátkozrakým formulacím. Modlitba věřících, která uzavírá bohoslužbu slova, nás vyzývá, abychom si osvojili pohled Boha, který se ujímá všech svých dětí.

Přeložila Jana Gruberová



Další články z podrubriky Generální audience

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.2.21 Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity
10.2.21 Modlitba v každodenním životě
3.2.21 Papež: Dialog mezi náboženstvími ať je naším každodenním úsilím
3.2.21 Modlitba v liturgii
27.1.21 Papež: Ideologie, vydávaná za záchranu lidstva, může přivodit jeho zkázu



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti