Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   27. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

13.2.2018 

Hlasy o dohodě mezi Čínou a Vatikánem vyvolávají znepokojení

Hongkong. Katolíci Hongkongu vystoupili na protest proti plánované dohodě mezi Vatikánem a Pekingem ohledně jmenování biskupů. Celonoční modlitbou v kostele sv. Bonaventury a otevřeným listem adresovaným biskupským konferencím vyjadřují své přesvědčení, že legitimizace biskupů jmenovaných vládou v kontinentální Číně způsobí zmatek a bolest a vytvoří schisma v tamní církvi.

Hongkongští akademici, právníci a obránci lidských práv upozorňují, že kolaborující biskupové nemají morální kredit a důvěru věřících. „Plně chápeme, že Svatý stolec usiluje o efektivnější evangelizaci Číny. Avšak hluboce se obáváme, že dohoda vytvoří nenapravitelné škody,“ stojí v listu.

Ačkoliv obsah připravované dohody nebyl nikde oficiálně zveřejněn, údajně má ponechávat biskupská jmenování v kompetenci komunistického režimu, zatímco Vatikánu má příslušet pouze právo veta. Její součástí má být také vatikánské potvrzení sedmi biskupů dosazených vládou. Otevřený list se obrací na biskupy z celého světa s prosbou, aby zastavili tento „nevratný a politováníhodný omyl“. List zdůrazňuje, že náboženské pronásledování v Číně nikdy neskončilo a naopak současná vláda dává jasně najevo úmysl posílit kontrolu nad náboženstvím. „Nejsou tu tedy předpoklady k tomu, aby se církev těšila větší svobodě. Navíc komunistická strana má za sebou dlouhé dějiny porušování slibů,“ čteme dále. Jakákoliv dohoda mezi Pekingem a Vatikánem musí být založena na ukončení náboženského pronásledování v Číně, dodávají autoři listu hongkongských katolíků.

Čínské sdružení vlasteneckých katolíků bylo založeno komunistiskou vládou v roce 1957, aby zajistilo státní kontrolu nad církví. Od té doby se paralelně rozvíjela podzemní církev věrná papeži. Státem jmenovaní biskupové doposud podléhali automaticky exkomunikaci. V roce 2007 adresoval papež Benedikt XVI. čínským katolíkům list, v němž mluvil o smíření, k němuž však „nemůže dojít přes noc“. Konstatoval rovněž, že „život v podzemí není pro církev normální situací“a že „k řešení problémů nelze dojít skrze neustálý konflikt s legitimními občanskými představiteli, zároveň však je nepřijatelné pořizovat se jim, když neoprávněně zasahují do záležitostí, které se týkají víry a církevní disciplíny (kap. 4, paragraf 7).“ Papež Benedikt XVI. rovněž vybízel k jednotě skrze vyznávání téže víry a dovolil katolíkům účast na liturgii v oficiální církvi.

Počet čínských katolíků se v současné době odhaduje na 12 milionů, rozdělených téměř rovným dílem mezi podzemní a oficiální církev. Podle některých zdrojů Římu věrní katolíci dokonce převažují. Minulý rok komunistická strana provedla revizi „Pravidel pro náboženské záležitosti“. Nová norma, která vstoupila v platnost na začátku tohoto měsíce (1. února 2018), vybízí k posílení národního aspektu čínských křesťanů a zavádí další kontrolní mechanismy. V některých provinciích například vedla k zákazu vstupu do kostelů pro nezletilé a k legitimování všech účastníků bohoslužeb. Členové komunistické strany a státní úředníci se totiž nesmějí účastnit náboženských obřadů.(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
9.1.21 Smutek v čínském episkopátu
23.12.20 Nový biskup v Číně
23.11.20 Vysvěcen nový čínský diecézní biskup
20.8.20 Další čínský biskup se oficiálně ujal služby ve svojí diecézi
14.8.20 S biskupem podzemní čínské diecéze o víře, církvi a BohuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti