Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

29.1.2018 

Římský biskup: Začínám a končím den „ukrajinsky“

Řím. Papež František v neděli odpoledne navštívil ukrajinskou řeckokatolickou komunitu Věčného města, která se schází v bazilice sv. Sofie. Kostel zaplnily především ukrajinské ženy, které v mnoha italských rodinách pečují o nemocné a staré lidi. Za církevní představitele papeže přivítal vyšší kyjevsko-haličský arcibiskup Svjatoslav Ševčuk, kterého papež dobře zná z doby jeho služby v argentinské řeckokatolické diaspoře. Svatý otec v úvodu své promluvy připomenul tři osobnosti ukrajinské církve – kardinála Josyfe Slipyje, který založil římskou baziliku, a také biskupa Štěpána Chmila (1914-1978), který přímo ovlivnil duchovní cestu dvanáctiletého Jorgeho Bergoglia. Biskup Chmil totiž jako salesián působil v téže buenosaireské koleji, kde budoucí papež studoval:

“Zůstane mi nesmazatelná vzpomínka na to, jak jsem se v mládí – bylo mi dvanáct – účastnil mší, které sloužil. Naučil mne, jak ministrovat, číst vaši abecedu a odpovídat na různé části mše. Ministroval jsem u něj třikrát týdně a poznal jsem krásu vaší liturgie. Z jeho vyprávění se mi dostalo živého svědectví o tom, nakolik vaši víru zkoušelo a upevnilo hrůzné ateistické pronásledování minulého století. Jsem velice vděčný jemu a vašim četným hrdinům víry, kteří jako Ježíš rozsévali na cestě kříže, aby tak přispěli k bohaté žni. Pravé křesťanské vítězství se totiž vždy uskutečňuje ve znamení kříže, který je naším praporem naděje.“

Papež se dále zmínil o kardinálu Lubomyru Husarovi, který přijal kardinálský titul při téže konzistoři jako on, a vyzval věřící ukrajinské církve, aby trvale pamatovali na víru svých otců a matek, které je základem a oporou pro nynější generace. Ukrajinskou komunitu v Římě pak povzbudil k setkávání slovy, platnými pro mnohé krajanské komunity, které se sdružují kolem svých zahraničních farností.

“Kostel je místem setkávání, kde se léčí samota a vítězí nad pokušením izolace a uzavřenosti, kde čerpáme sílu, abychom se nestahovali sami do sebe. Komunita je tedy místem, kde sdílet radosti i námahu, kam přinášet obtíženost srdce, životní nespokojenost a stesk po domově. Bůh vás zde očekává, aby dodal jistotu vaší naději, protože když potkáme Pána, jeho naděje pronikne vším.“

Římský biskup poté s uznáním poukázal na práci mnoha ukrajinských žen, které při své službě v italských rodinách vydávají diskrétní svědectví o víře. Vybídl je, aby svou častokrát špatně placenou práci považovaly za poslání a vnášely Boží blízkost a něhu do péče o staré lidi, kteří jim nakonec otevřou dveře do ráje. Prostřednictvím římské komunity pak adresoval poselství řeckokatolíkům na Ukrajině, sužované válkou a hospodářskými obtížemi:

“Jsem zde, abych vám řekl, že jsem vám nablízku srdcem, v modlitbě, když sloužím eucharistii. Modlím se ke Knížeti pokoje, aby utichly zbraně. Prosím ho také, aby už jste nemuseli přinášet tak veliké oběti kvůli obživě svých drahých. Modlím se, aby v srdci každého z vás nikdy nevyhasla naděje, nýbrž se obnovovala touha po další cestě a neustále novém začátku.“

V závěru setkání s řeckokatolickou komunitou Věčného města se papež svěřil s jedním tajemstvím. Řekl, že má Ukrajinu před očima hned ráno po probuzení a večer před usnutím, díky ikoně Něžné Madony, kterou mu daroval arcibiskup Ševčuk.

“V Buenos Aires jsem si ji postavil do pokoje a zvykl jsem si, že ji každý večer a každé ráno pozdravím. Když jsem se pak vydal do Říma a už se nemohl vrátit, dal jsem si přivézt zbývající tři knihy breviáře a pár nezbytných věcí, mezi nimi také Něžnou Madonu. Každé ráno i každou noc, než jdu spát, ikonu políbím, a tak lze říci, že začínám i končím den „ukrajinsky“.“

Řekl papež František při nedělní návštěvě římské baziliky sv. Sofie.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.12.19 František vydal apoštolský list o významu a hodnotě vánočních jesliček
30.11.19 Papež František v římské Charitě: Bláznovství lásky, služby a zranitelnosti
21.9.19 Prosme o milost nevidět v nikom nepřítele, kázal papež v Albanu
15.7.19 Petrův nástupce navštíví diecézi Albano
16.6.19 Papež navštívil Camerino: Bůh uzdravuje naši raněnou paměť



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti