VaticanNews.va

   19. 9. 2018

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.4865
Poslechem z webových stránek.3112
Četbou textů na webových stránkách.4962
Poslechem i četbou.3048


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Křesťan smí obžalovávat jedině sám sebe

Katolíci Spojených států jsou hluboce otřeseni a žádají řádné přešetření

Papež František: Nad Velkým žalobníkem vítězí Ježíšův kříž


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Promluvy 

19.1.2018 

Naděje má v této zemi tvář svatosti

Promluva papeže na setkání s občanskými představiteli, Lima - Peru

Česká sekce RV

Pane prezidente,
členové vlády a diplomatického sboru,
vážení představitelé,
reprezentanti občanské společnosti,
dámy a pánové, vy všichni!

Přicházím do tohoto historického domu s díkuvzdáním Bohu za to, že mi opět dopřál příležitost vstoupit na peruánskou půdu. Přál bych si, aby má slova byla pozdravem a výrazem vděčnosti každému ze synů a dcer tohoto lidu, který dokázal uchovat a v průběhu dějin obohatit moudrost zděděnou po předcích, jež bezpochyby patří k jeho prvořadému dědictví.

Děkuji prezidentu republiky, panu Pedru Pablovi Kuczynskému, za pozvání k návštěvě země a za slova přivítání, s nimiž se ke mně obrátil jménem celého národa.

Přicházím do Peru s mottem: „Sjednoceni pro naději“. Dovolte, abych vám řekl, že důvod k naději poskytuje už pouhý pohled na tuto zemi.
Část vašeho území tvoří Amazonie, kterou jsem dnes dopoledne navštívil a která ve svém celku tvoří největší tropický deštný les a nejrozlehlejší říční systém naší planety. Tyto „plíce“, jak se často říká, patří k oblastem s největší biodiversitou na světě, hostící nejrozmanitější druhy (rostlin a živočichů).
Vynikáte také velice bohatou, stále více se prolínající kulturní pluralitou, jež utváří duši tohoto lidu. Duši obdařenou hodnotami zděděnými po předcích, jako je pohostinnost, úcta k druhému, respekt a vděčnost k matce zemi a tvůrčí nadšení pro nové projekty, jakož i společná odpovědnost za rozvoj každého člověka, jenž se projevuje v solidaritě, prokázané mnohokrát tváří v tvář katastrofám, které jste prožili.

V tomto kontextu bych chtěl poukázat na mladé lidi, kteří jsou nejvitálnějším darem, jehož se dostalo této společnosti. Jejich dynamismus a nadšení je příslibem a pozváním snít o nadějné budoucnosti, jež povstává ze setkání vrcholů moudrosti zděděné po předcích a nových očí mladých lidí.

Těší mne také jedna historická skutečnost: vím, že naděje má v této zemi tvář svatosti. Peru zplodilo světce, kteří otevřeli cesty víry celému americkému kontinentu. Jmenuji pouze jednoho, Martina de Porres, syna dvou kultur, který ukázal sílu a bohatství, jaké se v člověku rodí, když do středu svého života postaví lásku. A mohl bych dlouho pokračovat v tomto konkrétním i teoretickém seznamu důvodů k naději. Peru je zemí naděje, která zve a vyzývá k jednotě všechen svůj lid. Tento lid má odpovědnost držet pospolu mimo jiné právě proto, aby hájil tyto důvody k naději.

Nad touto nadějí se však rýsuje jistý stín a tyčí jedna hrozba. „Nikdy nemělo lidstvo takovou moc samo nad sebou a není žádná záruka, že ji použije dobře, zejména vezme-li se v potaz způsob, jakým ji nyní užívá“ (Laudato si´, 104) Projevuje se to zřetelně ve způsobu, jakým zbavujeme zemi přírodních zdrojů, bez nichž se neobejde žádná forma života. Ztráta pralesů a lesů s sebou nese nejen ztrátu mnoha druhů živých organismů, které by mohly v budoucnosti znamenat mimořádně důležité zdroje, ale také ztrátu životodárných vztahů, které ovlivňují změnu celého ekosystému (srov. tamtéž, 32).

V tomto kontextu, být „sjednoceni k obraně naděje“ znamená podporovat a rozvíjet integrální ekologii jako alternativu k „již překonanému rozvojovému vzorci, který nepřestává produkovat lidský, sociální a ekologický úpadek“ (Poselství Urbi et Orbi, 25. prosince 2017) . Vyžaduje to od nás, abychom naslouchali, uznávali a respektovali jednotlivce a místní národy jako plnoprávné partnery rozhovoru. Udržují totiž přímé vazby ke svému území, znají rytmus jeho času a procesů, a vědí tudíž také, jak katastrofální následky vyvolávají mnohé iniciativy prováděné ve jménu rozvoje. Zhoršování životního prostředí je naneštěstí úzce spojeno s morálním úpadkem našich komunit. Obě tyto otázky nelze vnímat odděleně.

Jako příklad uveďme neregulérní těžbu minerálů, která se stala nebezpečím ohrožujícím lidské životy; deštné lesy a řeky jsou ničeny s celým svým bohatstvím. Celý tento úpadkový proces zároveň zahrnuje a vydržují organizace stojící mimo zákonné struktury, které degradují mnoho našich bratří na předměty obchodu – nové formy otroctví – neregulérní práce, trestné činnosti a dalších špatností, které těžce zasahují jejich důstojnost, a spolu s tím celý tento národ.

Společná práce na obraně naděje vyžaduje, abychom byli velmi pozorní k další, často nenápadné formě úpadku životního prostředí, která postupně znečišťuje celou jeho živou tkáň, totiž ke korupci. Kolik zla působí našim latinskoamerickým národům a demokraciím tohoto požehnaného světadílu tento sociální „virus“, fenomén, který infikuje všechno – a nejvíce poškozuje chudé a matku zemi. Všechno, co lze učinit v boji proti této sociální zhoubě, si zaslouží nejvyšší pozornost a podporu. Je to boj, který se týká každého. Být „sjednoceni k obraně naděje“ znamená větší kulturu transparentnosti ve veřejných institucích, v soukromém sektoru a v občanské společnosti, církevní organizace nevyjímaje. Nikdo nemůže prohlásit, že stojí mimo tento proces. Korupci lze předcházet, a vyžaduje to nasazení ode všech.

Chci povzbudit a vybídnout ty, kdo zastávají zodpovědné funkce v kterémkoliv sektoru, k angažovanosti v tomto smyslu, aby mohli nabídnout vašemu lidu a vaší zemi bezpečnost, jež povstává z přesvědčení, že Peru je prostorem naděje a příležitostí... avšak pro všechny a nikoli pouze pro nemnohé; aby každý Peruánec a každá Peruánka mohli pocítit, že tato země je jejich a že v ní mohou navazovat vztahy bratrství a rovnosti s bližními a pomáhat druhému, když to potřebuje, že je zemí, v níž je možné uskutečňovat vlastní budoucnost. Tímto způsobem lze budovat Peru, které poskytuje prostor pro „všechna pokolení“ (José María Arguedas, Todas las sangres, Buenos Aires 1964), v němž lze uskutečňovat „příslib peruánského života“ (Jorge Basadre, La promesa de la vida peruana, Lima, 1958).

Rád bych vás ještě jednou ujistil o nasazení katolické církve, která provázela život tohoto národa, v tomto našem společném úsilí pokračovat v práci na tom, aby Peru i nadále zůstávalo zemí naděje.
Svatá Růžena z Limy kéž se přimlouvá za každého z vás a za tento požehnaný národ.
Ještě jednou děkuji.

Přeložila Johana Bronková

Další články z podrubriky Promluvy

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
23.1.18 Tisková konference s papežem Františkem při návratu z Peru
21.1.18 Nebeské království je mezi námi, tam kde máme trochu soucitu
21.1.18 Papež František v Peru - 3. den
20.1.18 Papež František v Peru - 2. den
20.1.18 Mlčení je silou nadějeHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2018 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Zdařilý život závisí na vděčnosti vůči tomu, kdo nás přivedl na svět

Víra není idea, nýbrž setkání

Kardinál Turkson: Jak se zachází s konceptem lidských práv?

Diecézní fáze beatifikačního procesu Chiary Corbelly

Ježíš měl obrovskou schopnost soucitu. Nebyl teoretikem

Apoštolská konstituce Epicopalis communio

Papež František obdržel relikvie Marie Kathariny Kasperové

Arcibiskup ekuadorského Portoviejo rezignoval a odchází do trapistického kláštera

Papež popřál židovským obcím k vysokým svátkům a svátku sklizně

Rekordní účast mladých Kubánců na Světových dnech mládeže

Holandský raport o zneužívání v církvi

Papež přijal na audienci prezidenta Albánie

 Nově na webu
Svatý otec: O přikázáních: Cti svého otce i svou matku

Publicistika: K čemu je vlastně papež?

Publicistika: Křesťanství otevřelo oči novým horizontům

Rozhovory: Práce a tvořivý duch pro nový ekonomický řád

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv září 18
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Starší zprávy >

Náš tip

O teologii manželství

Božím lidem je třeba se stát

Bůh nebrání pravdu na úkor lásky, ani lásku na úkor pravdy či rovnováhu na úkor obojího